Nie za późno, nie za wczas. Do poradni przyjdź na czas. W Sosnowcu zainaugurowana została kampania edukacyjna w trosce o zdrowie

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim 29 maja zainaugurowana została ogólnopolska kampania edukacyjna, mająca na celu skrócenie kolejek w poradniach i optymalne wykorzystanie dostępności lekarzy

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim 29 maja zainaugurowana została ogólnopolska kampania edukacyjna, mająca na celu skrócenie kolejek w poradniach i optymalne wykorzystanie dostępności lekarzy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. organizatorów
W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim 29 maja zainaugurowana została ogólnopolska kampania edukacyjna, mająca na celu skrócenie kolejek w poradniach i optymalne wykorzystanie dostępności lekarzy. Kampanię przygotowaną przez Instytut Publico i Izbę Lekarską patronatem objęło Ministerstwo Zdrowia, a jako partnerzy wsparli: NFZ, Akademia WSB i Związek Szpitali Powiatowych.

Choć wiedzą, że nie skorzystają z wyznaczonego terminu wizyty u specjalisty – nie zgłaszają tego. Wizyta się nie odbywa, lekarz czeka, termin przepada. A w miejsce nieobecnego pacjenta po poradę mógłby zgłosić się ktoś inny. Inni – choć wizytę u specjalisty mają zaplanowaną przykładowo na godz. 11:00, pojawiają się w poradni nawet kilka godzin przed czasem z nadzieją, że zostaną wcześniej przyjęci. To częste sytuacje w placówkach medycznych w Polsce i przyczyna zwiększania się kolejek, a czasami niepotrzebnych emocji. Można tego uniknąć w prosty sposób – wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad komunikowanych w ramach kampanii.

W odpowiedzi na te ogólnopolskie wyzwania Sosnowiecki Szpital Miejski inicjuje kampanię pt. „Nie za późno, nie za wczas. Do poradni przyjdź na czas”. W jej ramach, z myślą o komforcie pacjentów oraz optymalnym wykorzystaniu dostępności lekarzy, edukujemy jak w prosty sposób można usprawnić i skrócić czas oczekiwania na przyjęcie w poradniach.

Nie ma sensu przychodzić wcześniej do poradni

Kolejki i tłok w poradniach to częsty widok w placówkach medycznych w kraju. Przyczyn ich powstawania jest wiele, a jedną z nich jest fakt pewnego nawyku – przychodzenia na wizytę z dużym, czasami nawet 2-3 godzinnym wyprzedzeniem. Część osób wychodzi z błędnego założenia, że jeśli jest zapisana na określoną godzinę, np. 12:30, ale lekarz przyjmuje już od samego rana, to wcześniejsze przyjście do poradni umożliwi szybsze przyjęcie. W efekcie tworzą się kolejki, tłok i niepotrzebne emocje, a pacjenci, zamiast spędzić w poradni kilkadziesiąt minut, są tam znacznie dłużej, niż powinni. To szczególnie ważne w przypadku starszych pacjentów, którzy dla swojego dobra i komfortu powinni w poradni przebywać jak najkrócej.

Odpowiedź na ten trapiący problem przygotował Sosnowiecki Szpital Miejski wspólnie z organizatorami akcji, Instytutem Publico oraz Śląską Izbą Lekarską. To pięć filarów prawidłowej wizyty w poradni. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia wraz z partnerami: Narodowym Funduszem Zdrowia, Związkiem Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego oraz Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

- Poradnie specjalistyczne w naszym szpitalu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Choć obowiązuje w nich system zapisu na określoną godzinę w danym dniu, niektórzy pacjenci wychodzą z założenia, że wcześniejsze przyjście umożliwi im „przeskoczenie” obowiązującej kolejki. Tworzy to sztuczne kolejki, niepotrzebny tłok i stres u pacjentów. Chcemy w miły, grzeczny i sympatyczny sposób przypomnieć pacjentom o kilku prostych zasadach, które w efekcie poprawią ich komfort podczas wizyty w poradniach – mówi Aneta Kawka, prezes Zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Wszyscy mogą wziąć udział w kampanii edukacyjnej: Nie za późno, nie za wczas. Do poradni przyjdź na czas

