Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jednak powrót do Śląska?

Jacek Rasiewicz
Mieszkańcy od początku nie zgadzają się z nowym podziałem administracyjnym.
Mieszkańcy od początku nie zgadzają się z nowym podziałem administracyjnym.
(SŁAWKOW) Po sejmowej dyskusji na temat funkcjonowania trójstopniowego podziału terytorialnego odżyła sprawa Sławkowa. Wszystko wskazuje na to, że prośba władz gminy o przeniesienie jej z Małopolski do województwa ...

(SŁAWKOW) Po sejmowej dyskusji na temat funkcjonowania trójstopniowego podziału terytorialnego odżyła sprawa Sławkowa. Wszystko wskazuje na to, że prośba władz gminy o przeniesienie jej z Małopolski do województwa Śląskiego będzie uwzględniona.
Sławków złożył do MSWiA kompletne wnioski, dotyczące zmiany przynależności wojewódzkiej, jako jedna z dwu gmin w kraju. Rząd niebawem przygotuje projekt aktów prawnych w tej sprawie.

W trakcie debaty wynikało, że rząd przygotowuje plany dotyczące korekty przynależności gmin do poszczególnych województw. Wiceminister MSWiA Józef Płoskonka twierdził w kuluarowych rozmowach, że został przygotowany projekt aktów prawnych, na podstawie których gmina Sławków może zostać przyłączona do powiatu będzińskiego.

- Teraz czekamy na uchwałę rządu i rozpatrzenie naszego wniosku, co ma nastąpić najpóźniej do końca maja - twierdzi zadowolony z rozwoju sytuacji Henryk Drzewiecki, burmistrz Sławkowa, który był obecny podczas debaty. - Jest zatem szansa, że już w styczniu 2002 roku wrócimy do Śląska.
Niektórych parlamentarzystów taka decyzja nieco zdziwiła, gdyż Sławków nie graniczy terytorialnie z powiatem będzińskim. Niezadowolenia natomiast nie kryją zaskoczone władze powiatu olkuskiego.
- Wiążącej decyzji nie podjęto. Podczas debaty posłanka Imiołczyk poinformowała jedynie, że wniosek Sławkowa został najlepiej przygotowany, co nie jest równoznaczne z jego pozytywnym rozpatrzeniem. Moim zdaniem to nieporozumienie i podjęcie takich decyzji nie jest możliwe w najbliższym czasie - mówi zdziwiony Janusz Bargieł, starosta olkuski. - Obecny kształt powiatu jest zbliżony do jego historycznych granic, a gminy wchodzące w jego skład tworzą spójny organizm gospodarczy. Dlatego przynależność wojewódzka nie jest tak istotna.

Mieszkańcy Sławkowa, po ubiegłorocznym posiedzeniu Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w tym mieście, usłyszeli, że zmiana przynależności wojewódzkiej istnieje dopiero po wyborach samorządowych.
- Jestem za tym, aby Sławków pozostał w Małopolsce. Jednak dostrzegam ogromną determinację jego mieszkańców do zmiany przynależności wojewódzkiej. Jeżeli zgodne z tymi dążeniami będą decyzje Sejmu, to trzeba się z nimi pogodzić. Jednak nie może to destabilizować całego powiatu olkuskiego.

Przypadek Sławkowa jest wyjątkowy i nie może to spowodować lawiny kolejnych wniosków innych gmin o zmianę podziału terytorialnego kraju - mówił wtedy Ryszard Masłowski, wojewoda małopolski.
Władze Sławkowa, w którym 99,7 proc. mieszkańców opowiedziało się za powrotem do Śląska, przywołują od początku swojej walki te same argumenty. Przypominają o ścisłych powiązaniach gospodarczych i komunikacyjnych z rejonem Zagłębia i Śląska.
- Naruszenie istniejącego stanu rzeczy stanowi zagrożenie dla egzystencji powiatu - twierdzi jeden z radnych, który negatywnie zaopiniował uchwałę Sławkowa, wyrażającą wolę przynależności do województwa Śląskiego.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto