Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy lek dla "zawałowców"

(oprac. mam)
Dołączając do kwasu acetylosalicylowego nowy lek przeciwpłytkowy — klopidogrel — można uratować przed śmiercią tysiące chorych, którzy doznają zawału.

Dołączając do kwasu acetylosalicylowego nowy lek przeciwpłytkowy — klopidogrel — można uratować przed śmiercią tysiące chorych, którzy doznają zawału. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego w Chinach przez naukowców u Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii. Opublikowano je w listopadowym numerze prestiżowego brytyjskiego pisma medycznego „Lancet”.

Zespół naukowców pod kierownictwem dr. Zhenminga Chena objął badaniem 45,8 tys. pacjentów przyjętych do jednego z 1250 chińskich szpitali z powodu zawału mięśnia sercowego. Połowa z nich była leczona kwasem acetylosalicylowym i klopidogrelem w dawce 75 mg dziennie, natomiast pozostałym podawano kwas acetylosalicylowy i tzw. placebo. Okazało się, że u osób, które otrzymywały dwa preparaty ryzyko zgonu, ponownego zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu obniżyło się o 9 proc.

- Gdyby wczesne leczenie klopidogrelem stosowano w szpitalu u zaledwie miliona z 10 milionów pacjentów na całym świecie, u których w ciągu każdego roku występuje zawał mięśnia sercowego, to na podstawie obecnie dostępnych danych można by oczekiwać, że takie leczenie pozwoliłoby zapobiec około 5000 zgonom oraz 5000 zawałom mięśnia sercowego i udarom mózgu nieprowadzącym do zgonu. Co więcej, dalsze leczenie klopidogrelem po wypisie ze szpitala mogłoby przynosić jeszcze więcej korzyści, chociaż korzyści i ryzyko związane z dłuższym leczeniem są wciąż przedmiotem oceny — stwierdził dr Chen.

Autorzy artykułu opublikowanego w „Lancecie” są zdania, że taki sposób leczenia powinien stać się rutynowym postępowaniem w przypadku podejrzenia zawału mięśnia sercowego.
W Polsce, według szacunków, z powodu ostrych zespołów wieńcowych leczonych jest co roku 160 tysięcy chorych. Spośród nich aż 20 tysięcy umiera. Ostre zespoły wieńcowe (niestabilna choroba wieńcowa i zawał serca) należą do najpoważniejszych chorób układu krążenia. O ich podstaw leży zjawisko pęknięcia blaszki miażdżycowej znajdującej się w ścianie tętnicy wieńcowej, co prowadzi do powstania zakrzepu. Pęknięta blaszka miażdżycowa oraz utworzony na powierzchni takiego pęknięcia zakrzep są przyczyną zmniejszenia lub całkowitej blokady przepływu krwi w tętnicy wieńcowej oraz spadku ukrwienia lub całkowitego niedokrwienia fragmentu mięśnia sercowego zaopatrywanego przez tę tętnicę. W sytuacji, kiedy zakrzep powoduje zmniejszenie przepływu krwi w tętnicy, mamy do czynienia z zawałem serca bez uniesienia odcinka ST, czyli „niepełnym zawałem”. Jeśli natomiast skrzep całkowicie zablokuje przepływ krwi, dochodzi do zawału serca z uniesieniem odcinka ST, czyli „pełnego zawału”.

W leczeniu zawału serca stosuje się farmakoterapię i/lub zabiegi interwencyjne, polegające na rozszerzaniu zwężeń w tętnicach wieńcowych. W większości takich zabiegów wykorzystuje się stenty, które utrzymują drożność naczynia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy lek dla "zawałowców" - Bielawa Nasze Miasto

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto