18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowość śląska w spisie powszechnym w dużej mierze dzięki Kaczyńskiemu?

Redakcja
Jarosław Kaczyński nie stworzył narodu śląskiego, nie wpłynął na poczucie tożsamości, bo ono przecież było, jest i będzie - mówi dr Elżbieta Sekuła, która zbadała, czemu chcemy być Ślązakami w rozmowie z Agatą Pustułką

Ilu będzie Ślązaków, gdy GUS ogłosi wyniki spisu?
Może być 600 tysięcy, 400 tysięcy albo mniej. Na razie obracamy się w sferze przypuszczeń.

Czy można jednak wierzyć danym Głównego Urzędu Statystycznego, skoro już w czasie spisu pojawiało się wiele krytycznych uwag i problemów technicznych przy internetowym wypełnianiu deklaracji ?

Niestety, wyniki tego spisu mogą być niewiarygodne. Powszechnie wiadomo, że nie udało się rachmistrzom dotrzeć do wszystkich. Procedura spisowa była też zbyt skomplikowana. Dane z województwa śląskiego mogą być bardziej pełne od innych, bo tu mieliśmy do czynienia z wielkim internetowym pospolitym ruszeniem, gdy po słowach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zakamuflowanej opcji niemieckiej tysiące, zwłaszcza młodych ludzi, siadło do komputerów i wypełniło kwestionariusz.

Śląskie pod tym względem jest liderem w skali kraju. Mimo to, nawet na zurbanizowanym Śląsku ze spisem było wiele problemów. Co w takiej sytuacji powiedzieć o ścianie wschodniej? W tym przypadku dane mogą być kompletną fikcją. Czy dotarto do wszystkich deklarujących narodowość ukraińską? Zresztą chodzi też o rzetelność innych danych.

Po słynnych słowach prezesa Kaczyńskiego mieliśmy też do czynienia ze śląskością deklarowaną spontanicznie. Ślązakami w geście solidarności określali się nie-Ślązacy np. znany dziennikarz Marcin Meller. To też może zaciemnić obraz?

Z pewnością. Sama jestem Ślązaczką z wyboru i też się spisałam, ale z badań, które przeprowadziliśmy w ramach specjalnego grantu na grupie 503 mieszkańców z województw śląskiego i opolskiego wynika, że tylko 5 z nich, a więc zaledwie 1 proc., zadeklarowało śląskość pod wpływem tej opinii polityka PiS. Generalnie nie przypisujmy, że Jarosław Kaczyński swoją wypowiedzią stworzył naród śląski.

Nie wpłynęła ona na poczucie tożsamości regionalnej, bo ono było, jest i będzie. Można powiedzieć, że Kaczyński zaktywizował do działania tych obywateli, którzy do tej pory nawet ze zwykłego lenistwa nie deklarowali się w spisie. Uznali, że tego już za wiele i zasiedli do komputerów. Zdecydowali się zadeklarować narodowość, choć wcześniej uznawali to często za swoją prywatną sprawę. Takich osób, spośród badanych, było 33 proc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto