Pierwsza sesja sosnowieckiej Rady Miejskiej. Najmłodszy radny i aluzja do sejmiku ZDJĘCIA

AD
Pierwsza Sesja kadencji 2018-2023 Rady Miasta Sosnowiec
Pierwsza Sesja kadencji 2018-2023 Rady Miasta Sosnowiec AD
Udostępnij:
Pierwsza sesja nowej kadencji Rady Miejskiej za nami. Wybrani w wyborach samorządowych radni oraz prezydent złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrano także nowego przewodniczącego Rady Miejskiej. To najmłodszy przewodniczący w historii sosnowieckiego samorządu. Nie zabrakło tez nawiązań do wczorajszej sesji sejmiku...

Pierwszą sesję kadencji 2018-2023 otworzył radny senior – Ryszard Łukawski. Wzięli w niej udział również prezydenci i burmistrzowie sąsiednich miast zagłębiowskich – Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi i Wojkowic.
W tej kadencji Sosnowiec, z powodu malejącej liczby mieszkańców, ma o troje radnych mniej, niż w poprzedniej kadencji. Będzie ich 25, a nie 28. Sosnowiec stracił bowiem w ostatnich latach status miasta 200-tysięcznego.

Ślubowanie radnych w Sosnowcu

Na początku uroczystej sesji odbyło się ślubowanie radnych. W tej kadencji radnymi są: Mateusz Bochenek, Jacek Dudek, Danuta Gojna-Ucińska (za A. Chęcińskiego), Bartosz Górski, Joanna Jończyk, Michał Kaźmierczak, Łukasz Krawiec, Wojciech Kulawiak, Łukasz Litewka, Ryszard Łukawski, Grzegorz Mentel, Tomasz Niedziela, Wojciech Nitwinko, Piotr Ociepka, Wanda Olko, Tadeusz Sokołowski, Ewa Szota, Michał Wcisło, Grażyna Welon, Kamil Wnuk, Paweł Wojtusiak, Michał Zając, Renata Zmarzlińska-Kulik, Damian Żurawski.

Prezydent dumny z mieszkańców

Potem ślubowanie złożył prezydent Arkadiusz Chęciński. Prezydent mówił o tym, co zamierza w Sosnowcu zrobić w tej kadencji. Dziękował współpracownikom i mieszkańcom, zwłaszcza za ich godna naśladowania postawę podczas wyborów, kiedy to Sosnowiec odnotował jedną z najwyższych frekwencji wyborczych w historii.
- Najbardziej cieszę się z tego, że udało się nam wykrzesać w mieszkańcach Sosnowca dumę z tego miasta, postawy obywatelskie, cieszę się, że mają chęć brania udziału w takich przedsięwzięciach jak np. budżet obywatelski. Sosnowiec, pod względem rozwoju stał się liderem w województwie śląskim. Chcę, by to było miasto, w którym chce się żyć mieszkać i pracować – mówił Arkadiusz Chęciński.

Najmłodszy przewodniczący w historii
Radni 18 głosami „za” wybrali też nowego przewodniczącego Rady Miasta. Został nim Mateusz Bochenek, obecny radny, wcześniej bliski współpracownik prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego, jego asystent podczas pracy w Urzędzie Marszałkowskim. Mateusz Bochenek w poprzedniej kadencji był pełnomocnikiem prezydenta do spraw dialogu społecznego. Ma 25 lat. Jest najmłodszym przewodniczącym RM w historii sosnowieckiego samorządu.
- Chciałbym podziękować wszystkim swoim współpracownikom, prezydentowi, od którego się bardzo wiele nauczyłem. To jest jeden z takich dni, które pozostaną w mojej pamięci na zawsze. Dziękuję za zaufanie – mówił po wyborze na przewodniczącego Rady Miejskiej Mateusz Bochenek.
Odpowiedział mu prezydent Chęciński. - Chcę pogratulować wyboru, panu Mateuszowi, ale chcę też odnieść się do tego, że wiele się ode mnie nauczył. Mówię to też swoim dzieciom: Niech pan ze wszystkiego nie korzysta.

Aluzja do sytuacji w sejmiku

Chęciński odniósł się też do ostatniej sytuacji w sejmiku śląskim, gdy Prawo i Sprawiedliwość, uzyskało większość w sejmiku, przez zmianę barw klubowych wybranego z list Nowoczesnej Wojciecha Kałuży. Jego przejście na stronę PiS sprawiło, że to właśnie ta partia będzie w tej kadencji miała większość i będzie rządziła regionem.
- Chciałbym by Sosnowiec był miastem słonecznym i pogodnym, przyjaznym do życia. By było tu jak najmniej ...kałuż. Owszem takie kałuże powstają, ale potem słońce szybko je wypala – kończy prezydent.

Wiceprzewodniczącymi sosnowieckiej Rady Miejskiej zostali Paweł Wojtusiak i Tomasz Niedziela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
eRBe
Jakże ludzkie i skromne jest to nasze panisko Arkadiusz Ch.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie