Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korzystne zmiany dla fanów zielonej energii

Redakcja
d 1 sierpnia osoby starające się o dotację na zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii z programu NFOŚiGW "Prosument", nie muszą łączyć produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej. To korzystna zmiana w programie, która wraz z wydłużeniem okresu wyższych dofinansowań do 2016 roku zwiększy zakres przyznawanych dotacji.

Nowe prawo pozwoliło na zmianę dofinansowania
Narodowy Fundusz dostosował zasady dofinansowań na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do oczekiwań inwestorów, wytwarzających zieloną energię na własne potrzeby i czerpiących zysk z odsprzedaży jej nadwyżek, czyli prosumentów. Zmiany te są również wynikiem nowych regulacji prawnych oraz wejścia w życie ustawy o OZE. Jakie są konkretnie i co zyskują prosumenci?

Instalacje cieplne osobno
Zmiany dotyczą przede wszystkim zniesienia obowiązku łączenia instalacji do produkcji ciepła z instalacjami do wytwarzania energii elektrycznej, co w praktyce oznacza możliwość skorzystania z finansowania większej liczbie osób. Poprawka daje nowe możliwości tym, którzy planują montaż instalacji wytwarzających ciepło z OZE poza systemami ciepłowniczymi. Jest również szansą na rozwój rynku nowoczesnych technologii opartych o odnawialne źródła energii. Co ważne - dotyczy to nie tylko najbardziej popularnych u nas instalacji solarnych.

Więcej pieniędzy do 2016 r.
Wprowadzone zmiany wydłużyły także okres preferencyjnych warunków wsparcia, w ramach których inwestorzy otrzymają wyższe dotacje do końca 2016 roku. Na inwestycje w systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i solarno-wiatrowe oraz mikrokogenerację, do końca 2016 roku można otrzymać dotację pokrywającą do 40 procent kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach programu "Prosument" wysokość dotacji zmniejszy się do 30 procent.

Preferencyjne finansowanie źródeł ciepła, obejmujące zakup oraz instalację kotłów opalanych biomasą, pomp ciepła i kolektorów słonecznych o mocy cieplnej do 300 kWt, do końca 2016 roku wynosić będzie do 20 procent kosztów kwalifikowanych. Potem spadnie do 15 procent.

Trzeba jednak wiedzieć, że skorzystanie z dofinansowania instalacji z programu, wyłącza możliwość korzystania z taryf gwarantowanych przewidzianych ustawą o OZE. Nadwyżki energii z instalacji będą mogły być odsprzedawane po cenie rynkowej. Będzie też można korzystać z bilansowania półrocznego przewidzianego w ustawie.

Po co komu "Prosument"?
Celem programu "Prosument" jest ograniczenie zużycia energii w budownictwie i emisji szkodliwego CO2 dzięki zwiększeniu produkcji energii (na prywatny użytek i na sprzedaż) z odnawialnych źródeł. Chodzi o energię pozyskiwaną za pomocą m.in. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, źródeł ciepła opalanych biomasą, elektrowni wiatrowych czy mikrokogeneracji. Bezzwrotne dotacje i pożyczki przyznawane są zarówno osobom fizycznym, jak i wspólnotom lub spółdzielniom mieszkaniowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto