MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lek za złotówkę wyłącznie na papierze

(Ras)
Większość osób odwiedzających apteki przepisane przez lekarza lekarstwa stara się zastąpić tańszymi odpowiednikami.
Większość osób odwiedzających apteki przepisane przez lekarza lekarstwa stara się zastąpić tańszymi odpowiednikami.
Wielu mieszkańców Zagłębia w podeszłym wieku liczyło, że dzięki lekom za złotówkę uda się zaoszczędzić parę groszy w domowych budżetach. Niestety, choć kilka dni temu weszła w życie nowelizacja ustawy o powszechnym ...

Wielu mieszkańców Zagłębia w podeszłym wieku liczyło, że dzięki lekom za złotówkę uda się zaoszczędzić parę groszy w domowych budżetach. Niestety, choć kilka dni temu weszła w życie nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, dotycząca leków za złotówkę, w aptekach ich się nie sprzedaje.

Brak rozporządzenia do nowelizacji powoduje, że pacjenci swoje marzenia muszą odłożyć przynajmniej na kilka tygodni.

- Co miesiąc staję przed dylematem, jak oszczędzać na jedzeniu, by starczyło na leki, bo mając chorobę wieńcową muszę je regularnie zażywać - skarży się Janina Chwastek, emerytka z Sosnowca.

- Już kilkakrotnie minister Łapiński obiecywał, że nam się poprawi. Mieliśmy płacić mniej już wiosną ubiegłego roku. Okazało się, że jeden lek staniał kilkadziesiąt gorszy, ale pozostałe podrożały i w efekcie płacę więcej - twierdzi Wincenty Nowakowski z Dąbrowy Górniczej.

Farmaceuci przestrzegają pacjentów przed zbytnim optymizmem, chociaż według nieoficjalnych danych lista najtańszych leków ma być poszerzona z 70 do ponad 90 pozycji, pacjenci raczej nie odczują tej zmiany.

Naczelna Izba Aptekarska, w oparciu o konsultacje z lekarzami, przygotowała raport, z którego wynika, że na liście znajdują się też leki, które z uwagi na niską skuteczność i szkodliwe działania uboczne są ordynowane jedynie sporadycznie.

- Najprawdopodobniej przysłowiową złotówkę, a raczej prawie dwa złote, będzie się płacić za większość leków zryczałtowanych, które obecnie kosztują niewiele więcej - uważa Anna Pasikowska, farmaceutka z Sosnowca. - Jako aptekarze boimy się wprowadzenia tych zmian, bo i tak coraz bardziej wydłuża się okres czekania na otrzymywane przez nas refundacje do leków obecnie wydawanych.

- Codziennie przynajmniej kilka osób rezygnuje z wykupienia recept, gdy dowiadują się, ile należy za nie płacić - mówi Ewa Krawiec z sosnowieckiej apteki.

- Już dzisiaj pacjenci pytają, czy można się leczyć bez zażywania lekarstw - mówi Jacek Kwapich, lekarz rodzinny z Sosnowca.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto