Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto pamięta? Tak wyglądały targowiska w woj. śląskim 20 lat temu. Zobacz ZDJĘCIA. Świeże owoce, tanie buty i ubrania, lokalne produkty...

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Katowice Załęże
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Katowice Załęże Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała, Lucyna Nenow, Karina Trojok, Arkadiusz Gola
HISTORIA. 20 lat temu - tak wyglądały u nas targowiska! Choć galerie handlowe na dobre wrosły w tkankę miejską, a markety są w dużych i małych miastach, to targowiska wciąż cieszą się popularnością. Wiele z nich przeszło w ostatnich latach modernizację i zakupy można robić w cywilizowanych warunkach. A jak wyglądały targowiska w regionie 10 i 20 lat temu? Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z archiwum DZ.

Będziecie zaskoczeni. W niektórych miastach czas jakby się zatrzymał. Tam przymierzalnia to wciąż kawałek kartonu na ziemi, ledwo zasłaniająca cokolwiek kotara i lustro trzymane przez sprzedawcę. W innych, np. w Zabrzu, hala targowa jest w miarę nowa, kupcy mają swoje stanowiska i minisklepiki. W jeszcze innych - jak Gliwice - popularny od lat 90. i na początku XXI wieku "balcerek" zniknął z centrum miasta, bo powstała Drogowa Trasa Średnicowa, która na śródmiejskim odcinku przecina m.in. ul. Zwycięstwa, biegnie obok Palmiarni Miejskiej i chowa się w tunelu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Bez względu na to, czy targi są po modernizacji czy lata świetności mają za sobą, zniknęły z krajobrazów miast, albo pamiętają dawne czasy, jedno się nie zmienia: Ślązacy i Zagłębiacy lubią robić tam zakupy. Są gotowi pojechać do sąsiedniego miasta na targ, jeśli w ich mieście akurat nie ma dnia targowego, albo straganów z odpowiadającymi im produktami.

W każdą sobotę na targu Będzinie czy Chorzowie są tłumy klientów. Na pl. Miarki w Katowicach, albo na targach w Ligocie czy na katowickiej Koszutce kupujących nie brakuje codziennie. Zwolennicy hal targowych podkreślają, że tylko na targu można kupić prawdziwie świeże warzywa i owoce, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, kiedy jest ich prawdziwy wysyp.

Ale cenią sobie także specyficzny targowy klimat i pogawędki o cenach, jakości produktów, ale i problemach dnia codziennego. Bo wiadomo, że "Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy" - jak pisał Jan Brzechwa. Ów klimat akurat na przestrzeni lat się nie zmienił, pewnie dlatego nadal tak chętnie mieszkańcy Śląska i Zagłębia zaglądają na targowiska i robią na nich zakupy.

Katowice Załęże
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto pamięta? Tak wyglądały targowiska w woj. śląskim 20 lat ...

A jak wyglądały targowiska w regionie 10 i 20 lat temu? Zobaczcie sami. W galerii z naszego archiwum znajdziecie wybrane zdjęcia od 2001 do 2013 roku, które fotoreporterzy "Dziennika Zachodniego": Marzena Bugała, Lucyna Nenow, Karina Trojok i Arkadiusz Gola zrobili w różnych miastach Śląska i Zagłębia.

Są tutaj zdjęcia targowisk 10 i 20 lat temu zrobione:

  • w Katowicach (na Załężu i straganów na Mickiewicza),
  • Gliwicach (nieistniejący już "balcerek"),
  • Zabrzu,
  • Bytomiu,
  • Chorzowie,
  • Mysłowicach
  • Sosnowcu,
  • Będzinie,
  • Czeladzi
  • Jaworznie.

Rozpoznajecie targowisko w swoim mieście? A może nasi fotoreporterzy uchwycili moment, kiedy robiliście zakupy na targu w latach 2001-2013 roku? Dajcie znać w komentarzach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto