Nie bój się kolonoskopii! Wygraj z rakiem!

Artykuł sponsorowany
Wchodzisz w wiek dojrzały? Jesteś w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego? Kolonoskopia upewni cię, że jesteś zdrowy albo pozwoli zapobiec rozwojowi śmiertelnej choroby.

Rozmowa z dr. n. med. Przemysławem Besserem z Sosnowca, specjalistą chorób wewnętrznych, gastroenterologiem

Co to jest kolonoskopia?
To badanie oceniające wnętrze jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Głównym celem badania jest skuteczne zapobieganie rozwojowi raka jelita grubego poprzez wczesne wykrywanie i leczenie, najczęściej endoskopowe, zmian przedrakowych, typu polipy i zmiany płaskie, nie dopuszczając do zaawansowania choroby.

Na czym polega badanie?
Po odpowiednim znieczuleniu wprowadza się przez odbyt do jelita cienki instrument zwany kolonoskopem, przy pomocy którego można obejrzeć i ocenić wnętrze jelit. Przez kanały, w które jest zaopatrzony kolonoskop, można wprowadzać do światła jelita różne narzędzia, np. kleszczyki, pętle diatermiczne i przy ich użyciu bezboleśnie pobrać wycinki do badania mikroskopowego czy też usunąć polipy (łagodne zmiany nowotworowe).

Kto powinien poddać się kolonoskopii?
Są dwie grupy osób, które tego wymagają. Pierwsza to osoby, z tzw. objawami alarmującymi, do których należą przewlekła biegunka niejasnego pochodzenia, zwłaszcza z postępującym ubytkiem masy ciała, obecność krwi w stolcu, niedokrwistość z niedoboru żelaza bez uchwytnej przyczyny itp. Druga to osoby obciążone ryzykiem nowotworu jelita grubego ze względu na wiek dojrzały albo choroby nowotworowe (rak jelit albo innych narządów) występujące w najbliższej rodzinie.

Czy to badanie jest bezbolesne?
Przy odpowiedniej, nowoczesnej aparaturze i doświadczeniu lekarza - badanie jest praktycznie bezbolesne i wykonywane prawie w 95 proc. bez jakiegokolwiek znieczulenia. Oczywiście, zdarzają się osoby o nadmiernej wrażliwości bólowej lub chorzy po przebytych licznych zabiegach operacyjnych, gdzie układ jelit jest zmieniony, którzy wymagają odpowiedniego znieczulenia wykonywanego przez anestezjologa.

Jakie są skutki zaniechania kolonoskopii?
Zaniechanie wykonania tego badania uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy i właściwego dalszego leczenia. Stwierdzenie polipów jelita wymaga najczęściej polipektomii, czyli ich usunięcia podczas kolonoskopii za pomocą pętli diatermicznej, co zapobiega ich dalszemu przekształceniu w raka. Zaniechanie tego typu postępowania nieuchronnie prowadzi do rozwoju raka. Z drugiej strony, wykazanie w jelicie już zaawansowanego guza nowotworowego jest wskazaniem do dalszego leczenia chirurgicznego, zanim dojdzie do przerzutów raka do innych narządów.


Zmiany przedrakowe jelita grubego najczęściej rozwijają się u osób od 50. do 70. roku życia - dlatego wykonanie kolonoskopii jest zasadne u tych osób, nawet jeśli nie występują jakiekolwiek objawy chorób ze strony przewodu pokarmowego. Ryzyko chorób może być jednak większe u mężczyzn niż u kobiet. Dlatego badania kolonoskopowe powinny być proponowane mężczyznom o 10 lat młodszym od kobiet, tj. w wieku 40-45 lat. Z tego samego powodu kolonoskopia powinna być wykonana u osób zdrowych, których rodzice, rodzeństwo albo dzieci mieli raka jelita grubego oraz w 25. roku życia u osób z podejrzeniem polipowatości (mnogich polipów).


Dr n. med. Przemysław Besser przyjmuje w Sosnowcu w Poliklinice Doktora Bessera (ul. Sucha 7a)
• tel. 32 294 51 77 • tel. 32 292 45 79 • www.besser.pl

Ośrodek dysponuje nowoczesną aparaturą do badania jelita grubego i doświadczonym personelem lekarsko-pielęgniarskim. Kolonoskopia wykonywana jest tutaj z dnia na dzień, na życzenie pacjenta - również z sedacją, czyli w tzw. uśpieniu. Każdy pacjent jest przygotowywany do kolonoskopii w taki sposób, aby jednoczasowo, poza oceną diagnostyczną, można było dokonać zabiegu leczniczego, np. polipektomii. Wszystkie badania (lekarskie, laboratoryjne, kolonoskopia) odbywają się w jednym miejscu, bez konieczności wędrówki pacjenta do innych ośrodków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto