Polscy koszykarze upokorzeni w drugim meczu kwalifikacji EuroBasketu. Mecz Polska - Macedonia w Sosnowcu. Zobacz ZDJĘCIA KIBICÓW, WYNIK

Tomasz Kuczyński
26.02.2024 r. Kwalifikacje mistrzostw Europy koszykarzy: Polska - Macedonia Północna w Sosnowcu. Arkadiusz Gola
SPORT. W poniedziałek 26 lutego 2024 roku w drugim swoim meczu kwalifikacji mistrzostw Europy Polska przegrała z Macedonią Północną aż 71:96. W drużynie Biało-Czerwonych zabrakło kapitana Mateusza Ponitki. Zobacz ZDJĘCIA z wypełnionej po brzegi Areny Sosnowiec.

Zobacz zdjęcia -KLIKNIJ TUTAJ.

Polacy mają zapewniony udział w EuroBaskecie w 2025 roku, ponieważ nasz kraj jest współorganizatorem tej imprezy. Mecze fazy grupowej mistrzostw Europy rozegrane zostaną w katowickim Spodku. Biało-Czerwoni biorą udział w kwalifikacjach, które zaczęli w czwartek od wyjazdowej porażki z Litwą 64:83. W drugim spotkaniu zagrali w Arenie Sosnowiec z Macedonią Północną, która na początek przegrała u siebie z Estonią 69:74. Choć dla Polaków poniedziałkowy mecz był bez stawki, kibice i tak zapełnili trybuny Areny Sosnowiec.

Zobacz ZDJĘCIA KIBICÓW oraz z meczu koszykarzy Polska - Macedonia Płn. w Sosnowcu, 26.02.2024 r.

Polska - Macedonia Północna: Bez Mateusza Ponitki i stratami po dwóch kwartach

W składzie Polski na mecz w Arenie Sosnowiec zabrakło kapitana i lidera kadry Mateusza Ponitki. którego klub - Partizan Belgrad - poprosił o jego wcześniejszy powrót do Serbii. Partizan 29 lutego ma spotkanie Euroligi z Anadolu Efesem Stambuł. W dwunastce meczowej za Ponitkę pojawił się Mikołaj Witliński.

Gospodarze dobrze weszli w mecz i po koszach Michała Michalaka i Andrzeja Pluty prowadzili 4:0. Od stanu 4:3 Polacy odskoczyli na 9:3 (w tym 5 punktów Michalaka). Po akcji 2+1 Michała Sokołowskiego było już 14:8 i... gra Biało-Czerwonych się posypała. Zaczęły się straty, a Macedończycy skutecznie grali kontry po przechwytach. Szybko zrobiło się 14:21. Niemoc przełamał desperackim rzutem w ostatniej sekundzie akcji Jarosław Zyskowski (16:21), ale pierwsza kwarta skończyła się wynikiem 16:25.

Przewaga gości wzrosła jeszcze do 16:29, a duży w tym udział miał Nenad Dimitrijević. Druga kwarta była wyrównana, ale to oznaczało ciągłą przewagę Macedonii. Przy wyniku 30:41 trener Igor Milicić poprosił o czas. Choć przewaga potem nieco stopniała (38:45), to na przerwę zespoły schodziły do szatni z taką samą różnicą 9 punktów, jaka była po pierwszej kwarcie (38:47). Polacy razili nieskutecznością (na 15 rzutów za trzy punkty trafili tylko 2!) i słabo spisywali się w obronie.

Polska - Macedonia Północna: Krótki zryw gospodarzy

Na początku trzeciej kwarty ożywił się Aleksander Balcerowski, który do połowy miał zero punktów. Po jego „pace” do kosza było 42:49. Rywale trafiali jednak „trójki”, zdobywali punkty spod tablicy i mieliśmy 42:61. Gra Polaków wyglądała bardzo słabo, stąd już 23 punkty straty - 46:69. Przed trzecią kwartą było 50:69. Dzięki skutecznej grze Jakuba Garbacza kibice jeszcze uwierzyli w wygraną Polaków, bo wynik brzmiał 57:69. W hali zrobiło się głośniej, zerwał się doping. Macedończycy ostudzili zapał gospodarzy i odpowiedzieli - 57:79 (na sześć minut przed końcem). Goście dokonywali egzekucji 62:86), a Polacy marzyli o zakończeniu meczu...

Mecz Polski z Macedonią Północną zakończył lutowy koszykarski maraton w Sosnowcu, na który składały się też turnieje o Puchar Polski kobiet i mężczyzn, turnieje kobiet i mężczyzn LOTTO 3x3 Ligi oraz spotkanie towarzyskie Polek z Czeszkami.

Kwalifikacje, EuroBasket 2025: Polska - Macedonia Północna 71:96 (16:25, 22:22, 12:29, 21:27)