Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odblaskowe taśmy przy przejściach dla pieszych. Rusza akcja miasta i policji

Janusz Milanowski
Odblaskowe taśmy przy przejściach dla pieszych. Rusza kolejna akcja miasta i policji
Odblaskowe taśmy przy przejściach dla pieszych. Rusza kolejna akcja miasta i policji Grzegorz Olkowski
Toruń jest pierwszym w Polsce miastem, w którym rozmieści się odblaskowe taśmy przy niebezpiecznych przejściach dla pieszych. Przechodzący po zmroku przez jezdnię będą lepiej widoczni.

Nasze województwo jest drugim w Polsce regionem, w którym ginie najwięcej pieszych.

Według policji wypadki z ich udziałem w 2016 r. stanowiły aż 28 proc. ogółu wypadków (średnia w Polsce to 25,1). Więcej też odnotowano wypadków śmiertelnych w porównaniu z 2015 r. Zginęło 45 pieszych na 178 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w ogóle (o 5 proc. więcej).

W Toruniu realizowany jest od zeszłego roku „Program poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów w Toruniu”, który zakończy się w 2019 r.

Do tego czasu miasto wyda 5,6 mln zł na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo. Pojawiły się już czerwone przejazdy dla rowerzystów, „kocie oczka”, nowe barierki, sygnalizatory oraz tzw. azyle. W tym roku na dalsze tego typu usprawnienia wydamy ogółem 1,9 mln zł.

Od poniedziałku rusza w Toruniu wspólna akcja policji, Miejskiego Zarządu Dróg oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pn. Weź-Rozwiń-Przejdź-Zostaw. Na niektórych przejściach pieszy znajdzie opaski odblaskowe. Po zmroku, żeby bezpiecznie przejść zebrę, weźmie opaskę, rozwinie ją, przejdzie i zostawi na drążku.

Opaski na słupkach zawisną przy przejściach ul. Prufferów - Poznańska, przy ul. Bażyńskich vis a vis marketów, Polna - Kociewska oraz Przy Skarpie - Szosa Lubicka. Według policji te zebry należą do najbardziej niebezpiecznych w mieście.

- To jest tylko propozycja postępowania. Pieszy nie ma obowiązku z tego rozwiązania korzystać, gdyż nie wynika ono z obowiązujących przepisów ruchu drogowego - podkreśla Ryszard Nagórski z toruńskiego WORD-u.

Jeśli akcja zyska uznanie i aprobatę wśród mieszkańców, to zostanie rozszerzona. - Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce i mam nadzieję, że się sprawdzi - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Program poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów realizowany jest w trzech etapach. W pierwszym z nich, który zakończy się w tym roku, prowadzone są działania przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91. W przyszłym roku przyjdzie czas na wytypowane drogi powiatowe i gminne, na których najczęściej dochodzi do wypadków, a trzeci etap przypada na latach 2018-2019 i obejmie pozostałe drogi powiatu i gminy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto