Nowe technologie w miejscu starej kopalni

Artykuł sponsorowany
Sosnowiec ma sporo terenów poprzemysłowych. Dla niektórych miast to kłopot. W Sosnowcu postawiono na rewitalizację tego typu terenów i realizację nowych ciekawych inwestycji przy wsparciu środków unijnych. Dzięki temu na terenie po kopalni „Niwka-Modrzejów" powstał obiekt produkcyjno–laboratoryjny przeznaczony m.in. na cele produkcji farmaceutycznej.

– To dla nas bardzo ważne inwestycje, nie tylko w skali Sosnowca ale i całego regionu — podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, Ryszard Łukawski.

– Jestem pewien, że ten obiekt wspólnie m.in. z uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami wypełnimy nowoczesnymi technologiami. Cieszę się też, ze zdołaliśmy zachować tak charakterystyczne dla Niwki obiekty jak znajdujący się na terenie byłej kopalni „Niwka-Modrzejów" budynek tzw. „okrąglaka". Warto podkreślić, że jest to już kolejny projekt realizowany w Sosnowcu, który uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych. W tym przypadku dofinansowanie uzyskano w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowalnych, co oznacza dofinansowanie do kwoty 11.054.326,71 zł – zgodnie z umową o dofinansowanie. Wartość robót budowlanych – zgodnie z podpisaną z firmą SKANSKA umową wynosi: 12.265.684,34 zł. Zakres prac był bardzo szeroki – i choć zachowano charakterystyczną bryłę okrąglaka, to gruntownie zmodernizowano zarówno jego wnętrze, jak i otoczenie.

Dzięki tej inwestycji powstał przebudowany i wyremontowany nowoczesny obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych o powierzchni całkowitej 1.603,58 m kw. W ramach projektu wykonane zostały też nowe przyłącza mediów (przyłącze wodociągowe, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, elektroenergetyczne, CO), które służą dwóm budynkom znajdującym się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego tj. wspomnianemu budynkowi adaptowanemu w ramach zad. 1, jak i obiektowi dawnego zespołu BHP adaptowanemu w ramach zad. 2. Ponadto wybudowany został parking i dwie drogi dojazdowe do adaptowanego budynku.

Z punktu widzenia realizacji inwestycji bardzo ważne jest zastosowanie rozwiązań, które umożliwią wprowadzenie w przyszłości do obiektu działalności produkcyjno-badawczej dla przedsiębiorstwa innowacyjnego. Wśród nich należy wymienić:

- wyodrębnienie części produkcyjnej na kondygnacjach 1 i 2 z wydzielonymi strefami produkcyjną i pomocniczą;
- wyodrębnienie części naukowo-administracyjnej na parterze;
- wyodrębnienie części naukowo-badawczej uzupełnionej zapleczem magazynowym i technicznym w piwnicy.

Wspomnieliśmy już, że budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na czym to konkretnie polega? – Dostępność dla osób niepełnosprawnych została zapewniona poprzez zamontowanie dźwigu osobowego z przystankiem międzykondygnacyjnym na poziomie projektowanego terenu – wyjaśnia Elżbieta Pękala, Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– Wykonane zostały też pomieszczenia sanitarne wyposażone w odpowiednią ceramikę łazienkową, oporęczowanie, armaturę łazienkową (oszczędną w zużyciu wody) oraz odpowiednie akcesoria. W sąsiedztwie projektowanego budynku zostały usytuowane miejsca postojowe, w tym także dla samochodów osobowych osób niepełnosprawnych. Cele projektu idealnie wpisują się w strategię europejską i potrzeby polskiej gospodarki. Jeśli nasz przemysł ma się rozwijać, musi postawić na innowacje. Niestety, warunki do takiej działalności nie są wystarczające, w naszym regionie mało jest przedsiębiorstw innowacyjnych, niedostateczny jest stopień współpracy i wzajemnych powiązań pomiędzy tym sektorem i jednostkami naukowo-badawczymi.

– Dzięki wspomnianej inwestycji miasto zyska więc podwójnie – pozbędzie się nieatrakcyjnych i szpecących przestrzeń publiczną obszarów poprzemysłowych, a jednocześnie zapewni firmom zainteresowanym prowadzeniem działalności o charakterze innowacyjnym korzystne warunki do rozwoju i wsparcia w postaci dostępu do odpowiednich pomieszczeń i narzędzi, a także usług doradczych – podkreśla Honorata Musialik z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– Pozwoli to na pobudzenie lokalnej i regionalnej gospodarki – dodaje. Cała inwestycja została zrealizowana bardzo sprawnie. W dniu 27 lipca ub. roku podpisano umowę z Wykonawcą inwestycji – firmą SKANSKA S.A., a termin zakończenia robót określono na 29 lutego 2012 r. Wykonawca w terminie dokonał zgłoszenia robót do odbioru. Czynności odbiorowe zostaną zakończone do dnia 26 marca br. W chwili obecnej prowadzony jest przetarg na wyłonienie operatora Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Niebawem rozpocznie się ponadto proces wyłaniania firmy (przyszłego najemcy), która zlokalizuje się w przedmiotowym obiekcie.


Inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; Działanie 1.1. Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3