Stanowiące trzon akcji hasła znalazły się na szeregu materiałów informacyjnych, m.in. na plakatach rozwieszonych w obiektach sosnowieckiego szpitala, na ulotkach, które są rozdawane w rejestracji przed przybyciem na kolejną wizytę. Przygotowana jest także specjalna animacja, która w lekki i przystępny sposób wyjaśnia prawidłowe zasady korzystania z poradni. Film będzie wyświetlany na ekranach znajdujących się w poradniach, a także na oficjalnym facebookowym fanpage’u Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, gdzie opublikowane zostaną też dedykowane grafiki i posty.

- Współpracując komunikacyjnie ze szpitalami i poradniami z całego kraju, a także spotykając się ze słuchaczami studiów MBA w ochronie zdrowia – zauważamy z jakimi wyzwaniami się mierzą i wspólnie szukamy prostych i skutecznych rozwiązań komunikacyjnych. W przypadku zwiększenia efektywności funkcjonowania poradni – wystarczy zmiana kilku prostych przyzwyczajeń, co w efekcie pozytywnie wpłynie na komfort pacjentów – mówi dr Krystian Dudek, właściciel Instytutu Publico, ekspert z zakresu PR w ochronie zdrowia, wykładowca i pełnomocnik rektor Akademii WSB ds. komunikacji i PR.

– Już na starcie spotkaliśmy się z bardzo dobrym odbiorem tej inicjatywy i wsparciem najważniejszych patronów i partnerów w kraju – Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Co ważne - każda zainteresowana udziałem w projekcie placówka, może zgłosić się do nas pod adresem mailowym: [email protected] i otrzyma komplet materiałów do wykorzystania. Już dzisiaj deklaracje takie zgłosiły nam szpitale z Gliwic, Tychów, Pszczyny i kilku miast spoza województwa śląskiego. W promocji kampanii w środowisku medycznym pomogą nam m.in. Izba Lekarska i Związek Szpitali Powiatowych, za co dziękujemy - dodaje.

Przepadające wizyty to ogólnopolski problem

W Polsce coraz trudniej dostać się do specjalisty w krótkim czasie. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele – włączając w to ograniczoną liczbę lekarzy specjalistów. Niestety, coraz częściej zdarza się, że pacjenci, nie przychodzą na umówioną wcześniej wizytę, a wiedząc o planowanej nieobecności nie odwołują jej. Prowadzi to do powstania pustych miejsc w grafikach, które mogłyby zostać wykorzystane przez innych pacjentów. Przez brak odpowiedzialności i świadomości konsekwencji nieprzyjścia na umówioną wizytę, tworzy się sztuczna blokada w dostępie do opieki medycznej dla wielu chorych.

- Ta sytuacja generuje również ogromne straty finansowe. Niewykorzystane terminy wizyt oznaczają zmarnowane zasoby medyczne i czas lekarzy, który mogłyby być przeznaczony na pomoc innym pacjentom. Słowem kluczem jest tu odpowiedzialność. Jeśli nie możemy stawić się na zaplanowaną konsultację, powinniśmy odwołać ją odpowiednio wcześniej. Tylko w ten sposób będziemy mogli pomóc innym pacjentom, którzy również potrzebują medycznej pomocy, a także ograniczyć straty finansowe. Warto pamiętać, że koszty związane z niewykorzystanymi wizytami są nie tylko finansową stratą dla systemu opieki zdrowotnej, ale również zdrowotnym kosztem dla całego społeczeństwa – mówi dr. n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach

Opinię tę podziela także Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostrzegając problem, NFZ już od kilku lat wprowadza stosowne rozwiązania, mające pomóc zapominalskim pacjentom. To m.in. specjalny system wiadomości SMS, które wysyłane są na kilka dni przed planowaną wizytą u lekarza.

