Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe zwierzęta w powiecie wągrowieckim [ZDJĘCIA]

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Nadleśnictwo Durowo
Łosie, które można było zobaczyć w lasie pomiędzy Tarnowem Pałuckim a Wągrowcem wywołały sporo sensacji. To zwierzę nie jest u nas tak znane jak choćby sarny czy jelenie.

Zdjęciami łosia podzieliła się z nami pani Justyna Kubiak. Jak się okazuje, to zwierzę jest stałym bywalcem w lasach Nadleśnictwa Durowo. Czy jednak zamieszkuje tutaj na stałe? - Od jakiś 2 lat obserwujemy pojawienie się łosia na terenie naszego nadleśnictwa. Głównie obserwujemy je na terenie od miasta do Bukowca, Kopaszyna. Biologia łosia pokazuje, że jest to osobnik, który przemieszcza się na duże odległości, więc trudno ocenić ile ich na stałe przebywa w tym rejonie - powiedziała nam Ewa Muszyńska - Roth z Nadleśnictwa Durowo.

Jak przyznaje, faktycznie coraz częściej łosie można spotkać w okolicy Wągrowca.

Nasz powiat sąsiaduje (a w niewielkim fragmencie pokrywa się) z Doliną Środkowej Noteci, która stanowi ważną ostoję łosia oraz jest integralną częścią paneuropejskiego korytarza migracyjnego, którym migrują duże i średnie ssaki, takie właśnie jak łosie.

To ciekawe zwierzę może być niebezpieczne, dlatego wszyscy ci, którzy spotkają je na swojej drodze, powinni zachować szczególną ostrożność. - Gdy spotkamy łosia w lesie lub na ulicy nie płoszmy go, tylko cierpliwie poczekajmy aż sam sobie pójdzie. Pamiętajmy, żeby nie podchodzić do młodego łosia, bo jego matka może być agresywna. Zdenerwowany łoś może zrobić krzywdę sobie albo nam - apelowali już wcześniej nasi leśnicy.

Samiec łosia, nazywany też bykiem, osiąga masę ciała dochodzącą nawet do 740 kg. Samica zwana loszą albo klępą jest niższa i lżejsza i osiąga masę do 400 kg.

Łosie nie są jedynymi zwierzętami, które można spotkać w lasach Nadleśnictwa Durowo. Od jakiegoś czasu regularnie pojawiają się tutaj także wilki. Te jednak raczej nie zamieszkują na stałe naszych lasów. To także goście. W kontaktach z nimi także trzeba zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że w kontaktach z ludźmi zazwyczaj starają się pójść w swoją stronę. Zwierzę może zaatakować człowieka tylko w sytuacji zagrożenia lub kiedy jest chore.

Każda wycieczka do lasu może skutkować spotkaniem zwierzyny. Tej, jak wylicza Ewa Muszyńska- Roth u nas nie brakuje. Jakie są najpopularniejsze? - Na naszym terenie występują: jelenie, sarny, dziki, zające, bobry, lisy, wilki, mnóstwo ptaków - mówi.

To właśnie widok sarny należy do najczęstszych. - Sarna jest najmniejszym przedstawicielem tzw. zwierzyny płowej, to jest zwierzyny, której letnia rudo-brązowa sierść zimą płowieje i staje się szara. Dorosła sarna ma wysokość w kłębie około 75 cm i waży maksymalnie 20 kg. Samiec sarny, kozioł, nosi na głowie poroże podobnie jak jeleń. Jest ona jednak dużo mniejsze. Sarnę łatwo jest spotkać w lesie, ponieważ jest to gatunek wśród zwierzyny płowej najliczniejszy i dużo mniej płochliwy niż np. jeleń - czytamy na stronie lasy.gov.pl

ZOBACZ TAKŻE

Powiat wągrowiecki. Mieszkańcy Wągrowca i powiatu wągrowieck...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto