Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu z Nagrodą Specjalną w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku. Doceniono ożywione pocztówki

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Ożywione pocztówki mogliśmy obejrzeć w mediach społecznościowych. Trzeba je zobaczyć na własne oczy.
Ożywione pocztówki mogliśmy obejrzeć w mediach społecznościowych. Trzeba je zobaczyć na własne oczy. Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu
Pałac Scheona - Muzeum w Sosnowcu otrzymało Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski w ramach plebiscytu Wydarzenie Historyczne 2020. Jurorzy oraz internauci w tym wyjątkowym konkursie docenili projekt ożywionych pocztówek.

Ożywione pocztówki z Sosnowca zostały docenione

Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu może pochwalić się kolejnym sukcesem. Placówka została doceniona w wyjątkowym konkursie Wydarzenie Historyczne Roku, w którym wyróżnione są ciekawe przedsięwzięcia historyczne promujące historię i kulturę naszego kraju.

W 14. edycji plebiscytu prace, które zostały do niego zgłoszone, były oceniane przez jury w składzie: prof. Andrzej Szczerski – przewodniczący (dyrektor – Muzeum Narodowe w Krakowie), prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl), Piotr Legutko (redaktor naczelny TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski). Wybrano pięć z każdej kategorii, przeszły one do kolejnego etapu.

Prace zgłaszane były w kategoriach: Edukacja, Wydarzenie, Wystawa. W konkursie mogą być zgłaszane różne wydarzenia związane z historią Polski m.in. filmy, wystawy, gry, audiobooki, odkrycia archeologiczne, konferencje czy wydarzenia. W drugim etapie plebiscytu to internauci oddawali głosy na projekt, który ma zwyciężyć. Gala podsumowująca plebiscyt odbyła się 14 września 2021 roku. Autorem statuetek dla zwycięzców jest wybitny rzeźbiarz Maciej Zychowicz.

Muzeum w Sosnowcu walczyło o nagrodę za projekt „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek”. Polegał na filmowym ożywieniu czterech archiwalnych pocztówek przedstawiających: Fabrykę Schoenów z drogą kolejową i Pałacem, Zamek Sielecki, Teatr Zagłębia oraz ulicę 3 Maja. Dzięki niemu przybliżono historię znanych zabytkowych budynków oraz najważniejszej ulicy w mieście. Projekt polegał na tym, by mieszkańcy mieli wrażenie oglądania archiwalnych filmów, a nie starych fotografii. Aktorzy Teatru Zagłębia pomogli sprawić, że obrazy utrwalone na początku XX wieku ożyły na naszych oczach. Projekt posiada wersję dla osób niedowidzących, jak i z napisami i tłumaczem w języku migowym. Jego premiera miała miejsce podczas wydarzenia „Z wizytą u Schoenów”, którym to świętowano 35-lecie muzeum. W ramach plebiscytu Wydarzenie Historyczne 2020 projekt otrzymał Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto