Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Izraela przeprowadzi prace porządkowe na cmentarzu żydowskim i zwiedzi Sosnowiec

ZAL/mat. organizatora
W poniedziałek 27 września 2010 r. Sosnowiec odwiedzi grupa młodzieży z Izraela. Młodzi Żydzi spotkają się z uczniami IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, wspólnie przeprowadzą prace porządkowe na cmentarzu żydowskim i zwiedzą miasto. Spotkanie przygotowała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w ramach projektu „Haverim – Przyjaciele”.

Projekt „Haverim – Przyjaciele. Spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej” wywodzi się bezpośrednio z programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”, realizowanego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego od roku 2005.

Drogi uczniów uczestniczących w programie „Przywróćmy Pamięć” i przyjeżdżających do Polski żydowskich uczniów z Izraela i Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy skrzyżowały się w roku 2006, kiedy to na prośbę współpracującej z Fundacją izraelskiej placówki edukacyjnej Fundacja zorganizowała wizytę uczniów z Izraela w Zambrowie. W kolejnym roku miały miejsce trzy spotkania grup uczniów z Izraela z uczniami polskich szkół zaangażowanych w projekt. W sierpniu 2007 uczniowie szkół w Dębicy, Kielcach i Knyszynie wspólnie odwiedzali cmentarze żydowskie, dzielili się doświadczeniami z żydowskimi rówieśnikami, nawiązywali kontakty i znajomości. W kolejnym roku odbyły się następne trzy spotkania: w Brodach, Warszawie i Przemyślu. W roku 2009 miały miejsce spotkania w Kraśniku, Lublinie, Otwocku i Siedlcach. Wzrost zainteresowania organizacją spotkań, zarówno po stronie polskiej jak i izraelskiej, zaowocował stworzeniem projektu „Haverim – Przyjaciele”, w ramach którego miały miejsce kolejne spotkania w Knyszynie w październiku 2009 r., Warszawie w marcu 2010 r. i Otwocku w kwietniu 2010 r. W październiku 2010 r. będą miały miejsce dwa kolejne spotkania, w Kłobucku i Żelechowie.

Ideą projektu jest przełamywanie stereotypów funkcjonujących zarówno w Polsce, jak i w Izraelu. Uczniowie z Izraela, oglądający Polskę głównie z okien autokarów i odwiedzający niemal wyłącznie miejsca związane z Holokaustem, mają okazję spotkać rówieśników zaangażowanych w tematykę zachowania historycznego dziedzictwa polskich Żydów. Młodzi Polacy mają okazję skonfrontować swoje wyobrażenia i zebraną podczas realizacji projektu wiedzę z rzeczywistością. Jedni i drudzy mogą rozwinąć swoją wrażliwość i otwartość na inne kultury i religie a także przekonać się w bezpośrednim kontakcie z rówieśnikami, że więcej ich łączy, niż dzieli. Jest to dla nich znakomita okazja do nawiązania znajomości, korespondencji, a nawet przyjaźni na długie lata, ponad granicami i różnicami kulturowymi i językowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto