Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po 42 latach pingwiny wrócą do chorzowskiego zoo. Trwa budowa wybiegu dla pingwinów ZDJĘCIA.

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Do śląskiego zoo przyjadą pingwiny peruwiańskie
Do śląskiego zoo przyjadą pingwiny peruwiańskie Pixabay
Do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, po 42 latach nieobecności, powrócą pingwiny. Zanim te sympatyczne nieloty przyjadą do Chorzowa, trzeba przygotować dla nich pawilon. Właśnie trwają prace budowlane nad budową obiektu oraz wybiegu zewnętrznego. Zobaczcie, jak powstaje obiekt dla pingwinów.

W śląskim zoo znowu będą pingwiny

Jeszcze w tym roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zobaczymy nowych mieszkańców, a dokładnie pingwiny Humboldta, nazywane również pingwinami peruwiańskimi. Po 42 latach nieobecności, do chorzowskiego zoo, powrócą pingwiny. Ten nowy gatunek, w naszym zoo, zobaczymy jesienią.

- Pingwiny Humboldta nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę - wyjaśnia Daria Kroczek z sekcji dydaktyki i promocji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Przypomnijmy, że pierwsze pingwiny do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego trafiły w 1963 roku.

Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". Co roku, pingwiny odwiedzało około 1 milion osób. Nie zachowało się wiele danych i informacji o pingwinach w śląskim zoo. Z dokumentów wynika jednak, że pingwiny można było oglądać w śląskim zoo do października 1977 roku.

Budowa nowego obiektu dla pingwinów rozpoczęła się już w kwietniu. Wykonawca robót to firma Milimex z Siemianowic Śląskich. Autorem projektu jest natomiast inż. arch. Piotr Gryszka ze studia architektonicznego Minima Architekci w Krakowie. Co jednak zostanie wykonane w ramach budowy?

Konieczne jest wybudowanie nowego budynku i basenów ze stacją uzdatniania wody. Obiekt powstaje na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W skład nowego obiektu wejdzie: budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m sześciennych, przy którym obserwować będzie można zwierzęta. Budynek o powierzchni zabudowy 323,83 metrów kwadratowych, w najwyższym punkcie osiągnie 3,5 metra wysokości. nie będzie on jednak udostępniony zwiedzającym.

W budynku dla pingwinów znajdą się niezbędne do obsługi basenu urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Zwiedzający będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków.

Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą.

Pingwiny Humboldta to średniej wielkości ptaki, które osiągają od 56 do 70 centymetrów długości ciała i wagę około 3,6 - 5,9 kilogramów. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Liczebność populacji pingwinów peruwiańskich szacuje się na około 50 tysięcy osobników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto