Płomień w finale

Sosnowiczanki po porażce z Treflem nie oddały już rywalkom seta.
Derbowy pojedynek Płomienia Sosnowiec z dąbrowskim MMKS zainauguruje rywalizację grupową podczas finałowego turnieju siatkarek Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Derbowy pojedynek Płomienia Sosnowiec z dąbrowskim MMKS zainauguruje rywalizację grupową podczas finałowego turnieju siatkarek Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Sosnowiczanki na własnym boisku musiały wprawdzie uznać, po tie-breaku, wyższość gdańskiego Trefla, ale dwa kolejne mecze wygrały już bez straty seta. Ostatecznie podopieczne Piotra Augustyna awansowały z drugiego miejsca.

Trefl był pierwszym półfinałowym rywalem Płomienia. Gospodynie zaczęły mecz od serii zepsutych serwisów (w całym spotkaniu było ich aż 25!), gładko przegrały pierwszego seta. Trzy kolejne partie rozstrzygane były jednak dopiero na tzw. przewagi. W drugiej rozgrywce goniące Trefl sosnowiczanki doprowadziły do remisu (24:24), za moment jednak Karolina Gręda zaserwowała w siatkę i gdynianki prowadziły już 2:0. Później podopieczne Piotra Augustyna poprawiły serwis (brylowała Magdalena Grela), natomiast para środkowych Elżbieta Kozieł i Anna Gorgoń kilka razy zablokowały ataki potężnej (190 cm) Weroniki Tomsi, zdecydowanie najlepszej siatkarki w drużynie przyjezdnej. Po uderzeniach Natalii Szywały i Karoliny Grędy ze skrzydła sosnowiczanki wygrały dwa kolejne sety, doprowadzając do tie-breaku. W decydującym secie górą był jednak Trefl.

Silny, trudny do odbioru, serwis okazał się kluczem do sukcesu sosnowiczanek w dwóch kolejnych meczach. Rywalki miały kłopoty z odebraniem podań Magdalenty Greli, Elżbiety Kozieł i Karoliny Grędy. Rozgrywająca Ewa Kotnis szukała już na boisku nie tylko skrzydłowych Natalii Szywały i Karoliny Grędy, ale również atakujących z "krótkiej" Anny Gorgoń i Elżbiety Kozieł. W spotkaniu z bialskimi "akademiczkami" podopieczne Piotra Augustyna, mimo sporej presji (musiały wygrać), kontrolowały wydarzenia na boisku, rozstrzygając spotkanie w trzech partiach.

Półfinałowe boje Płomień zakończył gładkim (trzy kwadranse) zwycięstwem z Piątką Sandomierz. Sosnowiczanki wyraźnie dominowały przez całe spotkanie, a trener Piotr Augustyn dał szansę pokazania się na parkiecie zawodniczkom rezerwowym.

* Płomień Sosnowiec - Trefl Gdynia 2:3 (17:25, 24:26, 26:24, 27:25, 10:15) l Płomień Sosnowiec - AZS AWF Szóstka Biała Podlaska 3:0 (25:20, 25:22, 25:18) l Płomień Sosnowiec - Piątka Sandomierz 3:0 (25:16, 25:18, 25:15).

Płomień: Kozieł, Szywała, Grela, Gręda, Gorgoń, Kotnis - Panasiuk (libero), Maj, Ostaszewska, Skrobań, Ligęza, Mańkowska.

1. Trefl Gdynia 3 6 9:2

2. Płomień Sosnowiec 3 5 8:3

3. AZS AWF Biała Podl. 3 4 3:6

4. Piątka Sandomierz 3 3 0:9