Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na dworcu w Maczkach będzie działać Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej [ZDJĘCIA]

TOS
Dworzec kolejowy w Sosnowcu-Maczkach to jeden z najstarszych świadków historii kolei na ziemiach polskich i historii Zagłębia Dąbrowskiego. Od wielu lat jest nieczynny i popada w coraz większą ruinę. W piątek w Sosnowcu PKP SA i Politechnika Śląska podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia w Maczkach Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego. Ma ono zacząć funkcjonować 1 października 2016 roku.

Na potrzeby Centrum PKP SA udostępni zabytkowy budynek dworca w Sosnowcu-Maczkach. Zostanie on odrestaurowany i dostosowany do pełnienia funkcji dydaktycznych i badawczych. PKP SA już od dawna współpracuje z Politechniką Śląską.

- Sosnowiec powstał dzięki górnictwu i kolei. Uznaliśmy, że Maczki, które kiedyś nosiły nazwę Granica, mogą być ciekawym miejscem na centrum naukowe. Naszą rolą będzie przekazanie budynku Politechnice Śląskiej - mówił Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP SA.

- Centrum rozpocznie działalność 1 października 2016 roku. Senat uczelni już pozytywnie zaopiniował jego powstanie. W tym budynku będziemy kształcić pracowników nie tylko dla PKP, ale dla wszystkich przewoźników. Brak takiego ośrodka odczuwaliśmy wszyscy - mówił prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.

W Maczkach mają się kształcić studenci w trzech specjalnościach: budowa i eksploatacja pojazdów szynowych, zarządzenie i bezpieczeństwo w transporcie kolejowym oraz projektowanie i utrzymanie infrastruktury transportu kolejowego. Będą tu również organizowane szkolenia oraz kursy specjalistyczne dla pracowników kolei.

Dworzec Sosnowiec Maczki był ostatnią stacją Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej Królestwa Polskiego. W specjalnych apartamentach zatrzymywał się tam car Rosji wraz ze swoją świtą. Monumentalnej stacji towarzyszyła komora celna i zabytkowe koszary. Po drugiej stronie rzeki Białej Przemszy rozpoczynała się monarchia austriacka. Stąd też długo miejsce to nazywano Granicą.

Budynek stacji granicznej budowano w latach 1839-1848, według projektu znanego architekta Enrico Marconiego. Budowla była wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta i składa się z trzech części. Obecna nazwa Maczki jest używana dopiero od 1925 roku. 

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto