Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy co chronić, więc chrońmy na ochotnika

Redakcja

W województwie śląskim mamy kilkadziesiąt obszarów europejskiej sieci Natura 2000. Rozrzucone są po całym regionie, więc myliłby się ten, kto by pomyślał, że cenne przyrodniczo tereny znajdują się tylko w Beskidach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na każdym z prawie 60 obszarów prowadzone są na bieżąco prace ochronne. Teraz przyszedł czas na wyznaczenie nowych celów i zadań ochronnych dla kolejnych sześciu: Lipienniki w Dąbrowie Górniczej, Przełom Warty koło Mstowa, Ujście Wisły i Bajerki (Zbiornik Goczałkowicki), Łąki Dąbrowskie, Łąki w Jaworznie oraz Łąki w Sławkowie.

Nic nie dzieje się bez obywatelskich konsultacji

W Sławkowie i w Dąbrowie Górniczej odbyły się już pierwsze spotkania konsultacyjne dotyczące opracowania planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000: Łąki w Sławkowie oraz Lipienniki w Dąbrowie Górniczej.
Uczestnicy spotkań organizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, m.in. przedstawiciele gmin, Lasów Państwowych, środowisk naukowych oraz organizacji pozarządowych, mieli możliwość zapoznania się z założeniami i celami procesu ochrony oraz ,,oswojenia się” z niełatwą formą opracowywanego dokumentu. Padły pierwsze wnioski, postulaty i pomysły. Naukowcy biorący udział w konsultacjach zadeklarowali chęć współpracy z ekspertami, mającymi przygotować dokumentację niezbędną do opracowania planów zadań ochronnych. Ze strony organizatorów natomiast padła prośba o wskazanie kolejnych osób, które zdaniem zebranych, powinny dołączyć do tych, którzy wejdą w skład tzw. Zespołów Lokalnej Współpracy.

Kto to zleca i skąd się biorą przyrodnicy-ochotnicy?

Prace nad planami zadań ochronnych odbywają się w ramach projektu pt. „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000”, prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przy udziale regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. To projekt ogólnopolski, do którego włączono sześć obszarów z naszego województwa.

Do udziału w konsultacjach społecznych zaproszono osoby, które same się zgłosiły lub zostały wskazane jako przedstawiciele poszczególnych instytucji oraz organizacji po tzw. informacjach o przystąpieniu do sporządzania planu zadań ochronnych dla danego obszaru Natura 2000. Zawiadomienia były publikowane na stronach internetowych oraz w prasie, a następnie przekazywane do poszczególnych gmin wraz z prośbą o ich upowszechnienie. I nie ma co narzekać - ludzie chcą angażować się w ochronę przyrody, mają też duże poczucie więzi ze swoimi lokalnymi ojczyznami. Skąd taki wniosek? Ochotników do pracy przy planach ochronnych nie brakuje.

Po co mieszkańcom wiedza o Naturze 2000?

Po to, żeby wiedzieli jak gospodarować na chronionych terenach. Przed uczestnikami warsztatów niełatwe zadanie, celem spotkań jest bowiem wypracowanie zapisów, które pozwolą na zapewnienie właściwego stanu ochrony gatunkom i siedliskom, dla których dany obszar ,,naturowy” został wyznaczony. Ze względu na możliwość prowadzenia w ich granicach różnego rodzaju działalności, w ideę sieci Natura 2000, jak w żadną inną formę ochrony przyrody, wpisana jest konieczność szerokiej partycypacji lokalnych społeczności. Bo tylko zrozumienie istoty ochrony przyrody i akceptacja formy jej prowadzenia, pozwolą traktować sieć Natura 2000 jako impuls do rozwoju gospodarczego. (ET)

W planowaniu ochrony obszarów Natura 2000 biorą udział mieszkańcy. Bo tu jest ich dom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto