Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po wakacjach wielka akcja "Warto rodzić w Sosnowcu". Będą zmiany organizacyjne w szpitalu, optymalizacja oddziałów

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Sosnowiecki Szpital Miejski przejdzie metamorfozę. Zmiany czekają Oddział Ginekologiczno-Położniczy, który jest w złym stanie finansowym i wymaga reorganizacji. - Celem jest, jak w przypadku innych oddziałów, dostosowania jego wielkości do potrzeb pacjentek, dzięki czemu można zoptymalizować jego efektywność. Pod koniec 2019 roku, liczba urodzeń w Sosnowieckim Szpitalu przekroczyła 1000 - mówią władze szpitala. Ten rok ze względu na panującą pandemię będzie zupełnie inny, ale docelowo sosnowiecka lecznica planuje zwiększenie liczby porodów na zdecydowanie więcej niż 1000, co odpowiadać będzie potencjałowi oddziału i placówki.

Powstaje Centralny Szpital Miejski

W tym roku podjęto decyzję o skoncentrowaniu wszystkich oddziałów szpitalnych w obiekcie przy ul. Zegadłowicza, tworząc Centralny Szpital Miejski.

Pacjenci z każdy nagłym i zagrażającym zdrowiu i życiu problemem zdrowotnym są dowożeniu lub mogą zgłosić się do Centralnego Szpitala Miejskiego, gdzie mają dostęp do pomocy medycznej we wszystkich działających w tym Szpitalu zakresach. Jest to nie tylko ułatwienie logistyczne, ale przede wszystkim znacznie większe bezpieczeństwo pacjenta i jakość udzielanych świadczeń.

Pacjenci będą mieli opiekę

W obiektach w dzielnicy Zagórze (przy ul. Szpitalnej) funkcjonuje natomiast ok 20 poradni specjalistycznych, prowadzona jest też działalność związana z opieką długoterminową, rehabilitacją, psychiatrią i leczeniem uzależnień. Część obiektów przy ul. Szpitalnej pozostaje do zagospodarowania np. w formie wynajmu na potrzeby prowadzenia usług komplementarnych do działalności szpitala.
Aby zwiększyć efektywność funkcjonowania placówki niezbędne były też decyzje dotyczące zmian organizacyjnych wewnątrz poszczególnych oddziałów. Tym bardziej, że Sosnowiecki Szpital zabezpiecza bardzo szeroką ofertę medyczną. Poza podstawowymi oddziałami, prowadzi też działalność oddziałów o specjalnościach rzadziej spotykanych w szpitalach powiatowych jak: psychiatria, urologia, otolaryngologia, dermatologia czy geriatria.

- Celem jest zagwarantowanie naszym pacjentom wielospecjalistycznej opieki medycznej. Liczba pacjentów, jak również to, że przyjeżdżają do nas z różnych miast regionu pokazuje, że trafnie diagnozujemy potrzeby medyczne mieszkańców Sosnowca i województwa - podkreśla Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Aby móc zoptymalizować funkcjonowanie wszystkich tych oddziałów liczba łóżek na poszczególnych z nich m.in. internie, neurologii czy chirurgii została już dostosowana do potrzeb Pacjentów. Oddziały, które do tej pory wykorzystywały 40-50% łóżek zostały zreorganizowane i zmniejszone, tak by osiągnąć obłożenie łóżek na poziomie 80%. Pozyskane dzięki temu "wolne" łóżka dały przestrzeń dla oddziałów przeniesionych z Zagórza.

Położnictwo i ginekologię czekają zmiany

Zmiany czekają Oddział Ginekologiczno-Położniczy, który jest w złym stanie finansowym i wymaga reorganizacji. - Celem jest, jak w przypadku innych oddziałów, dostosowania jego wielkości do potrzeb pacjentek, dzięki czemu można zoptymalizować jego efektywność. Pod koniec 2019 roku, liczba urodzeń w Sosnowieckim Szpitalu przekroczyła 1000 - mówią władze szpitala.
Ten rok ze względu na panującą pandemię będzie zupełnie inny, ale docelowo sosnowiecka lecznica planuje zwiększenie liczby porodów na zdecydowanie więcej niż 1000, co odpowiadać będzie potencjałowi oddziału i placówki.

Oddział ginekologiczno-położniczy posiada II stopień referencyjności i gwarantuje Pacjentkom możliwość rodzenia w bardzo dobrych warunkach. Gwarantujemy możliwość znieczulenia porodu w każdej jego fazie. Spełniająca wymogi bloku operacyjnego sala do cesarskich cięć znajduje się tuż przy sali porodów naturalnych i zabezpieczona jest dodatkowo dostępem do bloku operacyjnego. Stanowiska porodowe czy inkubatory zostały odseparowane od siebie, aby w maksymalnym stopniu eliminować ryzyko zakażenia pacjentek, które na Sali porodowej przebywają bez środków ochrony osobistej, a także zapewnić intymność, niezależnie, czy jest to poród rodzinny, czy nie.

Osobna izba przyjęć dla mam

- W trakcie zagrożenia COVID przygotowaliśmy specjalną, dedykowaną przyszłym mamom, osobną izbę przyjęć z odizolowanym wejściem zlokalizowanym z dala od wejścia głównego do szpitala. W czerwcu przywróciliśmy porody rodzinne. A po wakacjach, jeśli sytuacja związana z pandemią pozwoli, wrócimy do realizacji wstrzymanego projektu edukacyjnego dla przyszłych rodziców - mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Akcja edukacyjna obejmuje cykl 9, comiesięcznych bezpłatnych spotkań, podczas których przyszli rodzice, a także ich bliscy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ciąży, porodu i rodzicielstwa. Wśród ekspertów, którzy poprowadzą poszczególne spotkania są specjaliści z zakresu ginekologii, położnictwa, neonatologii, neurologopedii czy psychologii. Podczas spotkań poruszane będą tematy związane z okresem ciąży, jak i samego porodu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto