Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. MEN wydał rekomendacje dla dyrektorów placówek oświatowych w związku z rozprzestrzeniającym się koronowirusem

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
W przyszłym tygodniu w SP 5 w Kwidzynie odbędą się apele szkolne poświęcone m.in. higienie osobistej.
W przyszłym tygodniu w SP 5 w Kwidzynie odbędą się apele szkolne poświęcone m.in. higienie osobistej. Fot. Arkadiusz Kosiński/archiwum NM
Resort edukacji wydał rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach europejskich przypadkami zachorowań na koronowirusa. Sprawdziliśmy jak na słowa Ministra Edukacji Narodowej zareagowano w kwidzyńskich szkołach podstawowych.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 podkreśla, że profilaktyczne działania podjęto już wcześniej. Rekomendacje MEN będą jednak stopniowo wprowadzane w życie.

-Szczególnie pilnujemy, aby szkolne łazienki były wyposażone w odpowiednie rzeczy do mycia czyli bieżącą wodę, mydło, ręczniki, itp. To wszystko oczywiście było zawsze, ale teraz pilnujemy, aby niczego z tych rzeczy nie zabrakło. Na początku przyszłego tygodnia planujemy także zorganizowanie apelu dla klas IV-VIII (w budynku przy ul. Kamiennej) oraz klas I-III (przy ul. Hallera). Apel poświęcony będzie higienie osobistej oraz technice mycia rąk zgodnymi z przesłanymi instrukcjami. Wywieszamy również plakaty z instrukcją jak dokładnie myć ręce, które znalazły się w każdej łazience oraz na drzwiach łazienek. Na tablicy informacyjnej znalazły się natomiast informacje jak się zachować i gdzie dzwonić w przypadku wykrycia symptomów tej choroby. Wychowawcy mają też na lekcjach wychowawczych przeprowadzić pogadanki w swoich klasach na temat higieny osobistej i zachowania się w przypadku, gdy zauważy się osobę chorą, itp. Będziemy również na bieżąco informowali rodziców, aby nie przysyłali do szkoły dzieci, które posiadają objawy okołogrypowe. Do rodziców trafi również informacja o tym, że jeśli ktoś był za granica w miejscu występowania ognisk zapalnych tej choroby to powinien zgłosić się do Sanepidu – podkreśla Mirosław Dudek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Kwidzynie.

Spotkania ze szkolną pielęgniarką odbywają się również w Szkole Podstawowej nr 4.
-Pielęgniarka szkolna udaje się do każdej z klas z krótkimi prelekcjami na temat codziennej higieny, aby wszystkich bardzo uczulić na istniejące zagrożenie. To pierwsze co zrobiliśmy. Oczywiście rozmawiamy też z dziećmi i od poniedziałku będziemy prowadzić dalsze działania z tym związane – mówi Jolanta Krajczok, wicedyrektor SP4.

Podobnie sytuacja wygląda w Szkole Podstawowej nr 2 w Kwidzynie, gdzie również położono nacisk na edukację.
-Pielęgniarka szkolna przeprowadziła w klasach pogadanki na temat profilaktyki grypy, co robić, jak należy postępować, itp. Ostatnie takie spotkania będą przeprowadzone jeszcze w poniedziałek. Poza tym dołożyliśmy jeden pojemnik mydła więcej w toaletach dla uczniów. Uważam jednak, ze najważniejsza w tym wypadku jest pogadanka, aby uczniowie wiedzieli jak należy się zachować – mówi Halina Gorka, dyrektor SP 2 w Kwidzynie.

W kwidzyńskiej Szkole Podstawowej nr 6 podkreślają, że dzieci doskonale wiedzą o zasadach mycia rąk, a łazienki wyposażone są w ręczniki, mydełka, itp. Uważnie obserwowana jest również sytuacja w szkole.
-W tym tygodniu mamy konsultacje z rodzicami, więc informacja z zaleceniami co trzeba widzieć i jakie wytyczne przekazała nam dyrekcja trafiły też do rodziców. Poza tym na lekcjach odbyły się pogadanki na ten temat. Musimy ciągle o tym przypominać, a takie kompendium profilaktyczno-edukacyjne na pewno się przyda. W szkole pojawią się również plakaty. Nie chcemy siać jednak paniki tylko dać rzetelną informację na ten temat – mówi Joanna Oprawa, wicedyrektor SP 6.
Wicedyrektor SP 6 dodaje, że w tym czasie nie są organizowane żadne wycieczki szkolne. W kalendarze wpisane są jedynie zawody sportowe, choć i one dwukrotnie były odwoływane z powodu zwiększonej zachorowalności na grypę.

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie również główny ciężar informacji to rozmowa uczniów z pielęgniarką. Uczniowie dowiadują się na klasowych pogadankach jak zachować higienę osobistą i jak się ustrzec zachorowania na grypę. Dodatkowo każdy wychowawca otrzymał wytyczne, które trafiły wcześniej do dyrekcji szkoły. W szkole pojawiły się również plakaty z instrukcją dokładnego mycia rąk. Panie sprzątające codziennie dezynfekują natomiast klamki, deski sedesowe oraz umywalki.

W Katolickiej Językowo-Sportowej Szkole Podstawowej w Kwidzynie nie udało nam się uzyskać informacji. Postanowiliśmy zatem sprawdzić jak do rekomendacji resortu edukacji podchodzi Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Feliska Nowowiejskiego w Kwidzynie.
-Na szkolnej tablicy ogłoszeń wywiesiliśmy informację, którą zalecił Minister Edukacji Narodowej. Póki co nie ma w Polsce żadnego udowodnionego przypadku zachorowania, w szkole nie mamy takich przypadków, więc na tym się kończą nasze działania – stwierdził Jarosław Golder, dyrektor PSM w Kwidzynie.

Rekomendacja MEN dla dyrektorów placówek oświatowych

Dyrektorze,

• porozmawiaj z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;

• wywieś w widocznym miejscu w szkole instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej;

• zaapeluj do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;

• zwróć uwagę, aby do szkoły lub przedszkola nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy;

• poinformuj ucznia i rodzica, że jeśli nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;

• nie organizuj wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa;

• poinformuj rodzica, którego dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, aby bezzwłocznie powiadomił najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosił się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;

• powiadom rodzica dziecka do 8. roku życia, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy mu się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);

• sprawdzaj na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Podaj kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto