Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Mazowsze" zachwyciło na inauguracji 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Piękne widowisko. Zobaczcie zdjęcia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Znakomity występ zespołu Mazowsze na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Znakomity występ zespołu Mazowsze na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Karina Trojok
Jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie oficjalnie rozpoczęty. Inauguracja, we wtorek 9 stycznia, była barwna, a widowiskowy pokaz umiejętności wokalnych i tanecznych w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca “Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego wypełnił po brzegi Arenę Będzin. I to dwukrotnie, bowiem organizatorzy przygotowali na początek festiwalu aż dwie prezentacje, o godz. 16 i 19.30.

Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie: na scenie zaprezentuje się 135 wykonawców

Festiwalowe wydarzenia zainaugurowane zostały w niedzielę 7 stycznia, kiedy to o godz. 17.00 w kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu odprawiona została dziękczynna msza św. z okazji 30-lecia festiwalu. Homilię wygłosił ks. prof. Kazimierz Szymonik, wieloletni juror przeglądu. Po eucharystii odbył się koncert, podczas którego wystąpili Chór i Orkiestra Barokowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie oraz soliści: Katarzyna Pleśniak – sopran, Grzegorz Biegas – pianista, Tomasz Bielski – klawesynista, a także jurorzy festiwalu: Ewa Biegas – mezzosopran i ks. Paweł Sobierajski – baryton. Koncert poprowadziła, także związana z festiwalem od wielu lat, Teresa Krasowska. Usłyszeliśmy kolędy polskie i z różnych stron świata w opracowaniu wokalno-instrumentalnym.

KLIKNIJ TUTAJ, by zobaczyć ZDJĘCIA z występu zespołu “Mazowsze”

We wtorek 9 stycznia mieliśmy okazję zobaczyć na scenie w Będzin Arenie zespół „Mazowsze”, a kolejna odsłona festiwalowa to całodzienne przesłuchania finałowe zwycięzców eliminacji. Rozpoczną się w czwartek 11 stycznia, a zakończą w sobotę 13 stycznia. Początek przesłuchań w Będzin Arenie (ul. Sportowa 20) każdego dnia o godzinie 9.30.

Łącznie przed jurorami oraz publicznością zaprezentuje się 135 wykonawców: 62 solistki, 6 solistów, 12 duetów, 5 tercetów, 6 zespołów folklorystycznych, 15 zespołów wokalno-instrumentalnych, 18 zespołów wokalnych oraz 11 chórów. Uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek przyjadą do Będzina z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Włoch.

Grudniowe eliminacje odbyły się w 31 miastach na terenie całej Polski, a także na Litwie, Ukrainie, Białorusi i - po raz pierwszy - w Rzymie we Włoszech. Każdy z solistów i duetów zaśpiewał dwie kolędy, zaś zespoły i chóry trzy.

- Festiwal przeznaczony jest dla amatorów, absolwentów szkół muzycznych maksymalnie I stopnia, a w interpretacjach jesteśmy otwarci zarówno na tradycyjny śpiew sakralny, jak i nowoczesne akcenty muzyczne. Byleby czuć było w tym świąteczną radość z tego, że do swoich stworzeń przychodzi prawdziwy Bóg - podkreśla dyrektor festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

W niedzielę 14 stycznia o godz. 16.00 organizatorzy zapraszają do Będzin Areny na Koncert Galowy z ogłoszeniem zdobywcy nagrody Grand Prix. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny. Przesłuchania i Koncert Galowy będą transmitowane na żywo na stronie festiwalu: mfkip.pl

Finałowe prezentacje w Będzin Arenie oceniać będzie jury w składzie: Wiesław Ochman (śpiewak operowy) – przewodniczący, prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), dr hab. Teresa Krasowska, prof. UMCS (Instytut Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Jubileuszowa edycja festiwalu odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z patronów medialnych Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest Polska Press Grupa oraz i.pl.

Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie: tysiące uczestników z całej Europy

Już do pierwszej edycji festiwalu zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło około 35 tysięcy uczestników. Na festiwalowej scenie wystąpili młodzi i jeszcze wówczas nieznani Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert, Margaret czy śpiewający dziś na scenach całej Europy bass Piotr Lempa.

Będziński festiwal to wielka promocja dla młodych talentów. To też okazja do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, a także popularyzowanie tradycji regionalnych i folklorystycznych – w zakresie samych kolęd i pastorałek, ale także strojów i obrzędowości. Obecność polonijnych zespołów ze wschodu to także wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich i podsycanie ducha polskości.

Festiwal w całości realizowany jest siłami społecznymi przez zapalonych wolontariuszy. Przez lata wypracował mocną pozycję na kulturalnej mapie nie tylko Śląska, ale i całej Polski. Udział w nim jest dla widzów i uczestników bezpłatny, finaliści mogą liczyć także na darmowe obiady (około tysiąca obiadów każdego roku wydają będzińskie szkoły) i noclegi oraz pilotujących ich po mieście przewodników – uczniów i absolwentów czterech szkół z powiatu będzińskiego i Sosnowca.

W 2019 roku, z okazji 25-lecia festiwalu, jego dyrektor, ks. Piotr Pilśniak, uhonorowany został przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. W roku srebrnego jubileuszu festiwal odbywał się także pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, co stanowiło podkreślenie i docenienie roli, jaką to wydarzenie odgrywa na polskiej mapie wydarzeń kulturalnych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto