Jaworzno: Energetyk sprawił niespodziankę

Maciej Wąsowicz
Trener Błaszczak marzy o tym, by jego siatkarze wreszcie pokazali się z dobrej strony przed własną publicznością.
W Bydgoszczy niemożliwe stało się możliwe. Energetyk zwyciężając z Chemikiem pokazał, że żadnej z drużyn nie można skazywać z góry na porażkę. Podopieczni trenera Błaszczaka udowodnili też stare siatkarskie porzekadło, ...

W Bydgoszczy niemożliwe stało się możliwe. Energetyk zwyciężając z Chemikiem pokazał, że żadnej z drużyn nie można skazywać z góry na porażkę. Podopieczni trenera Błaszczaka udowodnili też stare siatkarskie porzekadło, że w siatkówce nigdy nic nie wiadomo, a do póki piłka w górze to wszystko zdarzyć się może. I zdarzyło się.

Cudowne zwycięstwo
— Byłem umiarkowanie optymistycznie nastawiony do tego spotkania — mówi Zbigniew Błaszczak, trener Energetyka Jaworzno. — Za to moi chłopcy schodząc z rozgrzewki powiedzieli mi, że powalczą i powalczyli.

Trener mówi, że nie spodziewał się takiego wyniku. Baczni obserwatorzy wydarzeń na pierwszoligowych parkietach spodziewali się, że beniaminek może w Bydgoszczy powalczyć, może nawet zdobyć punkt, ale tylko najwięksi optymiści zakładali zwycięstwo nad jednym z głównych pretendentów do awansu. A mogło być jeszcze lepiej.

— Siatkarze z Bydgoszczy, którzy weszli po nas na rozgrzewkę patrzeli na nas z politowaniem. Jednak w meczu to my byliśmy zdecydowanie lepszym zespołem i jeśli wystarczyłoby nam konsekwencji mecz mógł zakończyć się zdecydowanie szybciej — dodaje Błaszczak.

Przestraszyli się końca
Przez całe pierwsze starcie gra toczyła się punkt za punkt i aż do końca żadna z drużyn nie zdołała odskoczyć na bezpieczną odległość. Dopiero pod koniec do pracy wzięli się nasi zawodnicy. Odskoczyli wiceliderowi tabeli na trzy punkty i zakończyli seta.

Drugi set to mocne uderzenie podbudowanych zwycięstwem energetyków. Starcie rozpoczęło się od prowadzenia 6:1. Trzy asy serwisowe i mocna, celna zagrywka ustawiły seta.

— W trakcie starcia gospodarze dogonili nas i w końcówce mogło być nerwowo — mówi trener Błaszczak. — Ale na nasze szczęście powtórzył się scenariusz z pierwszego seta i było 2:0 dla nas.

Energetyk mógł skończyć ten mecz już w trzecim secie. Niestety jak podkreśla Zbigniew Błaszak jego zawodnicy przestraszyli się skończyć mecz w trzech setach. Niemal na własne życzenie ulegli chemikom. Czwarty set zupełnie odpuścili koncentrując się na mającym decydować o wszystkim taibreaku. Nie zawiedli.

Czekamy na sensacje
Porzekadło mówi, że w miarę jedzenia apetyt rośnie. Urosły też apetyty kibiców z Jaworzna, którzy po niespodziewanym zwycięstwie w Bydgoszczy czekają na zwycięstwo swoich pupili w następnym meczu. Już dziś do Jaworzna przyjedzie drużyna lidera tabeli — radomskiego Jadaru.

Najbliższy przeciwnik podopiecznych trenera Błaszczaka to niekwestionowany faworyt do awansu, drużyna poukładana finansowo, kadrowo i organizacyjnie. Trener Błaszczak mówi, że jeśli jego drużyna nie przestraszy się przeciwnika i telewizyjnych kamer, to wynik jest otwarty. Dodaje jednak, że żeby marzyć o zwycięstwie jego ekipa musiałaby zagrać rewelacyjnie a Jadar przeciętnie.