Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy przedsiębiorca

IWONA KUŹNIAK
Młodzież chętnie bierze udział w warsztatach. Może zostaną przedsiębiorcami. Zdęcie: IWONA KUŹNIAK
Młodzież chętnie bierze udział w warsztatach. Może zostaną przedsiębiorcami. Zdęcie: IWONA KUŹNIAK
Dziś, o godz. 16, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu odbędzie się drugie spotkanie uczniów szkół średnich, pragnących uczestniczyć w programie "Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo", opracowanym przez ...

Dziś, o godz. 16, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu odbędzie się drugie spotkanie uczniów szkół średnich, pragnących uczestniczyć w programie "Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo", opracowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

- W programie może uczestniczyć 15 osób - mówi Anna Paruzel-Zając, pracownik Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej - Ideą "Młodzieżowego Miniprzedsiębiorstwa" jest przygotowanie młodych ludzi do życia w warunkach gospodarki rynkowej, poprzez prowadzenie autentycznej działalności gospodarczej, z obiegiem gotówki włącznie.

Zaletą programu jest uczenie się poprzez działanie. Młodzież musi przejść przez kolejne etapy związane z założeniem spółki cywilnej: wybór Zarządu, kierowników działów, badania rynku, wytworzenie produktu i znalezienie nabywców. Na bieżąco będą musieli prowadzić księgowość, wypełniać PIT-y, poznają mechanizmy płacenia podatków i sposoby ich naliczania.

Udział w tym programie jest czasochłonny, dlatego mogą w nim wziąć udział osoby, które będą potrafiły pogodzić pracę w przedsiębiorstwie z nauką. Wypracowane przez młodzież zyski zostaną im zwrócone w formie nagrody rzeczowej lub przeznaczone na dofinansowanie wycieczki. Najlepsi zaprezentują swoje produkty na warszawskich targach. W Polsce powstanie w tym roku 9 podobnych grup, jedna z nich zostanie zakwalifikowana do ogólnoeuropejskiego finału. Zakończenie realizacji programu przewidywane jest na kwiecień.

- Udział w programie pozwoli się znaleźć młodzieży na polskim rynku pracy, da jej wiedzę o obrocie pieniędzmi i zakładaniu własnego przedsiębiorstwa - dodaje Anna Paruzel-Zając, opiekun ,Młodzieżowego Miniprzedsiębiorstwa". - Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim jest to ćwiczenie edukacyjne, nie wychodzi poza ramy szkoły, program ten jest zatwierdzony przez MEN i rekomendowany przez prezydenta RP.

Podczas pierwszego spotkania w zawierciańskim MOK- u udział w programie zadeklarowało 10 osób.

- Sądzę, że to dobry pomysł - stwierdziła Karolina Czajkowska, uczennica I LO. - Pozwoli spróbować swoich sił w pracy, rozwijać pomysły i umiejętności.

- To program dla ludzi aktywnych, dlatego chcę wziąć w nim udział. Nie lubię bezczynności - dodaje Przemek Pałucha, uczeń III LO. - Korzystając z ofert OHP pracowałem nieraz podczas wakacji, próbuję też zarabiać w inny sposób, np. przepisując znajomym prace na komputerze, pomagałem ponadto stworzyć stronę internetową mojej szkoły.

- Interesuje mnie ekonomia, marketing, może w przyszłości będę kontynuowała naukę w tym kierunku - mówi Kamila Barczyk z ZS im. H. Kołłątaja. - Tu będę mogła się sprawdzić, a także nauczyć pracy w grupie.

Podczas dzisiejszego spotkania zostanie wybrany Zarząd przedsiębiorstwa, kierownicy poszczególnych działów oraz przedyskutowane zostaną pomysły na produkt, którego wytwarzaniem i sprzedażą przez najbliższe miesiące zajmować się będzie firma. Do grupy może dołączyć jeszcze 5 osób z zawierciańskich szkół ponadgimnazjalnych, najlepiej uczniowie klas II i III.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto