Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum przy Chemicznej 12 w Sosnowcu. Program na kwiecień 2011

tkaz
Sosnowieckie muzeum zaprasza do zapoznania się z planem na kwiecień. Godziny otwarcia to: poniedziałek - nieczynne, wtorek-sobota: 10.00–17.00, niedziela 12.00–17.00.

Wystawy czasowe:

ALFONS MUCHA – MISTRZ PLAKATU NOWOŚĆ

Wystawa prezentuje 39 barwnych litografii autorstwa jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli secesji – Alfonsa Muchy. Przedstawia plakaty reklamowe zachęcające do kupna szampana, bibułek do tytoniu czy produktów spożywczych firmy Nestle, dekoracyjne panneau
z cyklami ukazującymi kamienie szlachetne, pory dnia i roku, na których zmysłowe piękności uosabiają kolejno zimę, wiosnę, lato i jesień, ilustracje do kalendarzy z lat 1894 – 1930.

Niezwykłą ozdobą ekspozycji są plakaty teatralne, w tym najsłynniejszy – do sztuki „Gismonda” V. Sardou z Sarą Bernhardt w roli głównej z 1894 roku, który wyniósł Alfonsa Muchę na salony sztuki. Prace olśniewają i zachwycają. Są przede wszystkim hołdem złożonym kobiecemu pięknu. Ekspozycja została wypożyczona z Regionalnego Muzeum w Chrudimiu (Czechy).

Wystawa czynna od 7 kwietnia do 29 maja 2011 roku.

Lekcje muzealne do wystawy:
- Alfons Mucha – mistrz secesji.
- Alfons Mucha i Stanisław Wyspiański – dwie wielkie indywidualności europejskiej secesji.

Zajęcia plastyczne:
- Wzorując się na pracach Alfonsa Muchy, zaprojektuj swój plakat reklamowy nawiązujący
do motywów sztuki secesyjnej.

MIESZKAŃCY GWIAŹDZISTEGO NIEBA …

Wystawa archeologiczna, która prezentuje historię i zwyczaje pogrzebowe dawnych mieszkańców Europy Środkowej od epoki kamienia (konkretnie neolitu, ok. 5500 p.n.e) po okres wczesnego chrześcijaństwa (Madziarowie, 1301 r. n.e.). Jest podzielona na 5 kategorii tematycznych: miejsce zamieszkania i po-chowania, formy pochówków, kult zmarłych, świat zmarłych i wiara w życie po śmierci. Prezentuje ponad 300 obiektów pozyskanych w trakcie prowadzenia badań archeologicznych na terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej.

Wśród największych ciekawostek prezentowanych na wystawie należy wymienić: naczynie-pitos z pochówkiem dziecięcym datowane na okres środkowego neolitu (5500 - 4900 p.n.e.), tzw. groby symboliczne - cenotafy wojowników, których chowano na polu walki (środkowy okres epoki brązu, 1900 – 1600 p.n.e.), wspólne pochówki jeźdźca z koniem w tej samej jamie grobowej (tzw. okres zajmowania ojczyzny, 896 r. n.e. – 1000 r. n.e.), pochówki mężczyzn - wojowników na krańcach nekropoli, których zadaniem była ochrona pozostałych pochowanych przed złymi duchami nadchodzącymi z północy ( 896 r. n.e. – 1000 r. n.e.), pochówki szkieletowe ze śladami trepanacji czaszki w celach leczniczo – magicznych z lat 896 - 1000 n. e., kiedy bardzo popularna była wiara w szamanizm.

Wystawa łączy archeologię z etnografią i historią. Jej istota i sens ma wymiar uniwersalny i ponadczasowy. Została przygotowana przez Muzeum im. Dériego w Debreczynie.

Wystawa czynna do 3 maja 2011 roku.

Lekcje muzealne do wystawy:
- Zwyczaje pogrzebowe dawnych mieszkańców Polski od epoki kamienia po nowożytność.
- Sosnowiec oczami archeologa.

Zajęcia plastyczne:
- Biżuteria oraz figurki pradziejowe i średniowieczne.

JAN PAWEŁ II

Wystawa przedstawia fotografie ukazujące spotkanie Jana Pawła II z wiernymi diecezji sosnowieckiej, które odbyło się 14 czerwca 1999 roku, w trakcie VII pielgrzymki Wielkiego Polaka do ojczyzny. Została przygotowana by uczcić beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja 2011 w Watykanie.
Wystawa czynna od 28 kwietnia do 29 maja 2011 roku.

WYSTAWA STAŁA:

POLSKIE SZKŁO WSPÓŁCZESNE

Wystawa prezentuje fragment liczącej ok. 6000 eksponatów, jedynej w Polsce kolekcji rodzimego współczesnego szkła użytkowego z ostatniej ćwierci XX wieku oraz unikatowe kompozycje czołowych projektantów z tego okresu. Uzupełnienie stanowi zbiór szkła historycznego od początku XIX wieku, obejmują-cy zabytki ze znanych europejskich i polskich hut szkła, np. Loetz-Witwe, Gallě, Pallme-Koenig.

NIEDZIELNE SPOTKANIA W MUZEUM
warsztaty plastyczne dla dzieci

- Zdobienie wielkanocnych jaj
10 kwietnia, godz. 12.00 – 14.00

- Ozdoby wielkanocne
17 kwietnia, godz. 12.00 – 14.00

WYKŁADY

- Rozwój samorządu terytorialnego w Sosnowcu w okresie międzywojennym

6 kwietnia, godz. 12.00, 17.00

- Społeczność żydowska w Sosnowcu

20 kwietnia, godz. 12.00, 17.00
warsztaty, wykłady - wstęp wolny

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto