Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na placu budowy nowego Egzotarium trwają prace ziemne, m.in. wylewanie płyty fundamentowej obiektu

Redakcja
Na placu budowy nowego Egzotarium, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu wykonawca, zabrał się m.in. za wylewanie płyty fundamentowej obiektu.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na placu budowy nowego Egzotarium, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu wykonawca, zabrał się m.in. za wylewanie płyty fundamentowej obiektu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Maciej Łydek
Po dawnym Egzotarium nie ma już śladu. Zaczęto je burzyć w sierpniu. Potem plac budowy nowego obiektu szczelnie ogrodzono. Rozpoczęło się porządkowanie terenu. Obecnie można już zobaczyć wykonawcę podczas pierwszych prac ziemnych na placu budowy Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu. Z daleka widać jednak wielki dźwig…

Szczelne ogrodzenie i żółty dźwig

Szczelne ogrodzenie inwestycji budzi ciekawość mieszkańców, którzy pewnie chętnie obserwowaliby postępy prac. Zza ogrodzenia, jednak coś niecoś widać…

– Z pewnością mieszkańcy zauważyli żółty dźwig, który został ustawiony na terenie budowy, widać go niemal z całej okolicy. W miejscu dawnego Egzotarium został wykopany dół w którym rozpoczęły się prace związane z wylewaniem płyty fundamentowej, która będzie elementem poziomu minus jeden – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Jak informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, właśnie w podziemiach będą ustawione olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna, płaszczki słodkowodne, wisłonos amerykański.
W terrariach będzie można podziwiać też gady i owady m.in. zaskroniec i pająk topik, anakonda zielona (odpowiednik rodzimego zaskrońca), ptaszniki i drzewołazy Dendrobates - jadowite żaby, które o stopniu swojej jadowitości informują poprzez zabarwienie skóry.

To będzie kompleks ekologiczno-przyrodniczy

W założeniu nowe Egzotarium ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności.

– Już za dwa lata będziemy mogli podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. Egzotarium to element większego kompleksu. To park bioróżnorodności, który jest tuż obok, także Stawiki oraz Park Tysiąclecia, gdzie również trwa inwestycja. Liczę, że mieszkaniec miasta i regionu przyjedzie do Egzotarium, ale też do sąsiednich parków, aby wypocząć i dobrze się bawić – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wszystko ma być tu większe i nowoczesne

Nowe Egzotarium ma być obiektem, który stanie się wizytówką miasta. To tu mają przyjeżdżać wycieczki z całej aglomeracji. Takie są przynajmniej plany inwestora. A są imponujące. Począwszy od dużo większej, od poprzedniej palmiarni, właściwie wszystko będzie tu większe i na pewno nowocześniejsze. Zmieszczą się tam ogromne, osiemdziesięcioletnie okazy palm i fikusów, które w starym obiekcie musiały być ciągle przycinane.

Roślin nie będzie trzeba już podlewać ręcznie

Obecnie wszystkie rośliny z dawnego Egzotarium przeniesiono do bezpiecznych miejsc. W większości to sosnowieckie szkoły. Zajmują się tam nimi na co dzień pracownicy Egzotarium.
Nowym elementem w budowanym Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Kresowej w Sosnowcu będzie korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W ramach inwestycji zostaną wykonane panele fotowoltaiczne, które pozwolą na przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Ponadto wody deszczowe pochodzące z połaci dachowej będą wykorzystywane do podlewania terenów zielonych.
Jedną z ważniejszych instalacji w nowym budynku ma być automatyczny system nawadniania roślin, którego bardzo brakowało w starym pawilonie z 1956 roku. Tam każdą roślinę pracownicy podlewali ręcznie.
Oprócz palmiarni i części poświęconej przyrodzie w CEE w Sosnowcu powstanie też część edukacyjna. Będą ścieżki edukacyjne, świetnie wyposażone do lekcji przyrody w terenie, klasy lekcyjne. Przewidziano nawet salę kinową, w której zobaczymy ciekawe filmy przyrodnicze.

Centrum Edukacji Ekologicznej gotowe za dwa lata

Centrum Edukacji Ekologicznej ma być gotowe za dwa lata. Na jego budowę Sosnowiec otrzymał dofinansowanie w wysokości 15,3 mln. Projekt składa się z dwóch komponentów utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej "Egzotarium" i rewitalizacji terenów zielonych w tzw. Parku Tysiąclecia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na placu budowy nowego Egzotarium trwają prace ziemne, m.in. wylewanie płyty fundamentowej obiektu - Sosnowiec Nasze Miasto

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto