Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto przedłuża program leczenia niepłodności o kolejne cztery lata. W Sosnowcu z in vitro urodziło się 23 dzieci

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Dzięki programowi leczenia niepłodności metodą in vitro, w Sosnowcu przyszło na świat 23 dzieci
Dzięki programowi leczenia niepłodności metodą in vitro, w Sosnowcu przyszło na świat 23 dzieci Pixabay
W ciągu minionych czterech lat w Sosnowcu, dzięki miejskiemu programowi leczenia niepłodności metodą in vitro przyszło na świat 23 dzieci. Miasto nie powiedziało jednak jeszcze ostatniego słowa, bo zamierza przedłużyć program o kolejne cztery lata. - Uważamy, że to zadanie państwa, ale skoro ono się do tego nie poczuwa, robimy to my, jako samorząd - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sosnowiec i Częstochowa mają programy in vitro

Program leczenia niepłodności metodą in vitro w Sosnowcu to jeden z dwóch takich miejskich programów w naszym województwie. Dłużej od Sosnowca podobny program realizuje miasto Częstochowa.

- Samorząd po raz kolejny zastępuje działania państwa. Tak jest z in vitro – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent zapewnia jednak, że miasto nie powiedziało jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa.

- Kończy się właśnie poprzedni nasz, czteroletni projekt. Mogę jednak zapewnić, ze radni Koalicji Obywatelskiej Wspólnie dla Sosnowca są zwolennikami przedłużenia tego projektu. I tak się stanie – zapewnia Chęciński.

Pomagają parom w staraniach o dziecko od 2016 roku

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego tzw. in vitro rozpoczął się w Sosnowcu w 2016 roku. Objął wsparciem 160 par. Co roku z tej formy leczenia mogło skorzystać po 40 par. Choć nie można powiedzieć, że ta metoda jest zawsze w stu procentach skuteczna, to miasto ma tu swoje sukcesy.

- W programie który wciąż jeszcze trwa urodziło się już 23 dzieci. Czekamy na sześć kolejnych rozwiązań – mówi Anna Jedynak, pełnomocniczka prezydenta do spraw społecznych i zdrowotnych w Sosnowcu. – W sumie w całym programie było 37 ciąż. Chcemy nadal wspierać te pary, by jak najwięcej dzieci mogło się urodzić w naszym mieście – dodaje Anna Jedynak.

W Polsce z problemem bezpłodności boryka się około 10 -15 procent populacji. Z czego dwa procent ma problemy już bezwzględnie wymagające wsparcia w staraniach o dziecko. Dlatego Sosnowiec zamierza im pomóc w tych staraniach.

800 tysięcy złotych na program in vitro w Sosnowcu

- Chcemy ten program kontynuować od początku 2021 roku. Przez kolejne cztery lata. Również planujemy objąć wsparciem 160 par. Po 40 par każdego roku będzie mogło wziąć udział w programie leczenia bezpłodności metodą in vitro – mówi Anna Jedynak.

Miasto zamierza wydać na cały program 800 tysięcy złotych.
Nowością w kolejnym programie ma być fakt dotyczący grup wiekowych kobiet, biorących udział w projekcie.

- Grupy wiekowe utrzymujemy takie same jak w programie, który wciąż obowiązuje. Czyli oferujemy wsparcie dla kobiet między 20. a 43. rokiem życia. Jednak, mogą się zdarzyć odstępstwa. Tu decydujący glos będzie miał lekarz – dodaje pełnomocniczka prezydenta Sosnowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto