Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowiczanie nie chcą apartamentowców w miejscu stadionu AWF i kortów tenisowych. Miasto przystąpiło do sporządzenia planu

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Katowice przystąpiły do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie autostrady A4 i ulicy Kościuszki. Chodzi o obszar, na którym znajduje się Park Kościuszki, ogródki działkowe, ale również stadion AWF oraz teren po dawnych kortach tenisowych Baildonu.
Katowice przystąpiły do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie autostrady A4 i ulicy Kościuszki. Chodzi o obszar, na którym znajduje się Park Kościuszki, ogródki działkowe, ale również stadion AWF oraz teren po dawnych kortach tenisowych Baildonu. sip.katowice.eu
Katowice przystąpiły do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu po kortach tenisowych i w rejonie stadionu AWF. Tymczasem mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się wysokiej zabudowie w tym miejscu, zwierają szyki i zamierzają wziąć udział w pracach nad planem. Jednocześnie alarmują, że inwestor złożył już wniosek o wydanie decyzji o ustalenie warunków zabudowy dla działki po kortach. Firma chce tu postawić wysoki na 56 metrów apartamentowiec z 200 mieszkaniami.

Katowiczanie nie chcą apartamentowców w miejscu stadionu AWF i kortów tenisowych

Katowice przystąpiły do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie autostrady A4 i ulicy Kościuszki. Chodzi o obszar, na którym znajduje się Park Kościuszki, ogródki działkowe, ale również stadion AWF oraz teren po dawnych kortach tenisowych Baildonu. To właśnie o ochronę stadionu oraz rozsądną zabudowę działki po kortach apelują mieszkańcy tej części śródmieścia Katowic.

Temat ciągnie się już od dwóch lat. Stadion lekkoatletyczny przy ulicy Kościuszki przestanie istnieć – to właściwie przesądzone. Katowicki AWF buduje nowy obiekt wraz z halą bardziej na południu, natomiast teren ze starym stadionem najpewniej sprzeda. Po protestach mieszkańców w tej sprawie – zebrano około 1600 podpisów - uczelnia, która wcześniej otrzymała już decyzję środowiskową dla tej działki, wycofała się z zabiegania o warunki zabudowy. Katowiczanie zaprotestowali, bo z decyzji wynikało, że w miejscu stadionu przyszły inwestor będzie mógł postawić aż siedem budynków z prawie pół tysiącem mieszkań.

To jednak nie koniec. Jest jeszcze teren po dawnych kortach tenisowych Baildonu przy ulicy Astrów. Znajduje się między wieżowcem Prokuratury Okręgowej a stadionem AWF. Na początku ubiegłego roku sprzedał ją syndyk masy upadłościowej GC Investment, a działkę kupiła za kwotę 6,46 mln zł spółka córka katowickiego Opala. Firma ma już koncepcję zabudowy – w planach są trzy 18-kondygnacyjne apartamentowce z 620 mieszkaniami - złożyła też wniosek o wydanie warunków zabudowy dla pierwszego wieżowca.

Plan zagospodarowania dla obszaru w rejonie autostrady A4 i ulicy Kościuszki może pomysły deweloperów zweryfikować

Tymczasem Katowic przystąpiły do sporządzenia planu zagospodarowania, który pomysły deweloperów może mocno ograniczyć, albo wręcz przeciwnie – zezwolić na gęstą i wysoką zabudowę przy Kościuszki i Astrów. To dlatego katowiczanie, którzy przed dwu laty protestowali w sprawie stadionu AWF, teraz zwierają szyki i zamierzają monitorować powstawanie planu, a także wziąć udział w pracach.

- Do 10 lutego można przesyłać do Wydziału Planowania i Urbanistyki wnioski do tego planu. Wiemy czego chcą inwestorzy. Zarówno AWF jak i firma Opal pokazały już jak sobie wyobrażają przyszłość tych terenów: ciasna, wysoka lub bardzo wysoka zabudowa i brak zieleni - komentują katowiczanie na profilu „Stop betonowaniu AWF” na Facebooku.

I przypominają, że śródmieście to obecnie najgęściej zaludniona dzielnica Katowic. - Dlatego chcemy, żeby cały pas terenu na południowej granicy naszej dzielnicy spełniał funkcje sportu, rekreacji i wypoczynku. Stadion AWF, gdy uczelnia wybuduje już nowy, powinien zostać zwrócony mieszkańcom (tym bardziej, że zarówno ten teren, jak i teren pod nowe obiekty, AWF dostała nieodpłatnie) i pełnić nadal funkcje sportowe. Teren kortów powinien być terenem rekreacyjno- wypoczynkowym, posiadającym oczka wodne, ogrody deszczowe, wybieg dla psów itp. Całość winna być osłonięta od autostrady A4 ekranami dźwiękochłonnymi i szpalerem wysokich drzew – przekonują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto