Park Dietla to wyjątkowe miejsce na mapie Sosnowca. Tutaj spotyka się historia i nowoczesność miasta. Poznaj jego historię

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Park Dietla w Sosnowcu jest wspaniałym miejscem na weekendowy spacer - niezależnie, czy chcemy ten czas spędzić aktywnie, czy na wypoczynku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park Dietla w Sosnowcu jest wspaniałym miejscem na weekendowy spacer - niezależnie, czy chcemy ten czas spędzić aktywnie, czy na wypoczynku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Sosnowiec poszczycić może się wieloma terenami zielonymi, jednak żaden nie jest tak niezwykły, jak ten znajdujący się w dzielnicy Pogoń, przy ulicy Żeromskiego. Park Dietla powstał na początku XX wieku i przez ponad 100 lat swojej historii przeszedł szereg przemian, związanych ściśle z samym miastem. Co go wyróżnia?

Na początek odrobina historii. Park Dietla swoją nazwę bierze od swojego sponsora – Henryka Dietla, niemieckiego przemysłowca, który na przełomie wieków osiadł w Sosnowcu i założył tu fabrykę włókienniczą, która przyniosła mu olbrzymi jak na te czasy majątek. Filantrop nie szczędził środków na rozwój miasta: był fundatorem szkół, cerkwi i kościołów. Równie wiele pieniędzy przeznaczył na swoją siedzibę: utrzymany w w stylu neoklasycystycznym pałac, znajdujący się przy ulicy 3 Maja, do dziś stanowi jedną z pereł architektury miejskiej Sosnowca. Równie wielką wagę przyłożył do okolicznych terenów zielonych: w duchu neoromantyzmu, te miały stanowić cichą i zieloną przystań dla wszystkich odwiedzających to miejsce.

W tym celu Henryk Dietel sprowadził do Sosnowca Ernsta Roberta Pietsche, niemieckiego ogrodnika. Ten we współpracy z architektem Fritzem Hanishem przemienił obsianą zbożem przestrzeń w całkowicie nowe miejsce.

Znajdujący się pośrodku staw został pogłębiony, jego brzegi wyrównane i obsadzone roślinnością wodną. W zachodniej jego części powstał punkt widokowy z balustradą, a na znajdujących się pośrodku głazach stanął posąg Neptuna z trójzębem. W parku powstały sztuczne kotliny, groty i wąwozy, którymi wiły się ścieżki spacerowe. Na wzgórzu stanęły sztuczne ruiny, urządzone na wzór zamku rycerskiego. W centralnej części parku powstała świątynia Sybilli, a przed nią – starannie zaprojektowana kompozycja roślinna z dwoma fontannami. Opodal ruin stanęła glorieta, utrzymana w stylu neoklasycystycznym. Całość w latach swojej świetności nasuwać mogła skojarzenia z parkiem Czartoryskich w Puławach.

Niestety, wraz z upływem czasu i ucieczką rodziny Dietlów z Sosnowca w trakcie II Wojny Światowej, zarówno pałac, jak i okalający go park zaczął popadać w ruinę. Nieznane są losy pomnika Neptuna. Świątynia Sybilli została wyburzona w latach 70. ubiegłego wieku. W miejscu ruin na wzniesieniu powstała hala sportowa i pływalnia. Jedynym obiektem, który dotrwał w niemal niezmienionej formie do dziś jest glorieta, która w tym roku przeszła gruntowny remont i odzyskała swój przedwojenny wygląd.

Nie oznacza to, że park nie jest miejscem wartym odwiedzenia. Wręcz przeciwnie: przeprowadzane tutaj w ostatnich latach prace renowacyjne, z których część dopiero co się zakończyła, sprawiają, że tereny te zyskały drugą młodość.

Na pierwszy plan wysuwa się zakończony w tym miesiącu remont basenu miejskiego przy ulicy Żeromskiego. To świetny obiekt rekreacyjno-sportowy, wyposażony w kilka basenów, siłownie, sale fitness i sauny. Poniżej Żerom Parku, nad brzegiem stawu znajduje się umieszczona na świeżym powietrzu siłownia. Kilkaset metrów dalej znajduje się wspomniana wcześniej glorieta: dzięki staraniom mieszkańców i miasta, zabytek ten odzyskał swój blask.

To nie koniec zmian, których doczekać może się park Dietla. W ramach projektu „Perła Pogoni”, zgłaszanego corocznie do Budżetu Obywatelskiego Sosnowca, miejsce to po trochu odzyskuje dawny blask. Tegoroczna edycja zakłada rewitalizację części parku od strony ulicy Zakątek i nadaniu temu miejscu charakteru wypoczynkowego. W poprzednich latach w ramach projektu na terenie parku powstał między innymi plac zabaw dla dzieci.

Park Dietla to nie tylko ważne z punktu historycznego miejsce, ale też istotny dla mieszkańców dzielnicy i miasta teren – co udowadniają starania o utrzymanie go w jak najlepszej kondycji. Park oczywiście warto odwiedzić – niezależnie od tego, czy szukamy okazji do spędzeniu czasu aktywnie, wypoczynku na łonie przyrody czy zabawy z małym dzieckiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie