MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Turniej Rycerski w Podzamczu

PATRYCJA STRĄK
Na koniach i pieszo na zamek w Podzamczu przybyli rycerze wraz z białogłowami niemal z całej Polski.
Na koniach i pieszo na zamek w Podzamczu przybyli rycerze wraz z białogłowami niemal z całej Polski.
W błyszczących zbrojach, z mieczami w dłoni pojawili się na zamku w Podzamczu rycerze, wojowie i szlachta. Najpierw się pojedynkowali, ale gdy sięgnęli po miód i piwo, rozpoczęły się prawdziwie rycerskie burdy.

W błyszczących zbrojach, z mieczami w dłoni pojawili się na zamku w Podzamczu rycerze, wojowie i szlachta. Najpierw się pojedynkowali, ale gdy sięgnęli po miód i piwo, rozpoczęły się prawdziwie rycerskie burdy. Przyczyną kłótni były najczęściej białogłowy lub przechwałki, który rycerz bardziej mężny i silny. Często też powodem potyczek była chęć zagarnięcia czyichś kosztowności. A łupy mogły być bogate.

Witeź Drużyny Wojów Piastowskich "Jantar" przedstawił swoją grupę jako znawców tematu średniowiecza. Wojami okazali się archeolodzy, historycy i etnologowie. Nie ma się co dziwić, że przedmioty i broń, które prezentowali, miały dużą wartość, bo w zasadzie były repliką rzeczy z czasów średniowiecza.

Sami wojowie mówią, że są ekskluzywną drużyną, bo dużo wiedzą o walkach i czasach przodków, ale i potrafią szyć, tkać, i pracować w kuźni.
Michał Bogacki jest historykiem. Doskonale jednak radzi sobie z igłą i nitką. W Ogrodzieńcu podczas Turnieju szył ręcznie torby i sakwy.

- W tamtych czasach nazywano to szewstwem. Szyto ze skóry nie tylko buty, ale sakwy i torebki przypasowe. Niczym dziwnym w średniowieczu nie było to, że mężczyźni wykonywali taką robotę. Mężczyźni byli też tkaczami, kobiety tylko przędły - wyjaśnia Michał Bogacki.
Nim jednak historyk wziął się do szycia, musiał zaimpregnować skórę, mocząc ją w wosku. Buty, które miał, wykonał w zaledwie jeden dzień. Skórzaną zbroję dla witezia robi 3, góra 4 dni.

Panny krzątały się przy garach. "Aria" z Krakowa pichciła zupę z grochu. Jest historykiem sztuki i to po części spowodowało, że została członkinią Drużyny Wojów Piastowskich "Krak".

- Tarcze, kolczugi i broń moi współziomkowie robią sami. Stroje także wykonujemy sami. Mój strój jest na przykład repliką średniowiecznej sukni codziennego użytku. Ja też noszę ze sobą broń, bo kobiety wolne, które nie były niczyimi niewolnicami w średniowieczu, zawsze nosiły przy swoim boku nóż. Zniewolone białogłowy nie miały do tego prawa - wyjaśnia "Aria".

- To jest konfesjonał. Z pół godziny mógłbym siedzieć w nim, ale potem to już by była męczarnia. Ta tortura tylko z pozoru nie jest uciążliwa. Nie dziwię się, że po kilku godzinach w zamknięciu przyznawano się do wszystkiego -wyjaśnia mały Bartek Kuska z Brzeszcz.

Za co Bartek siedział w konfesjonale, nie wiadomo. Kat dopiero chciał się dowiedzieć, o co go będzie można oskarżyć. Po zamku krążyła wróżka, były też renesansowe tańce. Podczas Turnieju zaprezentowały swój kunszt walki i obyczaje: Bractwo Wojowników "Wataha Wilcze Kły" z Poznania, I Chorągiew Czarnego Rycerza Kasztelanii Będzińskiej, bombardierzy, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwo Wojowników "Kruki" z Inowrocławia, Wojowie Piastowscy ,Jantar" z Poznania, Drużyna Wojów Wiślańskich "Krak", Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn, Woje Peruna z Tarnowa, Załoga Grodu Raciborskiego, Hufiec Rycerski Bractwa Małopolskiego "Leliwa", Zrzeszenie Bractw Bielskich, Konfronternia Rycerska i Bractwo "Signum Polonicum" z Zawiercia.

Trudno wymieniać wszystkich rycerzy, bo ruiny zamku jeszcze nie widziały takiego zjazdu. Ogólnopolski Turniej Rycerski przywiódł około 120 śmiałków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto