Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marka Sosnowiec. Wystawa już po wernisażu [ZDJĘCIA]

TOS
Do 3 kwietnia w Muzeum w Sosnowcu oglądać można wystawę "Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec". W czwartek 18 lutego w Pałacu Schoena odbył się jej wernisaż.

Wystawa przybliża dziedzictwo przemysłowe miasta Sosnowca. Znajdą się na niej przedmioty wyprodukowane przez zakłady działające na przestrzeni XIX i XX wieku oraz liczne fotografie, dokumenty, plany, które pozwolą zapoznać się z historią poszczególnych przedsiębiorstw. Oryginalne przedmioty ze zbiorów Muzeum w Sosnowcu oraz wypożyczone od osób prywatnych i firm pozwolą niejako „dotknąć historii” i przypomnieć działalność tych najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z przemysłem węglowym, metalowym, włókienniczym, papierniczym czy hutnictwem żelaza. Eksponaty te są także dowodem na to, że miasto utożsamiane głównie z przemysłem ciężkim i wydobywczym, mogło się pochwalić różnorodną wytwórczością.
W Sosnowcu produkowano m.in. hacele do podków, termometry, manometry, sprzęty gospodarstwa domowego, zabawki dziecięce, obuwie, produkty owsiane, mydło, piwo, wodę mineralną, rowery i inne. Wśród unikatowych eksponatów znalazły się na wystawie m.in.: oryginalny rower z Fabryki Rowerów Karola Barana sygnowany literami „KBS”, przywieziony od kolekcjonera z Warszawy, klatka dla ptaków firmy „Koliber”, medale zdobyte przez Antoniego Bernadzikiewicza, właściciela Fabryki Pończoch „Sosnowiczanka”, hacele z pierwszej w Polsce Fabryki Haceli „Podkowa”, modele wyrobów wykonane przez uczniów Zakładów Mechanicznych i Miedziano – Kotlarskich mistrza Jana Grendy.
Ciekawie prezentują się też obiekty ilustrujące działalność dawnej fabryki kotłów W. Fitznera i K. Gampera, która od ponad 130 lat, pomimo zmieniających się właścicieli, nieprzerwanie produkuje różnego rodzaju kotły dla przemysłu i energetyki. Prezentujemy modele kotłów, tabliczki znamionowe, druki reklamowe, plan sytuacyjny fabryki z 1932 r. oraz unikalny katalog wydany z okazji Wszechświatowej Wystawy w Paryżu, na której jeden z kotłów wyprodukowanych przez ten zakład otrzymał „Grand Prix”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto