Medalowy Saturn

Czeladzianie pewnie wygrali w klasyfikacji TKKF. W biegach głównych górą byli goście. Zdjęcie: Wojciech W. Wacławek

(CZELADŹ) Ćwierć tysiąca zawodników i zawodniczek stanęło na starcie niedzielnego biegu uliczno-przełajowego w Parku Grabek, będącego jednocześnie mistrzostwami Śląska TKKF. Zawody rozegrano na sześciu różnych dystansach.

Reprezentant krakowskiego Wawelu, Wiesław Góra, zwyciężył w biegu głównym. Na pokonanie 10 km po żwirowo-asfaltowej trasie potrzebował niewiele ponad pół godziny (dokładnie 30:46,0 min.). Krakowianin zajął również pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 30-39 lat, wyprzedzając Stanisława Cembrzyńskiego (MCKS Jaworzno) i Zbigniewa Fijałkowskiego (OSiR Świętochłowice Śl.). Mistrzem Śląska TKKF wśród trzydziestolatków został Marian Stefański, broniący barw Jastrzębia Ruda Śl.

W młodszej (20-29 lat) grupie wiekowej dystans 10 km najszybciej pokonał Paweł Oboz z sosnowieckiego Płomienia. Za jego plecami finiszowali: zdzieszowiczanin Tomasz Antosik oraz reprezentant katowickiego Ekspresu Dariusz Starzyński. Mistrzem TKKF został czeladzianin Andrzej Parulski. Wśród najmłodszych (16-19 lat) "dziesięciokilometrowców" pierwszy linię mety minął Piotr Magiera (LKS Myszków), wyprzedzając Łukasza Krasowskiego (Maratończyk Brzeg) i Grzegorza Słabonia (Płomień Sosnowiec).

Nie zawiódł podczas mistrzowskiego biegu as gospodarzy Jan Mróz (Saturn Czeladź), który zajął pierwsze miejsce w gronie czterdziestolatków. Wyprzedził on Mariana Świtonia (Sokół Bukownica) i Jerzego Połcia (Jastrząb Ruda Śl.). Srebrnym medalem Ryszarda Wasilewskiego (Saturn Czeladź) musieli się zadowolić gospodarze w kategorii 50-59 lat. Triumfował w niej Henryk Nowak z TKKF Piekary Śl. Jego klubowy kolega, Emanuel Trefoń okazał się natomiast najlepszy wśród sześćdziesięciolatków. Na trzecim miejscu w tej kategorii wiekowej sklasyfikowano Kazimierza Chechelskiego (KS Olkusz), a czeladzianin Czesław Marciak zwyciężył wśród najstarszych (powyżej 70 lat) biegaczy.

Główny bieg kobiet rozgrywany był na dystansie 5 km. Najszybciej tę trasę pokonała Janina Malska z KS Olkusz, uzyskując czas 19:03,0 min. Olkuszanka zajęła również pierwsze miejsce w najmłodszej wśród kobiet grupie wiekowej 30-39 lat (!), wyprzedzając Annę Kurek (Topole Katowice).
Wśród zawodniczek mających skończone 40 lat triumfowała mysłowiczanka Anna Kapuścińska. Druga na mecie odmeldowała się Zofia Leśkiewicz (Topole Katowice), a trzecia Irena Kopeć (Saturn Czeladź). Reprezentantce gospodarzy przypadł też tytuł mistrzyni Śląska TKKF.

Podwójnym sukcesem biegaczek czeladzkiego Saturna zakończyła się rywalizacja w grupie 50-59 lat. Zwyciężyła Teresa Dyrda, przed Zenobią Babicz. W najstarszej (powyżej 60 lat) kategorii wiekowej triumfowała Danuta Kondziołka, reprezentantka Siły Ustroń.

Na znacznie krótszych dystansach rywalizowali młodsi biegacze. Sprinterską trasę 100 m miały do pokonania przedszkolaki. Wśród dziewczynek wygrała Aleksandra Kalarus (LKS Myszków) przed Justyną Kopeć (Józefinka Katowice). Tuż za podium była najlepsza z Zagłębianek, Natalia Szewczyk, broniąca barw MOSiR Czeladź. Chłopców na metę przyprowadził Szymon Wróbel z LKS Myszków. Trzecie miejsce wywalczył Sławomir Bratnik (MOSiR Czeladź), a czwarty był jego kolega z drużyny Karol Ciesielski.

Trasę o długości 400 m mieli do pokonania uczniowie podstawówek (do 12 lat). Rywalizacja dziewcząt zakończyła się podwójnym zwycięstwem myszkowianek. Pierwsza na finiszu była Ewa Kalarus, a druga Magdalena Wawrzyniak. "Brąz" przypadł zawodniczce gospodarzy Patrycji Sojskiej. Wśród chłopców ton rywalizacji nadawali czeladzianie. Zwyciężył Marcin Miętkiewicz, przed Michałem Wujkiem.

Pięć z sześciu miejsc na podium wywalczyli reprezentanci LKS Myszków w biegu gimnazjalistów (13-15 lat) na 1000 m. Stawkę dziewcząt przyprowadziła na mecie wprawdzie Agata Wasilewska z MOSiR Czeladź, ale kolejne lokaty zajęły myszkowianki: Angelika Kalarus i Karolina Kowniacka. W wyścigu chłopców dominowali ich klubowi koledzy. Wygrał Tymoteusz Matyja, przed Przemysławem Radoszem i Michałem Wachem. Tytuł mistrza Śląska TKKF przypadł w tej grupie wiekowej czeladzianinowi Rafałowi Dziąborowi.

Dystans 2,5 km mieli do pokonania juniorzy (16-19 lat), którzy nie zdecydowali się na start w biegu głównym. Wśród dziewcząt wszystkie miejsca na podium zajęły zawodniczki MOSiR Czeladź. Wygrała Anna Jagodzińska przed Beatą Mróz i Martyną Skórą. Stawkę chłopców przyprowadził na metę zdzieszowiczanin Marek Ścisło. Najlepszemu z gospodarzy, Piotrowi Herejowi, przypadł natomiast tytuł mistrza Śląska TKKF.

Biegacze Saturna Czeladź triumfowali również w klasyfikacji drużynowej, wyprzedzając TKKF Piekary Śl. i Jastrzębie Ruda Śl.