- Problem tzw. „pustych przebiegów", czyli zapisywanie się pacjentów do lekarzy i późniejsze niezgłaszanie się na wizyty, to problem dla nas wszystkich. Narodowy Fundusz Zdrowia w kolejkach, które są ewidencjonowane zgodnie z PESEL-em, na kilka dni przed wizytą przypomina o niej pacjentowi, jednak odpowiedzialność za kolejki do lekarza spoczywa na każdym z uczestników systemu ochrony zdrowia - również na podmiotach medycznych i pacjentach. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji związanych z niezgłaszaniem się na wcześniej umówione wizyty. Oczywiście powody nie przyjścia do lekarza mogą być różne, niejednokrotnie pacjent nie ma na nie wpływu, np. w przypadku choroby. Jednak niezależnie od przyczyny, pacjent powinien o tym fakcie poinformować poradnię, do której wcześniej się zapisał. Nie chcemy nikogo karać - kluczowa w tym przypadku jest edukacja i uświadamianie o skali zjawiska – mówi Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego OW NFZ.

Kompleksowa opieka w szpitalu

Sosnowiecki Szpital Miejski oferuje swoim pacjentom najwyższą jakość opieki medycznej w 13 oddziałach specjalistycznych, dysponując także jednym z najnowocześniejszych Bloków Operacyjnych w Polsce, kompleksowo wyposażonym laboratorium oraz szeregiem pracowni diagnostycznych. W placówce, w dwóch lokalizacjach na terenie Sosnowca (ul. Zegadłowicza oraz ul. Szpitalna) funkcjonuje kilkanaście poradni specjalistycznych. Wśród nich znajdziemy m.in. poradnię chirurgiczną, ginekologiczną, okulistyczną, dermatologiczną, cukrzycową, kardiologiczną, neurologiczną, chorób piersi, urologiczną czy poradnię ortopedyczną. To właśnie organizacja i zwiększanie efektywności funkcjonowania poradni były impulsem do zaprojektowania kampanii edukacyjnej.

Więcej informacji o poradniach oraz numery telefonu można znaleźć na stronie internetowej www.szpital.sosnowiec.p

Akcja pod patronatem Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB jest akademicką uczelnią wyższą, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego oraz stopnia doktora w czterech dyscyplinach naukowych: nauki o zarządzaniu i jakości, pedagogiki, nauki o bezpieczeństwie oraz inżynierii lądowej, geodezja i transporcie. Kształci w sześciu lokalizacjach (w siedzibie głównej w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych w Cieszynie, Żywcu, Olkuszu, Krakowie, od niedawna również w Gliwicach) na 25 kierunkach studiów I-go i II-go stopnia, jednolitych studiach magisterskich, prowadzi studia dualne, realizuje studia Executive MBA oraz Master of Business Administration (partner kierunku: EY Academy of Business). Prowadzi studia MBA w ochronie zdrowia.

W prestiżowym Rankingu Szkół Wyższych – Perspektywy 2022 Akademia WSB zajęła 3 miejsce w Polsce w Rankingu Uczelni Niepublicznych 2022. W Rankingu Uczelni Akademickich 2022 - Akademia WSB znalazła się na 32. miejscu w Polsce wśród wszystkich uczelni pu­blicznych i niepublicznych, posiadających uprawnie­nia do nadawania stopnia naukowego doktora. Jest liderem w kształceniu podyplomowym (oferta ponad 100 kierunków studiów podyplomowych), prowadzi szkołę doktorską, studia doktoranckie oraz seminaria doktorskie. Akademia WSB jest członkiem The European University Association (EUA) – Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów. EUA to największa organizacja reprezentująca uniwersytety w Europie.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie