Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły projekt multimedialny "Siła kobieTY" zainaugurowany w Sosnowcu. Rak to nie wyrok. Wystawa pokazuje, że warto walczyć

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wideo
od 16 lat
W Media Centrum w Sosnowcu, siedzibie Dziennika Zachodniego, od 13 października można oglądać niezwykłą wystawę fotografii dwunastu wyjątkowych kobiet, które stoczyły walkę z nowotworem. W tym dniu wystawa, będąca częścią projektu multimedialnego Dziennika Zachodniego „Siła kobieTY” oraz partnerów tego przedsięwzięcia, została oficjalnie zainaugurowana. W uroczystym jej otwarciu wzięli udział zaproszeni goście, m.in. poseł na Sejm RP Barbara Dziuk, która objęła całe wydarzenie honorowym patronatem.

Projekt multimedialny „Siła kobieTY” ma zachęcać kobiety do badań profilaktycznych, przezwyciężenia strachu, który może towarzyszyć takiej decyzji. W ramach akcji powstała wyjątkowa sesja zdjęciowa, której bohaterkami jest 12 kobiet, które stoczyły walkę w rakiem.

- Podziwiam je i wierzę, że wszystko co najpiękniejsze jest jeszcze przed nimi. Mam nadzieję, że fotografie dodadzą im sił oraz pomogą także innym kobietom, walczącym o siebie i swoje zdrowie – podkreśliła Katarzyna Drejling, autorka zdjęć.

Zdjęcia mówią wiele. Bardzo wiele. Uczą i inspirują do działania. By jeszcze bliżej poznać historie każdej z bohaterek wystarczy zeskanować kod QR, umieszczony na zdjęciach. Wtedy posłuchamy podcastów, w których panie opowiadają swoje życiowe historie, dzielą się swoimi doświadczeniami. Jak zareagowały na diagnozę, jak postanowiły się leczyć, jak ten proces przebiegał. Wystawa w Media Centrum w Sosnowcu będzie gościć do 20 października, a potem będzie ją można zobaczyć w kilkunastu miastach województwa śląskiego.

- To dla mnie podwójnie ważna chwila, kiedy sama wspominam swoje doświadczenia z Narodowym Instytutem Onkologii. Kiedy byłam małą dziewczynką zachorowała moja mama. Wtedy wiedziałam, że mogę mieć z tą chorobą problem. Jeżeli kobieta dba o siebie, wykonuje samobadanie piersi, konsultuje z lekarzem swoje obawy, to naprawdę jest coś ważnego. Wczesne wykrycie raka ratuje życie. Rak, to nie jest wyrok. Rak, to jest sytuacja, z którą musimy sobie poradzić wspólnie z ekspertami. A oni są na wyciągnięcie ręki. Trzeba pokochać siebie w tej trudnej sytuacji. O tym trzeba pamiętać. A tak naprawdę w życiu najważniejszy jest człowiek obok, dostrzeganie jego potrzeb, obaw, emocji. To jest najważniejsze, kiedy możemy temu człowiekowi podać rękę - podkreśliła Barbara Dziuk, poseł na Sejm RP.

Jak dodała w przyszłej kadencji Sejmu RP będzie chciała rozszerzyć diagnostykę w zakresie raka piersi w oparciu o POZ, przy współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii.

- Jako środowisko medyczne widzimy potrzebę pomocy prasy, radia, telewizji w dotarciu z informacją do społeczeństwa, do kobiet. To bardzo ważne. Z radością stwierdzam także, że program profilaktyki raka piersi został rozszerzony, a badania mammograficzne będą w jego ramach możliwe już nie od 50 do 60 roku życia, ale od 45 do 74 rok życia. To są takie trendy światowe. To świetna inicjatywa. Kobiety na to czekały i lekarze także. Po diagnozie wcale walka z rakiem nie musi się kończyć amputacją piersi. Sposoby leczenia są bardzo dobre, ale z drugiej strony takie akcja, jak ta dzisiejsza, zmniejszają strach przed tą chorobą. Choć ona wciąż jest niebezpieczna. Tylko wtedy, kiedy wcześniej ją wykryjemy możemy podjąć skuteczną walkę – mówił dr n. med. Wojciech Bicharski, właściciel NZOZ BI-MED.

Elżbieta Markowska, wiceprezes federacji stowarzyszeń Amazonek w Polsce i prezes stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki przypomniała, że zdrowie jest dziś najważniejsze.

- Często kobiety mówią, że trudno dostać się do lekarza, są zabiegane, ale życzę każdej z pań, żebyśmy znaleźli czas dla siebie. Pamiętamy, żeby obejrzeć dobry serial, przeczytać dobrą książkę, pójść do fryzjera, ugotować obiad, ale zapominamy o tym, że trzeba badać się profilaktycznie. Często do lekarzy trafiamy potem za późno. Pamiętajmy więc, że lekarze naprawdę są w stanie nam pomóc. Zadbajmy o siebie – przyznała Elżbieta Markowska.

- Angażujemy się chętnie w tego typu przedsięwzięcia. Staramy się pamiętać, że nasza odpowiedzialność wykracza poza obowiązki służbowe. Takie akcje społeczne mają naprawdę duży zasięg, dużą moc. Jeśli każdy z nas zachęcić kolejnych dziesięć osób do badania, wizyty u lekarza, to ten krąg stanie się coraz większy. I o to w tym chodzi. Pomagajmy podjąć odpowiednią decyzję, przekonujmy, bo naprawdę warto postawić na profilaktykę – mówił Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauronu Polska Energia.

Partnerem wystawy i projektu „Siła kobieTY” są Tauron Polska Energia oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej BI-MED z Tarnowskich Gór. Patronat honorowy sprawuje poseł na Sejm RP Barbara Dziuk. Piątkowe spotkanie z okazji inauguracji projektu i wystawy prowadził Grzegorz Gajda, kierownik projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto