Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach wspiera pacjentów z sosnowieckiego Centrum Pediatrii

Agata Pustułka
Uczniowie LO im. Adama Mickiewicza podczas zajęć w sosnowieckim Centrum Pediatrii
Uczniowie LO im. Adama Mickiewicza podczas zajęć w sosnowieckim Centrum Pediatrii Marzena Bugała
Na świetny pomysł wpadła dr Ilona Czerwieniec, ordynator oddziału rehabilitacji neurologicznej w Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Do współpracy z sosnowieckim szpitalem zaprosiła licealistów z Katowic. Przyszłych lekarzy. - To wspaniała młodzież. Będą kiedyś lekarzami. Teraz uczą się kontaktu z pacjentami, empatii - mówi dr Ilona Czerwieniec, ordynator oddziału.

Oddział rehabilitacji neurologicznej w sosnowieckim Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II. Tu sukces osiąga się krok po kroku mozolną pracą: rodziców, lekarzy, rehabilitantów, a od niedawna także licealistów z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Od lat prestiżowe klasy biologiczno-chemiczne kształcą nowe pokolenia lekarzy. Ważne jednak, by teoria spotkała się z praktyką, bo ta jest przecież najważniejsza.

Dr Ilona Czerwieniec, ordynator oddziału rehabilitacji neurologicznej w sosnowieckiej lecznicy wpadła na pomysł, by już licealistów, przyszłych lekarzy, zapoznać z dniem codziennym oddziału. A ten jak żaden inny uczy empatii, wielkiego zaangażowania.

- Nasz pomysł spotkał z wielkim zainteresowaniem. Ci młodzi ludzie są niesamowici. Spotykamy się dwa razy w tygodniu. Wiem, że nie jest to dla nich łatwe - zetknięcie się z chorobą, problemem wieloletniej rehabilitacji, traumą rodziców. Jestem dumna z ich postawy i zaangażowania - mówi dr Czerwieniec.

Pacjenci oddziału to dzieci porażeniem mózgowym, autyzmem, ofiary różnych wypadków, wymagające neurologicznej rehabilitacji.

- Nasi młodzi pomocnicy bawią się z nimi, oglądają bajki, czytają, ćwiczą. To wspaniałe, że poświęcają swój wolny czas - dodaje dr Ilona Czerwieniec. Licealiści też są zachwyceni. To dla nich „spotkanie” z rzeczywistością, ale też nauka empatii, życia.

W zajęciach uczestniczą uczniowie drugich klas liceum, choć zdarzają się też pierwszoklasiści.

- Nic nie zastąpi spotkania z pacjentem do wykonywania w przyszłości zawodu, który nie jest tylko zawodem, ale też, nie boję się tych słów i powołaniem, i misją. Zetknięcie się z realiami życia i chorowania to lekcja, której nie ma zwykle w planach zajęć szkolnych. Cieszę się, że w naszym szpitalu przyszli lekarze mogą zapoznać się choć na chwilę z jego trudami i pięknem - mówi dr Ilona Czerwieniec.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto