Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncerty w doborowej obsadzie

(mawa)
Sławomir Pietras zadbał o to, by podczas festiwalu wystąpiły prawdziwe gwiazdy. Fot. Olgierd Górny
Sławomir Pietras zadbał o to, by podczas festiwalu wystąpiły prawdziwe gwiazdy. Fot. Olgierd Górny
Tegoroczna, VI już edycja festiwalu muzyki maryjnej upłynie na występach znakomitych chórów i utalentowanych indywidualności. Od 13 do 17 maja w pięciu świątyniach w całym Zagłębiu wystąpią najlepsi polscy wykonawcy ...

Tegoroczna, VI już edycja festiwalu muzyki maryjnej upłynie na występach znakomitych chórów i utalentowanych indywidualności. Od 13 do 17 maja w pięciu świątyniach w całym Zagłębiu wystąpią najlepsi polscy wykonawcy muzyki poważnej.

— Nie zapominamy także o naszych rodzimych artystach. W tym roku w turnieju tenorów weźmie udział rodowity sosnowiczanin Jarosław Wewióra oraz najlepszy śpiewak wśród księży Piotr Sobierajski — mówi Sławomir Pietras, dyrektor artystyczny festiwalu. — W tym roku postanowiłem zaprosić także znakomitą orkiestrę Akademii Muzycznej w Katowicach pod batutą Kazimierza Kryzy.

Oprócz artystów „stąd” na festiwalu zaprezentują się zespoły znane nie tylko w Polsce ale również na scenach europejskich. Już drugiego dnia festiwalu przed publicznością w czeladzkiej świątyni pw. św. Stanisława BM zaprezentuje się Chór Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu. Troje solistów i akompaniująca im na organach Magdalena Jaszczak wystąpią z utworami Mozarta, Moniuszki, Verdie’go, Szymanowskiego i wielu innych wielkich kompozytorów.
W Będzinie i Czeladzi wystąpi także chór kameralny „Gloria” ze Lwowa.
— Udało nam się tak ustalić grafik koncertów, żeby artyści przyjechali do Czeladzi przed rozpoczęciem turnee po Europie Zachodniej — dodaje dyrektor Pietras.

Punktem kulminacyjnym koncertu lwowskiego chóru będzie wykonanie utworu napisanego specjalnie na festiwal „Ave Maria”. Będzie to prapremiera światowa.

Wśród tenorów będzie można usłyszeć doskonały głos Bogusława Bidzińskiego, który na co dzień występuje na scenie muzycznej w Zurychu.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, koncerty będą odbywać się w Czeladzi, Będzinie i Sosnowcu. W sumie śpiewaków gościć będzie 5 świątyń: czeladzka pw. św. Stanisława BM, będzińskie pw. św. Trójcy i św. Jadwigi oraz kościoły pw. św. Tomasza i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu.

Organizacja tegorocznego festiwalu kosztowała 60 tys. zł. Połowę kosztów pokrył Urząd Miasta w Czeladzi, resztę samorząd Sosnowca, Starostwo Powiatowe w Będzinie i Izba Lekarska w Katowicach.

Dokładny harmonogram koncertów dostępny jest w świątyniach oraz urzędach miast. W tym roku po raz pierwszy wstęp na występy jest wolny. Wszystkie koncerty poprowadzi i opatrzy komentarzem Sławomir Pietras, który niedawno odebrał nominację na stanowisko dyrektora generalnego Opery Narodowej w Warszawie.

Podczas VI edycji zabraknie koncertu „Głosy rodem z Zagłębia”. Nie oznacza to jednak rezygnacji z promowania lokalnych taletów.
— W przyszłym roku przygotujemy je ze zdwojoną siłą. To mogę obiecać — zapewnia Sławomir Pietras.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto