Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbiedniejsze miasta w woj. śląskim - RAPORT 2022. Tutaj sytuacja finansowa jest najtrudniejsza! Sprawdź ranking TOP 15

Karolina Kos
Karolina Kos
Miejsce 42. w rankingu miast na prawach powiatu
4854,25 zł / na osobę

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo – naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Miejsce 42. w rankingu miast na prawach powiatu 4854,25 zł / na osobę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo – naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Lewczuk
Jak co roku magazyn Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, przygotował ranking województw i miast, w którym przedstawione zostały wyniki zamożności samorządów. W raporcie miast na prawach powiatu znalazło się wiele miast z województwa śląskiego. Niestety większość z nich jest w dole stawki, co świadczy o tym, że są to miejsca, w których sytuacja finansowa nie jest dobra... W naszej galerii zobaczycie 15 najbiedniejszych miast województwa śląskiego. Gdzie jest najgorzej?

Ranking zamożności polskich samorządów

Magazyn „Wspólnota” opublikował w sierpniu 2022 roku najnowszy raport zamożności polskich jednostek samorządowych "Najbogatsze samorządy w 2021 roku. Ranking dochodów JST". Mogliśmy dowiedzieć się z niego, jakie są najbogatsze miasta w Polsce i w województwie śląskim według dochodów z 2021 roku.

Tym razem przyjrzyjmy się, które miasta z woj. śląskiego są na samym dole tabeli rankingowej. Gdzie jest najgorzej? Sprawdźcie.

Ranking uwzględnia dochody:

  • województw,
  • miast wojewódzkich,
  • miast na prawach powiatu,
  • powiatów,
  • miast powiatowych,
  • innych miast i gmin wiejskich.

Śląskie w liczbach

Zamożność per capita, tzn. na osobę, w województwie śląskim w 2021 roku wynosiła 343,36 zł, co stawia nas na 14 pozycji. Niestety nie jest to dobry wynik i świadczy o stosunkowo trudnej sytuacji finansowej w naszym regionie.

W czołówce najbogatszych miast wojewódzkich nie ma reprezentanta z naszego regionu. Katowice, jako miasto wojewódzkie, znalazły się dopiero na 7. pozycji, co oznacza, że w porównaniu do roku ubiegłego, stolica Śląska spadła o jedno oczko w rankingu.

Z kolei w rankingu miast na prawach powiatu możemy mówić o sporym sukcesie. Na 3. miejscu znalazły się Gliwice z wynikiem 6826,40 zł /na osobę. Ustępując miastom takim jak Płock i Sopot.

Głos zabrali także przedstawiciele wybranych miast. Tak o sytuacji finansowej miasta Chorzów, mówi Małgorzata Kern - skarbnik Chorzowa:

Budżet Chorzowa (13. miejsce w rankingu) zamknął się w 2021 roku nadwyżką w kwocie 71 003 243,61 zł (9 proc. dochodów), przy zakładanym deficycie 27 772 573 zł. Nadwyżka operacyjna wyniosła 86 680 101,18 zł. Miasto zmniejszyło zadłużenie o 32,3 mln zł. Niestety, nie jest to stały trend, gdyż z roku na rok spadają dochody własne (w szczególności z PIT), a rosną środki redystrybucyjne, które stanowią dochód i wydatek miasta. (...).

Sprawdź ten RANKING. Kliknij w galerie poniżej:

Miejsce 42. w rankingu miast na prawach powiatu
4854,25 zł / na osobę

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo – naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najbiedniejsze miasta w woj. śląskim - RAPORT 2022. Tutaj sy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto