Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronacja figury Matki Bożej w Przyłękowie

mat. prasow
Koronacja figury Matki Bożej w Przyłękowie. W dniu 24 maja 2014 roku w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie odbyła się Koronacja Cudownej Figury MB Wspomożenia Wiernych.

Koronacja figury Matki Bożej w Przyłękowie

Msze Świętą koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Roman Pindel Ordynariusz Diecezji Bielsko - Żywieckiej, Ks Senior Biskup Tadeusz Rakoczy, Ks Infułat Władysław Fidelus, Kustosz Sanktuarium w Przyłękowie ks. Leszek Leś oraz Księża z Diecezji Bielsko – Żywieckiej.

W uroczystości uczestniczyli: Posłowie na Sejm RP: Małgorzata Pępek, Stanisław Szwed, Stanisław Pięta, Starosta Żywiecki Andrzej Zieliński, Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, Wójtowie Gmin Żywieckich z Wójtem Świnnej Henrykiem Juraszem na czele oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Sanktuarium jest jednonawowe z niewielkim prezbiterium, w którym mieści się ołtarz w stylu barokowym.
Ołtarz dzieli się na dwie części: kondygnacja dolna z czterema kolumnami, w której, w głębokiej wnęce znajduje się drewniana figura (wysokość 1,45 m) Najświętszej Maryi Panny czczona jako Matka Boża Wspomożycielka Wiernych i górna, w której przedstawiona jest Trójca Święta. Bóg Ojciec i Syn Boży podtrzymują koronę, nad którą unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Nie trudno się domyślić, że korona ta symbolizuje Maryję Królową i Jej chwałę niebieską. Na ścianach prezbiterium zawieszone są liczne wota.

Lewy ołtarz boczny

Boczny ołtarz po lewej stronie, przeniesiony tu podobno z kościoła w Cięcinie, jest zabytkiem wczesnobarokowym. W dolnej kondygnacji, między dwoma kolumnami umieszczona jest płaskorzeźba Chrystusa Nazareńskiego cierniem ukoronowanego, wyżej zaś, między pilastrami widnieje obraz Matki Bożej Bolesnej.

Prawy ołtarz boczny

Po prawej stronie jest ołtarz z obrazami: u góry św. Marii Magdaleny, niżej świętego Jana Bosko.
Obok bocznych ołtarzy na ścianach są umieszczone obrazy; po lewej obraz przedstawiający historię objawienia Matki Boskiej a po prawej obraz Jezusa Miłosiernego.

W tylnej części kościoła usytuowany jest chór, z którego jest dostęp do wieży i poddasza. Wnętrze świątyni rozświetlają kolorowe witraże utrzymane w tematyce symboli, przez które padają kolorowe promienie na nowe dębowe ławki oraz lastrykową posadzkę, na środku której znajduje się rozeta zaznaczająca miejsce, w którym wypłynęło cudowne źródełko. W trakcie budowy kościoła źródełko to zostało przekierunkowane na zewnątrz do wykopanej studni.

Ołtarz polowy

Na zewnątrz, obok studni znajduje się ołtarz polowy oraz duży obraz przedstawiający Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych na tle górskiego pejzażu.

Historia i teraźniejszość:

Historia objawienia i budowy kościoła „Nad Dołkiem” przekazana została nam w zeznaniach mieszkańców Przyłękowa będących w jakiś sposób związanych z osobą Wojciecha Stefki, lub pamiętających początki kultu Matki Boskiej na wzgórzu zwanym Bugajem. Większość relacji dotyczy osoby samego Wojciecha Stefki, jego pobożności, ciężkiej, nieznanej choroby córki i jej cudownego uzdrowienia. Inne zeznania rzucają światło na proces budowy kapliczki, a potem kościoła. W każdej relacji jest mowa o nagłym pojawieniu się wody obok kapliczki i jej cudownych, uzdrawiających właściwościach. Mieszkańcy Przyłękowa i okolicznych wsi, a także coraz liczniej pojawiający się pielgrzymi nie mieli żadnych wątpliwości, że łąka na Górce, gdzie stanął kościół była wybrana przez Matkę Bożą. Wiarę tę potwierdzały ustawicznie, za Jej pośrednictwem doznane i wyproszone łaski.
Po wojnie kościół na górze objawień wzbogacono dzwonami, poświęconymi uroczyście w dniu 9 listopada 1947 roku. W dwa lata później dobudowano do kościoła zakrystię. Nowy etap w historii sanktuarium przyłękowskiego rozpoczął się w roku 1953 kiedy świątynię jako filię parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, objęli księża salezjanie. Jednocześnie powierzano im pracę duszpasterską na terenie najbliżej położonym kościoła, obejmującym Przyłęków, Świnną, Komornik i Kiełbasów. W latach 1954 – 1955 ksiądz Andrzej Świda salezjanin, pierwszy kustosz sanktuarium przeprowadził akcję składania zaprzysiężonych zeznań wśród mieszkańców Przyłękowa jeszcze żyjących i pamiętających historię kultu Matki Boskiej na górze przyłękowskiej.
W roku 1964, 30 maja modlił się tu w kościele metropolita krakowski ks. Karol Wojtyła, gdy wizytował parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Do ważnych dat w historii sanktuarium na górze przyłękowskiej należy dzień 2 lutego 1985 roku, kiedy decyzją metropolity krakowskiego ks. kardynała Franciszka Macharskiego erygowana została w Przyłękowie parafia. Księża salezjanie, którym powierzono duszpasterstwo na terenie tej parafii rozwinęli w znaczny sposób kult Matki Boskiej i ukierunkowali go ku czci Maryi Wspomożycielki Wiernych patronki swojego Zgromadzenia.

Ważniejsze wydarzenia

1886r, 2 lipca – objawienie się Matki Bożej Wojciechowi Stefko

1896r – poświęcenie kamienia węgielnego pod obecne sanktuarium

1898r – ustawienie więźby

1902r – ukończenie budowli, sprowadzenie figury Matki Bożej z Krakowa

1915r – pożar domku przy kościele, zniszczeniu uległy kroniki i akta źródłowe o początku objawień

1947r, 9 listopada – poświęcenie dzwonów

1949r – budowa i poświęcenie zakrystii

1953r – grudzień, przybycie pierwszych opiekunów xx Salezjanów – ks. Andrzej Świda – utworzenie filli parafii Narodzenia NMP w Żywcu

1964r, 30 maja – wizytacja ks. kard. Karola Wojtyły – notatka osobista w księdze pamiątkowej

1984r – wizytacja ks. kard. Franciszka Macharskiego

1985r, 2 lutego – erygowanie parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

1992r, 13 września – poświęcenie przez ks. bpa ordynariusza Tadeusza Rokoczego, kaplicy filialnej pw. Krzyża Świętego w Świnnej

1993r – Budowa kaplicy filialnej pw. Świętej Rodziny w Świnnej – Komarniku

1998r – Nawiedzenie w parafii kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
25 XII 1999 – 6 I 2001 – Rok Wielkiego Jubileuszu 2000 – sanktuarium było kościołem Jubileuszowym.
2008r, 8 grudnia – Dekret Biskupa T. Rakoczego – Przyłęków Sanktuarium Diecezjalnym
2013r, 24 września – Dekret Biskupa T. Rakoczego – O Koronacji cudownej figury MBWW w Sanktuarium w Przyłękowie
24.05.2014r. - Koronacja Cudownej Figury MB Wspomożenia Wiernych

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto