Nowe technologie w miejscu starej kopalni

Artykuł sponsorowany
Sosnowiec ma sporo terenów poprzemysłowych. Dla niektórych miast to kłopot. W Sosnowcu postawiono na rewitalizację tego typu terenów i realizację nowych ciekawych inwestycji przy wsparciu środków unijnych. Dzięki temu na terenie po kopalni „Niwka-Modrzejów" powstał obiekt produkcyjno–laboratoryjny przeznaczony m.in. na cele produkcji farmaceutycznej.

– To dla nas bardzo ważne inwestycje, nie tylko w skali Sosnowca ale i całego regionu — podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, Ryszard Łukawski.

– Jestem pewien, że ten obiekt wspólnie m.in. z uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami wypełnimy nowoczesnymi technologiami. Cieszę się też, ze zdołaliśmy zachować tak charakterystyczne dla Niwki obiekty jak znajdujący się na terenie byłej kopalni „Niwka-Modrzejów" budynek tzw. „okrąglaka". Warto podkreślić, że jest to już kolejny projekt realizowany w Sosnowcu, który uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych. W tym przypadku dofinansowanie uzyskano w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowalnych, co oznacza dofinansowanie do kwoty 11.054.326,71 zł – zgodnie z umową o dofinansowanie. Wartość robót budowlanych – zgodnie z podpisaną z firmą SKANSKA umową wynosi: 12.265.684,34 zł. Zakres prac był bardzo szeroki – i choć zachowano charakterystyczną bryłę okrąglaka, to gruntownie zmodernizowano zarówno jego wnętrze, jak i otoczenie.

Dzięki tej inwestycji powstał przebudowany i wyremontowany nowoczesny obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych o powierzchni całkowitej 1.603,58 m kw. W ramach projektu wykonane zostały też nowe przyłącza mediów (przyłącze wodociągowe, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, elektroenergetyczne, CO), które służą dwóm budynkom znajdującym się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego tj. wspomnianemu budynkowi adaptowanemu w ramach zad. 1, jak i obiektowi dawnego zespołu BHP adaptowanemu w ramach zad. 2. Ponadto wybudowany został parking i dwie drogi dojazdowe do adaptowanego budynku.

Z punktu widzenia realizacji inwestycji bardzo ważne jest zastosowanie rozwiązań, które umożliwią wprowadzenie w przyszłości do obiektu działalności produkcyjno-badawczej dla przedsiębiorstwa innowacyjnego. Wśród nich należy wymienić:

- wyodrębnienie części produkcyjnej na kondygnacjach 1 i 2 z wydzielonymi strefami produkcyjną i pomocniczą;
- wyodrębnienie części naukowo-administracyjnej na parterze;
- wyodrębnienie części naukowo-badawczej uzupełnionej zapleczem magazynowym i technicznym w piwnicy.

Wspomnieliśmy już, że budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na czym to konkretnie polega? – Dostępność dla osób niepełnosprawnych została zapewniona poprzez zamontowanie dźwigu osobowego z przystankiem międzykondygnacyjnym na poziomie projektowanego terenu – wyjaśnia Elżbieta Pękala, Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– Wykonane zostały też pomieszczenia sanitarne wyposażone w odpowiednią ceramikę łazienkową, oporęczowanie, armaturę łazienkową (oszczędną w zużyciu wody) oraz odpowiednie akcesoria. W sąsiedztwie projektowanego budynku zostały usytuowane miejsca postojowe, w tym także dla samochodów osobowych osób niepełnosprawnych. Cele projektu idealnie wpisują się w strategię europejską i potrzeby polskiej gospodarki. Jeśli nasz przemysł ma się rozwijać, musi postawić na innowacje. Niestety, warunki do takiej działalności nie są wystarczające, w naszym regionie mało jest przedsiębiorstw innowacyjnych, niedostateczny jest stopień współpracy i wzajemnych powiązań pomiędzy tym sektorem i jednostkami naukowo-badawczymi.

– Dzięki wspomnianej inwestycji miasto zyska więc podwójnie – pozbędzie się nieatrakcyjnych i szpecących przestrzeń publiczną obszarów poprzemysłowych, a jednocześnie zapewni firmom zainteresowanym prowadzeniem działalności o charakterze innowacyjnym korzystne warunki do rozwoju i wsparcia w postaci dostępu do odpowiednich pomieszczeń i narzędzi, a także usług doradczych – podkreśla Honorata Musialik z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– Pozwoli to na pobudzenie lokalnej i regionalnej gospodarki – dodaje. Cała inwestycja została zrealizowana bardzo sprawnie. W dniu 27 lipca ub. roku podpisano umowę z Wykonawcą inwestycji – firmą SKANSKA S.A., a termin zakończenia robót określono na 29 lutego 2012 r. Wykonawca w terminie dokonał zgłoszenia robót do odbioru. Czynności odbiorowe zostaną zakończone do dnia 26 marca br. W chwili obecnej prowadzony jest przetarg na wyłonienie operatora Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Niebawem rozpocznie się ponadto proces wyłaniania firmy (przyszłego najemcy), która zlokalizuje się w przedmiotowym obiekcie.


Inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; Działanie 1.1. Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto