Karmelitanki chcą usunięcia wizerunku matki Teresy Kierocińskiej na wystawie pod Rondem Praw Kobiet w Sosnowcu

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W przejściu podziemnym przy Rondzie Praw Kobiet w Sosnowcu znajduje się wystawa Liderki, na której widnieje ilustracja z matką Teresą Kierocińską. Karmelitanki z Sosnowca żądają jej usunięcia. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W przejściu podziemnym przy Rondzie Praw Kobiet w Sosnowcu znajduje się wystawa Liderki, na której widnieje ilustracja z matką Teresą Kierocińską. Karmelitanki z Sosnowca żądają jej usunięcia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Udostępnij:
W Sosnowcu u zbiegu ulic Piłsudskiego, Dęblińskiej i 3 Maja znajduje się rondo, któremu nadano nazwę Ronda Praw Kobiet. Przechodząc przez przejście podziemne pod nim, warto się na chwilę zatrzymać. Znajduje się tam ciekawa wystawa prezentująca sylwetki kobiet związanych z Sosnowcem oraz emancypacją kobiet w Polsce. Możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Wśród ważnych sosnowiczanek znalazła się matka Teresa Kierocińska, która była współzałożycielką zakonu sióstr Karmelitanek w Sosnowcu. Siostry Karmelitanki oburzyły się jej pojawieniem na wystawie i zażądały usunięcia ilustracji z przejścia podziemnego.

Wystawa pod Rondem Praw Kobiet oburzyła Karmelitanki. Chcą usunięcia ilustracji matki Teresy Kierocińskiej

Jedno z rond w centrum Sosnowca zyskało nazwę Ronda Praw Kobiet. Pod nim znajduje się przejście podziemne, w którym pojawiła się wystawa „Liderki”, na której możemy zobaczyć wizerunki różnych kobiet, które były związane z Sosnowcem oraz emancypacją kobiet. Na planszach przedstawione są różne informacje dotyczące np. walki o prawa kobiet. Wśród plansz znajdziemy m.in. Polę Negri, Józefę Siwikową czy matkę Teresę Kierocińską. I to właśnie o tę ostatnią narodził się spór.

Pojawienie się matki Teresy Kierocińskiej na wystawie oburzyło Karmelitanki z Sosnowca. Nie zgadzają się z "akcją feministyczną" i żądają usunięcia tej ilustracji.

W przejściu podziemnym przy Rondzie Praw Kobiet w Sosnowcu znajduje się wystawa Liderki, na której widnieje ilustracja z matką Teresą Kierocińską. Karmelitanki z Sosnowca żądają jej usunięcia. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Karmelitanki chcą usunięcia wizerunku matki Teresy Kierocińs...

- W związku z tym skierowałyśmy pismo na ręce prezydenta miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego oraz pani Ewy Szoty przewodniczącej Rady Miejskiej w Sosnowcu zawierające stanowcze żądanie usunięcia wizerunku współzałożycielki naszego Zgromadzenia z wystawy. Kontekst wystawy jest sprzeczny z wartościami prezentowanymi przez Sługę Bożą. Postawa życiowa Matki Teresy i promowane przez nią zdrowe postawy ludzkie i chrześcijańskie stanowią niepodważalną wartość moralną zgodną z Dekalogiem. Matka Teresa jednoznacznie opowiadała się za obroną życia, troszczyła się o katolickie wychowanie dziewcząt i opieką otoczyła matki. Z narażaniem życia ratowała zagrożone życie ludzkie. Dziś również jest ono ratowane w istniejącym przy naszym domu zakonnym „Oknie Życia” w Sosnowcu. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Matki Teresy Kierocińskiej - poinformowały siostry Karmelitanki.

Siostry podkreśliły, że plansza ma staranną szatę graficzną, ale tekst zawiera błędy i budzi zastrzeżenia. Proszą też, by w przyszłości każdy, kto będzie chciał promować osobę Kierocińskiej zgłosił się do sióstr, by uzyskać rzetelne informacje.

W Sosnowcu otwarto Rondo Praw Kobiet. Uroczystość odbyła się 23 listopada. Pod przejściem dla pieszych możemy zobaczyć ciekawą wystawę o ważnych sosnowiczankach oraz walce o prawa kobiet. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rondo Praw Kobiet w Sosnowcu - ZDJĘCIA. W przejściu podziemn...

Urzędnicy zamierzają współpracować z Karmelitankami

W jaki sposób zareaguje miasto? Zapytaliśmy o to w Urzędzie Miejskim.

- Odpowiemy na pismo w tej sprawie. W pierwszej kolejności naszą odpowiedź otrzyma strona zainteresowana, nie chcemy robić tego przez media. Zależy nam na współpracy - przekazał Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Również jedna z autorek wystawy, Agnieszka Stefaniak-Zubko, nie chce komentować na razie tej sprawy. Czeka najpierw na spotkanie urzędników z Karmelitankami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie