Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu wydało album o zawierciańskiej hucie szkła i tamtejszym wzornictwie

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Publikacja sosnowieckiego muzeum mówi o zawierciańskim szkle.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Publikacja sosnowieckiego muzeum mówi o zawierciańskim szkle. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PM
Sosnowieckie Muzeum Pałac Schoena wydało album poświęcony zawierciańskiej Hucie Szkła. Obecnie Huta jest w likwidacji, ale wzornictwo, które tam funkcjonowało jest warte pokazania. Warto dodać, że sosnowieckie muzeum jest właścicielem największej kolekcji szkła użytkowego w Polsce, w tym także szkła, pochodzącego z zawierciańskiej huty.

Szkło z Zawiercia w pięknym albumie

Wyczekiwana przez kolekcjonerów publikacja jest dostępna w muzealnej ofercie. Jest to pierwsze w 2021 roku wydawnictwo Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, poświęcone w całości zawierciańskiej hucie szkła, działającej od 1884 roku, obecnie w stanie likwidacji.

- Wydawnictwo prezentuje szeroki wachlarz wyrobów. Są to masowo produkowane wzory od lat 60. XX w. do drugiego dziesięciolecia XXI wieku, nie tylko kryształy, te bowiem całkowicie zawładnęły hutą od 1986 r., ale też szkła sodowe barwione w masie na wiele kolorów. Towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem, która z powodu obostrzeń związanych z pandemią nie jest udostępniona zwiedzającym, czekamy na ponowne otwarcie instytucji kultury - mówi Joanna Kunysz, kustosz wystawy w Muzeum Pałacu Schoena w Sosnowcu.

Kupili szkło z zawierciańskiej huty

W Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu działa Dział Szkła - jeden z najstarszych działów muzealnych. Znajduje się w nim ponad 8 tysięcy eksponatów z hut szkła działających na obecnym terenie Polski w XIX i XX wieku. Składają się na nią wzory szkła sodowo-wapniowego i ołowiowego oraz szkło artystyczne i unikatowe. Dział gromadzi także wszelkie informacje, dokumenty i literaturę poświęconą wytwórcom i twórcom polskiego szkła. Zasoby zawierciańskiej wzorcowni będą zatem świetnym uzupełnieniem kolekcji muzeum. Tym bardziej, że to właśnie w Sosnowcu istniał „Vitropol", do którego huty szkła do końca lat 80-tych miały obowiązek oddawania swoich wzorów
Obecna wystawa i towarzyszący jej katalog są konsekwencją pozyskania w 2020 roku, dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obszernej, liczącej 913 obiektów, kolekcji zawierciańskich wyrobów z wzorcowni likwidowanej obecnie huty „Zawiercie”.

Tak w 2015 roku wyglądała izba muzealna w Hucie Szkła w Zawierciu. Większa część zbiorów trafi do muzeum w Sosnowcu.

Zasoby wzorcowni Huty Szkła w Zawierciu trafią do muzeum w Sosnowcu

To była huta z tradycjami

Tradycja wyrobów szklanych w tym regionie sięga XIX wieku. Pierwsze zapiski o zawierciańskiej hucie szkła pochodzą z 1880 roku. Jej właścicielem był Andrzej Chmielowski. Mały zakład zatrudniał 22 osoby i produkował szkło gospodarcze. Gdy Chmielowski zmarł, huta dwukrotnie zmieniała właścicieli.W 1894 roku kupił ją Alojzy Reich, który reprezentował „S. Reich & Ska”. Zapłacił za nią 10 tys. rubli w srebrze. To był przełomowy moment dla zawierciańskiej huty szkła. Rodzina Reich była wtedy potentatem w przemyśle szklarskim. W tamtym okresie rodzina Reich posiadała jedenaście hut i rafinerii szkła na terenie nie tylko Królestwa Polskiego, ale także Austrii, Czech i Moraw. Szybko zaczęto w nią inwestować. Na początku XX wieku w hucie szkła działały już dwie hale produkcyjne,trzy piece donicowe do wytopu szkła, trawialnia kryształów, malarnia oraz drukarnia. Rozpoczęto na dużą skalę produkcję szkła oświetleniowego, które trafiały na rynek austro-węgierski oraz carskiej Rosji. Pomagała w tym stale rozwijająca się kolej Warszawsko-Wiedeńska.
Obecnie huta jest w likwidacji.

Galeria Sztuki Stara Łaźnia zaprasza na zupełnie nową ekspoz...

Można kupić piękny album

album wydany przez sosnowieckie Muzeum Pałac Schoena można kupić.
- Publikacja liczy ponad 100 stron i tyleż ilustracji szkieł, produkowanych w hucie. Ma formę albumową. Okładka jest kaszerowana, foliowana z otwartym widocznym grzbietem. Zawiera artykuł wstępny „O zawierciańskim szkle słów kilka…” oraz noty biograficzne zawierciańskiego zespołu projektantów: Józefa Podlaska, Bogdana Kupczyka, Marii Słaboń, Zofii Piaskiewicz i Zofii Szmyd-Ścisłowicz, opracowane przez Ewę Chmielewską, która prowadzi Dział Szkła w sosnowieckim muzeum od początku jego istnienia. Fotografie wykonał Paweł Więcławek, projekt graficzny – Monika Chrabąszcz-Tarkowska. Teksty są dwujęzyczne, także w angielskiej wersji językowej. Publikacja powstała pod redakcją Ewy Chmielewskiej i Pawła Duszy – informuje Joanna Kunysz, kustosz wystawy.
Album jest do nabycia w cenie 75 złotych, aktualnie (z powodu pandemii) wyłącznie poprzez serwis allegro.pl. Szczegółowych informacji na ten temat udziela Dział sprzedaży mailowo [email protected] i telefonicznie 32 363 45 20.

.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto