Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe atrakcje w sosnowieckim parku. W Niwce pojawiły się posągi biedronki i wiewiórki

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Figury stanowią część Ścieżki Edukacyjno-Przyrodniczej "Przyroda dla Sosnowca". Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Figury stanowią część Ścieżki Edukacyjno-Przyrodniczej "Przyroda dla Sosnowca". Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Michał Bartos/Przyroda dla Sosnowca
Park przy ulicy Dybowskiego w Sosnowcu uzyskał nową atrakcję. Są nimi olbrzymie posągi wiewiórki i biedronki, będące częścią ścieżki edukacyjno-przyrodniczej “Przyroda dla Sosnowca”. Do dwóch pierwszych figur dołączyła dziś trzecia, przedstawiająca motyla.

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza “Przyroda dla Sosnowca” to projekt wykonany z środków Budżetu Obywatelskiego. Jego pomysłodawcą jest Przemysław Bartos, aktywista na rzecz przyrody. W jej skład wchodzą cztery tablice edukacyjne, poświęcone faunie i florze regionu, dwa “Filary Wiedzy”, dziesięć budek lęgowych dla ptaków, domki dla owadów, karmniki, drzewa, krzewy i rośliny cebulowe zasadzone wzdłuż ścieżki. Całość projektu ma za zadanie pokazać piękno przyrody naszego regionu, stanowić oazę dla lokalnej fauny i stanowić źródło wiedzy o naturze.

W ostatnim czasie do roślin i obiektów edukacyjnych dołączyły figury wiewiórki, biedronki i motyla.

- Figury, które pojawiły się w parku na Niwce są elementem wygranego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu, już w 2019 roku rozpoczęto pierwszy etap ścieżki edukacyjno-przyrodniczej: Przyroda dla Sosnowca. Natomiast w kolejnym roku, dzięki głosom mieszkańców udało się wysiać łąkę kwietną, która miała stanowić bezpieczną przystań dla owadów i być tłem dla niezwykłych figur. Postaci: wiewiórki, motyla i biedronki, mają zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzebę ochrony środowiska. Bardzo często zapominamy o roli zapylaczy i nie zdajemy sobie sprawy z tego, co mogłoby się wydarzyć, gdyby ich zabrakło. Wielokrotnie zdarza się również, że nieostrożni kierowcy zabijają jeże czy wiewiórki. Tak więc pojawienie się olbrzymich figur zwierząt ma na celu podniesienie świadomości o przyrodzie oraz edukację - o posągach mówi autor projektu, Przemysław Bartos.

Figury zostały wykonane przez Tomasza Wagnera z studio Wagner Projekt. Rzeźba wiewiórki jest jedynym takim obiektem w Polsce. Została wykonana specjalnie na potrzeby projektu "W zgodzie z naturą: trzy sposoby na aktywną Niwkę".

- Projekt i wymiary są unikatowe, ale nadrzędnym celem było jak najbardziej naturalistyczne odwzorowanie ssaka, w powiększonej skali – dodaje pan Przemysław.

Ścieżka otwarta jest na zwiedzających.

Figury stanowią część Ścieżki Edukacyjno-Przyrodniczej "Przyroda dla Sosnowca". Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe atrakcje w sosnowieckim parku. W Niwce pojawiły się pos...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto