Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monitoring w Sosnowcu pozostawia wiele do życzenia. Na poprawę trzeba poczekać

Magdalena Nowacka
Mirosław Koczerba ze Straży Miejskiej  przy  stanowisku miejskiego monitoringu
Mirosław Koczerba ze Straży Miejskiej przy stanowisku miejskiego monitoringu arch. NM
Radni skontrolowali miejski monitoring. Wnioski nie są optymistyczne, co mieszkańców nie dziwi. Na poprawę i modernizację sieci trzeba poczekać.

Po pierwsze miejskie kamery są przestarzałe. Jeszcze w dzień coś na nich widać, nocą to zgadywanka. Po drugie, w połowie i tak nie działają. A po trzecie system monitoringu nie powinien być rozdzielony na dwa punkty, a mieć jedną siedzibę. Ze względu na budżet, konkretne zmiany szykują się jednak dopiero w 2012 roku.

Specjalny zespół radnych sprawdził jakość miejskiego monitoringu. Refleksje nie są optymistyczne, co zdaniem mieszkańców nie jest jednak odkrywcze. Obecne kamery tak naprawdę niewiele są już w stanie polepszyć stan bezpieczeństwa na naszych ulicach. A modernizacja ciągle się odwleka. W ubiegłym roku unieważniony został przetarg z powodu złego zakwalifikowania VAT-u przez firmę, która przedstawiła najlepszą ofertę.

Czy radni z Sosnowca powinni mieć asystentów? Wojewoda mówi nie

Podczas komisji rewizyjnej, Zbigniew Krupa, komendant Straży Miejskiej w Sosnowcu zaprezentował również poszczególne kadry z kamer. - Nowe systemy mają promienniki podczerwieni - mówi komendant Straży Miejskiej. - My ich nie mamy w naszych kamerach. Ponadto wystarczy jedna kropla, aby obraz był rozmazany. To są zwykłe kamery o zwykłej rozdzielczości - przyznaje. W styczniu 2007 roku system monitoringu składał się z 19 kamer obrotowych i 36 stacjonarnych. Nie poszerzono od tamtego czasu zasięgu kamer, który obejmuje ścisłe centrum miasta. Podczas kontroli okazało się, że działa tylko 15 obrotowych i tyle stacjonarnych. Obraz z części działających był zakłócony. Co ciekawe, jak zauważył Mateusz Rykała, przewodniczący komisji rewizyjnej RM, niektóre z tych zakłóceń mają charakter ciągły, na przykład przy alei Zwycięstwa i ulicy Ostrogórskiej. Poza przebudową sieci radni chcą jednego centrum sterowania systemem. Takim miejscem miałby być budynek byłego szpitala miejskiego nr 2. Jest też pomysł, aby w ramach Straży Miejskiej stworzyć odrębny referat monitoringu.

Wybory najlepszych radnych Sosnowca [GŁOSOWANIE]

- Jedną z najważniejszych kwestii jest modernizacja i rozbudowa monitoringu pod kątem całego miasta - mówi radny Aleksander Kalański. Nawiązał w ten sposób do wniosku sosnowieckiej policji, która zwróciła uwagę, aby monitoring rozbudować przede wszystkim na trasie przy Stadionie Ludowym. - To ma być monitoring dla wszystkich mieszkańców a nie tylko pod kątem grupy szalikowców - podkreśla radny. Z raportu wynika też, że firma, która wykonuje usługi doradztwa w zakresie modernizacji otrzymała całe wynagrodzenie, choć nie wykonała wszystkich zadań.

- Firma zobowiązała się wykonać te zadania, nie pobierając dodatkowej odpłatności - zapewnił wiceprezydent Ryszard Łukawski.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto