Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Staszica: główne obchody dziś i jutro [ZDJĘCIA]

Michał Filus
Jubileusz Staszica. IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica to najbardziej prestiżowa szkoła w Zagłębiu. W tym roku obchodzi swoje 120-lecie. Co na ten temat piszą uczniowie? Zamieszczamy nadesłany tekst Michała Filusa, ucznia jednej z klas trzecich.

Bieńkowska i Kiepura z jednej rodziny? Tak, u nas to jak najbardziej jest możliwe!

Uspokajając niepewnych, już spieszę z wyjaśnieniem: nie do końca o taką rodzinę tu chodzi, ale o rodzinę rozleglejszą, trwalszą, starszą i bardziej powiązaną niż komukolwiek niewtajemniczonemu mogłoby się wydawać.
Sosnowiec. Kolejny szary jesienny dzień. Samochody szybko przesuwają się po skrzyżowaniu. Przechodząc przez plac im. Jana Strzeleckiego (wybitnego absolwenta) i kierując się nieco w dół na lewo, wzdłuż bloków, dochodzimy na plac Waldemara Zillingera, fizyka (zasłużonego absolwenta), mieści się przy nim budynek zgoła niepozorny, ot zwykła polska szkoła, ogólniak, jakich setki. Nic bardziej mylnego. Bo to "Staszic", ten "Staszic". Mało komu znane, najlepsze liceum w Sosnowcu, 7. na Śląsku, 79. w kraju.
Dalej mało znane? Już śpieszę z dowodami. "Staszica" kończyły takie postacie, jak: śpiewak Jan Kiepura, była wicepremier, Elżbieta Bieńkowska, Jakub Karnowski (prezes PKP SA), Jacek Majchrowski (prezydent Krakowa) czy Andrzej Dziuk (dyrektor Teatru im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem). Jak się okazuje, wiele ważnych w skali kraju osób kończyło właśnie "Staszica". Niby bezużyteczna wiedza, jednak w tym przypadku niezwykle ważna. Istnieje bowiem w "Staszicu" i jego uczniach pewien specyficzny duch, który wyróżnia nas spośród tłumu. Jednym z istotnych czynników jest na pewno tradycja.
Szkoła w tym roku świętuje 120. rocznicę założenia, było więc dość czasu na wypracowanie jej tradycji. Drugim dowodem na wyjatkowość szkoły są ludzie. „Staszicacy" zawsze się wyróżniają. W samym Sosnowcu kiedy widzi się konkretną osobę można stwierdzić po jej sposobie bycia, czy aby nie jest ze "Staszica" (nie chodzi tu tylko o charakterystyczne paski na rękawach marynarek). Absolwenci, gdy się rozpoznają, zawsze pomagają sobie wzajemnie. W Warszawie istnieje nawet organizacja zrzeszająca studentów po naszym liceum.
Trzecim jest niepowtarzalna atmosfera szkoły. Absolwenci w czasie odwiedzin zawsze stwierdzają krótko: „Może poza nauczycielami nic się w tej szkole nie zmieniło".
Te trzy najważniejsze i najłatwiejsze do wyłapania składowe tworzą niepowtarzalny i jednorazowy klimat szkoły. Tłumaczą też gorączkę, jaka ogarnęła nas wszystkich podczas przygotowań do głównej części uroczystości jubileuszowych, które przypadają na 17 i 18 października. Przewidywane jest odsłonięcie pomnika upamiętniającego poległych absolwentów, jubileuszowy koncert w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. Jana Kiepury w Sosnowcu, spotkanie gości honorowych w pałacu Dietla, oraz uroczystości związane ze zjazdem absolwentów.
Nie można w tym miejscu pominąć osoby Henryka Dietla. Fabrykant z Saksonii, przybyły do Sosnowca w ostatnim dwudziestoleciu XIX wieku, rozwinął miejscowy przemysł, ale przede wszystkim wniósł olbrzymi wkład w miejską oświatę. W 1894 roku to pod jego patronatem otwarta została Sosnowiecka Szkoła Realna, której fabrykant ufundował również okazały gmach. Sam Dietel, a raczej jego dom stojący tuż obok fabryki, również okazuje się znanym w skali kraju. Otóż w jego okazałej łazience kręcone były sceny do filmu „Między ustami a brzegiem pucharu" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego.
Zwykłe miasto, zwykła szkoła. Jak się okazuje - nie do końca. Po nawet krótkotrwałym rzucie oka na historię IV LO można od razu dostrzec, jak dużo wniosła ta jedna szkoła do polskiej kultury, sztuki, polityki… I pomyśleć, że my, obecni uczniowie Staszica, należymy do jednej szkolnej rodziny z Elżbietą Bieńkowską i Janem Kiepurą…

PROGRAM UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH (za www.staszic.edu.pl):
17 października – Dzień wspomnień o Staszicowskich bohaterach
15.00 Uroczystość odsłonięcia Kamienia Pamięci. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Apel poległych. Krótki występ uczniów, multimedialna prezentacja poświęcona bohaterom. Spotkanie z rodzinami poległych.
17.00 "Tych lat nie odda nikt" - koncert jubileuszowy z okazji 120-lecia "Staszica". Absolwenci swojej szkole.
(sala Koncertowa Szkoły Muzycznej im. Jana Kiepury w Sosnowcu)
18 października – Jubileusz 120-lecia
9.00 – 9.45 Nabożeństwo ekumeniczne w kościele p.w. św. Tomasza w Sosnowcu (ul. Orla)
9.45 - 10.00 Przejście/przejazd ulicą Mariacką obok gmachu starego „Staszica”.
10.00 – 10.40 Spotkanie gości honorowych w pałacu H.Dietla

(„Tam, gdzie wszystko się zaczęło…”)
11.00 ZJAZD ABSOLWENTÓW, AKADEMIA ROCZNICOWA
(w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu, plac W. Zillingera 1)
- powitanie Gości,
- wprowadzenie pocztów sztandarowych,
- ślubowanie klas I,
- zmiana pocztu – symboliczne przekazanie nowemu rocznikowi,
- wyprowadzenie sztandarów,
- wystąpienia okolicznościowe,
- wręczenie statuetek „Oskar(d) Staszica i innych wyróżnień,
- krótki występ uczniów,
ok. 13.30 - zdjęcie Rodziny Staszicowskiej,
- spotkanie VIP-ów,
- spotkania roczników w klasach.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto