Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. W woj. śląskim kolejki przed aptekami. To efekt wytycznych Naczelnej Izby Aptekarskiej

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Sytuacja przed apteką w Mysłowicach
Sytuacja przed apteką w Mysłowicach Czytelnik DZ
Przed aptekami ustawiają się kolejki, a klienci niejednokrotnie obsługiwani są jedynie przez okienka. Dlaczego? To efekt wytycznych Naczelnej Izby Aptekarskiej, która zaleciła aptekarzom nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Leków nie brakuje, choć płyny do dezynfekcji rąk to towar deficytowy.

Kolejki ustawiają się przed aptekami, a klientów obsługuje się przez okienka. Dlaczego?

W internecie zaczęły pojawiać się zdjęcia, na których widać ustawiające się na zewnątrz aptek kolejki. To nie następna oznaka paniki, choć produkty takie jak płyn do dezynfekcji rąk już od pewnego czasu są towarami deficytowymi. Leków jednak nie brakuje.

Naczelna Izba Aptekarska na temat koronawirusa

Klienci ustawiają się w kolejkach przed aptekami ze względu na wytyczne Naczelnej Izby Aptekarskiej, które zostały wydane w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

W piśmie skierowanym przez NIA do aptekarzy zawarto prośbę o: "Wyznaczenie strefy buforowej dla pacjentów oczekujących na obsługę" oraz "Zachowanie bezpiecznej odległości nie mniejsze niż jedn metr. Wyznaczenie przed każdym ze stanowisk linii gwarantującej zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pacjentem a farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym". W szczególnych sytuacjach poproszono aptekarzy o obsługę klientów przez okienka.

To właśnie z tego względu pacjenci pojawiający się w aptekach nie są wpuszczani do środka lub wpuszczani są dopiero wtedy, kiedy zwolni się miejsce przy okienku - strefy buforowe wyznacza się często przed wejściem do aptek.

Sytuacja przed apteką w Mysłowicach

Koronawirus. W woj. śląskim kolejki przed aptekami. To efekt...

Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje płatności elektroniczne

Naczelna Izba Aptekarska wydała też rekomendację co do dokonywania płatności elektronicznych (tj. płatności kartą lub kodem BLIK) zamiast gotówkowych, ponieważ na banknotach może przenosić się wirus lub inne groźne bakterie.

Zalecenia NIA objęły także usunięcie z aptek zbędnych przedmiotów. Chodzi tutaj o ulotki, materiały promocyjne czy zabawki w kącikach dla dzieci. Są to powierzchnie, na których może osiąść wirus, a kontakt z nimi zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Zobacz koniecznie

W związku z nowymi wytycznymi w toaletach powinny pojawić się instrukcje mycia rąk oraz konieczne do dezynfekcji detergenty.

Przez NIA zalecana jest również: "Jak najczęstsza dezynfekcja powierzchni eksponowanych: blatów, klamek, bilownic, szyb, telefonów, klawiatur, terminali płatniczych oraz pozostałych powierzchni i przedmiotów narażonych na kontakt z wirusem" oraz częste wietrzenie aptek, co najmniej raz w ciągu godziny.

Aptekarzom przypomniano o codziennym praniu fartuchów ochronnych oraz unikaniu kontaktu dłoni z ustami, oczami, nosem i błonami śluzowymi.

Sklepy w Katowicach, Będzinie, Sosnowcu, Rudzie Sląskiej są ogołacane z towarów. Zobaczcie zdjęcia


Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus. Szturm klientów na sklepy w woj. śląskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto