Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjant z Sosnowca zachorował na ostrą białaczkę limfatyczną. Jego koledzy zachęcają do rejestracji w Fundacji DKMS

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Bartosz Mazur z Sosnowca potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Wielką pasją policjanta było kolarstwo
Bartosz Mazur z Sosnowca potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Wielką pasją policjanta było kolarstwo Śląska Policja
W swojej pracy pomaga ludziom jako policjant, a w wolnym czasie uwielbia jeździć na rowerze. Życie 37-letniego Bartosza Mazura z Sosnowca wywróciło się do góry nogami, gdy w kwietniu wykryto u niego ostrą białaczkę limfatyczną. Teraz to on potrzebuje naszej pomocy.

Policjant z Sosnowca zachorował na białaczkę. Potrzebni są dawcy

Życie 37-letniego Bartosza Mazura zmieniło się nagle w kwietniu, gdy wykryto u niego, że choruje na ostrą białaczkę limfatyczną. Choroba objawiła się silnym zapaleniem wątroby oraz żółtaczką.

- Dla naszego kolegi, prowadzącego wcześniej bardzo aktywny i zdrowy tryb życia, była to bardzo trudna wiadomość. Jednak wytrzymałość i siła charakteru, wypracowane m.in. w trakcie uprawiania największej sportowej miłości – kolarstwa szosowego – sprawiły, że Bartek się nie poddał i rozpoczął walkę o życie - informują policjanci.

Chory jest policjantem, który w tym zawodzie pracuje już 17 lat. Podczas pracy pomagał innym, dziś sam potrzebuje pomocy. Bartosz Mazur przebywa obecnie szpitalu w Chorzowie. Tam poddawany jest chemioterapii. Został już zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku kostnego. To jedyny sposób, w jaki można uratować jego życie.

Policjanci zachęcają do rejestracje w bazie Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku. Każdy może się zarejestrować, by pomóc swojemu genetycznemu bliźniakowi. Jednak znalezienie takiej osoby jest ciężkie. Z powodu dużej różnorodności naszego genotypu, szanse na znalezienie „genetycznego bliźniaka” wynoszą 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów.

Jak wygląda rejestracja na dawcę szpiku?

Wiele osób nie wie, że sama rejestracja nie zajmuje sporo czasu i jest zupełnie bez bolesna. Najłatwiej zarejestrować się podczas różnych wydarzeń w naszych miastach. Rejestracja na dawcę szpiku kostnego składa się z trzech etapów. Na początku wolontariusze przeprowadzają krótki wywiad medyczny, w którym pytają o wiek, wagę i nasze choroby. Później wypełnia się formularz z naszymi danymi, co trwa około trzech minut. Trzecim etapem jest pobranie wymazu.

- Wymaz pobieramy z policzka za pomocą pałeczek. Trwa to pięć minut. Trzy minuty pobieramy wymaz, a dwie minuty suszymy pałeczki – powiedziała Natalia Pająk, wolontariuszka.

Wymaz jest wysyłany do fundacji, która bada czy potencjalny dawca nie jest chory. Następnie jest on rejestrowany w bazie.

- Takiego zarejestrowanego dawcę mamy w bazie czasem przez wiele lat. Chodzi o to, żeby znaleźć zgodność genów HLA. Jeśli trafi się ktoś, kto ma zgodność, to wtedy wysyłamy zawiadomienie do takiego dawcy – opowiada Natalia Pająk.

Istnieje możliwość rejestracji w internecie. Na stronie Fundacji DKMS wypełniamy informacje na swój temat, a następnie zamówić pakiet rejestracyjny do swojego domu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto