Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody Humanitas 2013 wręczone. Zobaczcie kto je otrzymał

Anna Dziedzic
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Profesor Zbigniew Białas i Fundacja Brama Cukermana zostali tegorocznymi laureatami Zagłębiowskiej Nagrody Humanitas. Wyróżnienia wręczono w piątek podczas uroczystej gali w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu

Zagłębiowska Nagroda Humanitas przyznawana jest w dwóch kategoriach: honorowej i promocyjnej. Nominowane w tym roku w kategorii promocyjnej były: Fundacja Brama Cukermana z Będzina, Zespół Folklorystyczny „Jaworznik”, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Wolontariat przy MOPS Sosnowiec, Harcerski Krąg Seniorów ZHP, Stowarzyszenie „Zielone Zagłębie” oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie. Z kolei w kategorii honorowej: Krystyna Paczosa, prof. Jacek Kuźniak, ks. Piotr Pilśniak, Wojciech Borkowski, Szymon Widera, Jan Powałka, Ryszard Liszczyk, Dariusz Kmiotek, Jacek Filus, Ranko Tomovic, prof. Zbigniew Białas oraz prof. Marian Kisiel.

Nagroda Humanitas 2013

W kategorii promocyjnej w tym roku zwyciężyła Fundacja Brama Cukermana, założona 10 marca 2009 roku w Będzinie. Założycielami są Karolina i Piotr Jakoweńko. Priorytetem jej działań jest opieka nad dawnym Żydowskim Domem Modlitwy ufundowanym przez Nuchima Cukermana, który jest dzisiejszą siedzibą fundacji. Dom Modlitwy został przez nią uratowany, a zabytkowe unikatowe polichromie wpisano do rejestru zabytków województwa śląskiego. Do ogromnych osiągnięć fundacji należy pozyskanie pieniędzy, przeprowadzenie renowacji i konserwacji polichromii. Fundacja realizuje różnorodne projekty wielokulturowe: „Hurtownia Manufaktury”, „Świadkowie Historii: Będzin”, czy „Kolekcję Edukacji” Od 2013 roku Fundacja realizuje również cykl warsztatów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu będzińskiego „CHEDER - przestrzeń edukacji społecznej”.

Nagroda Humanitas honorowa

W kategorii honorowej natomiast laureatem został Zbigniew Białas, sosnowiczanin, literaturoznawca-anglista, profesor nauk humanistycznych, pisarz, prozaik, redaktor i współredaktor kilkunastu pozycji naukowych, a także tłumacz literatury angielskiej, amerykańskiej i nigeryjskiej. Autor czterech książek. Ostatnia z nich, najważniejsza w kontekście nominacji do nagrody, to powieść historyczno-obyczajowa „Korzeniec” – pierwszy tom „Kronik sosnowieckich”, obejmująca lata 1913-1914. Publikacja zyskała ogromną popularność nie tylko w regionie, ale również w kraju. Zdobyła Śląski Wawrzyn Literacki za rok 2011 oraz tytuły „Najlepszej Książki Roku 2011” i „Najlepszej Książki na Jesień” w kategorii „proza polska”, w plebiscytach organizowanych przez wortal literacki granice.pl.
Podczas gali wręczono także po raz pierwszy nagrody imienia Piotra Zarzyckiego, przyznawane za prace naukowe i publicystyczne poświęcone Zagłębiu Dąbrowskiemu. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Zagłębiacy, którego założycielem był Piotr Zarzycki.

Honory dla prof. Lityńskiego

Oprócz tego, dzisiejsza gala była okazją do uhonorowania Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Jana Lityńskiego, wykładowcy Wyższej Szkoły Humanitas. W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczenie za wkład profesora w rozwój nauki, wręczył wicewojewoda śląski Andrzej Pilot.

Całość uświetnił recital Artura Andrusa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto