Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nikaj w Sosnowcu. To współpraca Teatru Zagłębia z Teatrem Śląskim. Premiera już w weekend

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
"Nikaj" powstaje przy współpracy Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego. Zapowiada się ciekawa opowieść o relacjach zagłębiowsko-śląskich. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
"Nikaj" powstaje przy współpracy Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego. Zapowiada się ciekawa opowieść o relacjach zagłębiowsko-śląskich. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Przed nami kolejny element ważnego projektu, który prowadzi Teatr Zagłębia w Sosnowcu i Teatr Śląski w Katowicach. Na scenie w Sosnowcu będziemy mogli zobaczyć spektakl "Nikaj", który jest tworzony dzięki tej wyjątkowej współpracy. Premiera już w najbliższy weekend.

Teatr Śląski i Teatr Zagłębia prezentują Nikaj

Przed nami pierwsza premiera w nowym sezonie artystycznym Teatru Zagłębia w Sosnowcu. I będzie to ważne wydarzenie. Spektakl Nikaj powstaje przy współpracy dwóch teatrów: Zagłębia i Śląskiego. Reżyseruje go Robert Talarczyk na podstawie tekstu Zbigniewa Rokity. Jego książka "Kajś: opowieść o Górnym Śląsku" jest nominowana do nagrody Nike.

- Zbigniew Rokita na moją prośbę napisał sztukę, która jest rewersem opowieści zapisanej w jego reportażu “Kajś”. Nasza opowieść “Nikaj” opowiada o Śląsku, Zagłębiu, o Polsce, i o tym wszystkim, co nas boli, co nas bawi. Chcemy pokazać historię tego kawałka ziemi pomiędzy jedną stronę Brynicy a drugą, w jaki sposób one na siebie oddziałują, jak to promieniuje. To także trochę opowieść o współczesnej Polsce, ale i o tej, która może być za kilkadziesiąt lat. To science-fiction z pewnym zaskakującym końcem związanym z kosmosem. Zapraszam na spektakl - powiedział Robert Talarczyk, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.

Spektakl jest jednym z elementów projektu Zagłębie//Śląsk, czyli współpracy dwóch teatrów. Ideą tej kolaboracji i planowanych wspólnie wydarzeń kulturalnych ma być próba rozbrojenia oraz przepracowania regionalnych podziałów i animozji.

- Współpraca przebiega fantastycznie. Występują aktorzy z obu teatrów, więc energie się mieszają. Trochę mówimy po Śląsku, trochę mówimy literacką polszczyzną z akcentem zagłębiowskim. Wszyscy mamy jakieś wspólne doświadczenie, korzenie, bo przecież jesteśmy blisko siebie. Mamy wspólne doświadczenia artystyczne, więc jest to fantastyczna robota. Rozumiemy się doskonale i wydaje mi się, że jest szansa na to, że powstanie z tego interesujące przedstawienie - mówi Robert Talarczyk.

W spektaklu aktorom i aktorkom z Teatru Zagłębia towarzyszyć będą artyści z Teatru Śląskiego: Barbara Lubos, Paweł Kempa, Dariusz Chojnacki i Wiesław Sławik. Niektórzy aktorzy pojawią się w spektaklu w różnych rolach.

- Gram 18-letnią córkę państwa Hajoków, którzy są głównymi bohaterami tej sztuki. Moja postać to Małgorzata, nie pozwalam mówić ojcu na siebie Gryjtka. Jestem raczej za językiem polskim, a nie śląskim. Moja postać troszeczkę się buntuję, radykalizuje i idzie na front. Wcielam się także w dziadka z Wermachtu. Więcej nie mogę zdradzić, bo nie będzie niespodzianki - powiedziała Mirosława Żak, aktorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu. - Urzekła mnie forma, w której się poruszamy. Balansuje na granicy komedii i absurdu. To coś co lubię i cenię w teatrze. Urzekł nie absurd tego tekstu, scenografia czy kostiumy - dodała.

O czym opowiada Nikaj? Kto gra w spektaklu?

Nad Polskę nadciągają ciemne chmury. A właściwie nad Warszawę. Ale czy jest jeszcze Polska, skoro nie ma władzy centralnej? Skoro nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, w osieroconym kraju podnoszą głowy kolejne grupy dążące do uznania swojej autonomii. Jak zwykle nikt nie spodziewa się, że wielka polityka zawita również do mieszkań zwyczajnych ludzi. Na przykład Pyjtra i Reginy Hajoków z Ostropy, którzy razem ze Zbyszkiem – sąsiadem rodem z Sosnowca – będą musieli zmierzyć się z wyznawcami Burzy, Ślązakowcami, Wielkozagłębianami, nastoletnim buntem Małgorzaty (nie Gryjtki!), historyjkami ostatniego żyjącego śląskiego powstańca, prezentami od wujka z zagranicy i wielu innych.

Obsada: Barbara Lubos - Regina (gościnnie), Mirosława Żak - Gryjtka/Starzik, Aleksander Blitek - Wielki Wszechpolak, Dariusz Chojnacki - Pyjter (gościnnie), Paweł Kempa - Wielki Ślązakowiec (gościnnie), Tomasz Kocuj - Grzmot/Ślązakowiec Jorg/Wszechpolanin Lech/Zagłębiak Edward, Krzysztof Korzeniowski - Błysk/Ślązakowiec Achim/ Wszechpolanin Gniewomir/ Zagłębiak Janek, Grzegorz Kwas - Zbyszek, Wojciech Leśniak - Unkel, Tomasz Muszyński - Wielki Prorok, Wiesław Sławik - Opa (gościnnie), Piotr Zawadzki - Romek, Kamil Durczok (specjalny udział).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto