Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmarki Bożonarodzeniowe w woj. śląskim 2021. Te miasta zapraszają na świąteczne stragany i inne wyjątkowe atrakcje

Martyna Urban
Martyna Urban
Tradycja organizacji jarmarków bożonarodzeniowych z roku na rok przybiera na sile. Wszystko zaczęło się w stolicy Dolnego Śląska, a z czasem świąteczny targ pojawiał się na rynkach mniejszych miast i miasteczek. W tym roku, liczniej niż w minionym, zostały zorganizowane jarmarki. Ten w Katowicach już od kilku dni przyciąga tłumy osób spragnionych świątecznej gorączki

Pierwszy weihnachtsmarkt z XIII wieku

Zwyczaj jarmarków wywodzi się z krajów niemieckojęzycznych. Pierwszy odbył się już w 1294 roku w Wiedniu. Niespełna sto lat później kolejny świąteczny targ został zorganizowany w Niemczech – Monachium.

Tradycja szybko zakorzeniła się w kulturze niemieckiej i w ciągu kolejnych dziesięciu dekad w większych miastach pojawiały się bożonarodzeniowe stragany. Ten w Dreźnie do dziś nosi nietypową nazwę – Striezelmarkt, pochodzący od nazwy słodkości – strucli, które można tam zakupić.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pierwotnie na jarmarkach średniowieczne społeczeństwo zaopatrywało się w mięso i inne produkty, które pozwalały przetrwać trudny, zimowy okres. Jednak wraz z upływem lat swoje rękodzieła zaczęli wystawiać lokalni rzemieślnicy, którzy oferowali drewniane zabawki, kosze z wikliny i słodkie wyroby.

Wrocław rozpoczął jarmarkowe zwyczaje

Do Polski tradycja jarmarków przywędrowała dość późno, pomimo faktu, że nasi sąsiedzi organizowali je już od trzystu lat. Pierwsze wzmianki o wrocławskim jarmarku pochodzą z XVI wieku. Początkowo organizowany był na rynku, lecz później przeniesiono go na Nowy Targ. Z podobnego okresu pochodzi wzmianka o świątecznym targu organizowanym w Gdańsku.

Na Śląsku natomiast pierwszy jarmark został zorganizowany w Katowicach w dzielnicy Nikiszowiec w 2008 roku. Wówczas grupa mieszkańców, bazująca na środkach projektu systemowego MOPS Katowice, przez wiele miesięcy przygotowywała się do zorganizowania pierwszego świątecznego targu.

Jego celem było zintegrowanie mieszkańców Nikiszowca oraz promocja tej dzielnicy. Organizacja imprezy niosła za sobą pewien cel – zbiórkę środków na zainstalowanie na osiedlu systemu monitoringu wizyjnego, który rozwiązałby w dużej mierze problemy związane z bezpieczeństwem.

Jarmarki Bożonarodzeniowe w woj. śląskim 2021. Te miasta zap...

Wydarzenie stało się tak nagłośnione, że do zbiórki dołączyła się parafia św. Anny, Urząd Miasta Katowice oraz przyznane zostały środki z Unii Europejskiej. W ciągu dwóch lat mieszkańcy Nikiszowca uzbierali około 20 tysięcy złotych. W kolejnych latach jarmark rozrastał się o kolejne stragany, a wystawcy sami zgłaszali się w formularzach.

Od 2011 do 2016 Jarmark był wydarzeniem dwudniowym, a od 2017 to impreza trzydniowa. Od 2012 roku jego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. W tym roku jarmark rozpocznie się 3 grudnia.

Największy świąteczny targ na Śląsku

Po roku przerwy największy w okolicy odbywa się na katowickim rynku i potrwa do 23 grudnia. Pierwsza tego typu impreza została zorganizowana tam w 2015 roku. Wcześniej świąteczny targ w centrum miasta mieścił się przy ulicy Staromiejskiej.

- Katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całej Metropolii chętnie go odwiedzają, by poczuć atmosferę świąt, skorzystać z atrakcji, czy też zrobić świąteczne zakupy – mówił o jarmarku Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym roku na katowickim rynku pojawiła się nowość – diabelski młyn. Atrakcja stanęła na placu przed Teatrem Śląskim. Konstruktorzy zapewniają, że z samego szczytu widoczne jest całe miasto. Oprócz ruchomych atrakcji na straganach pojawi się mnóstwo lokalnych wyrobów – zarówno spożywczych, jak i artystycznych oraz rękodzielniczych.

Jeżeli mowa o jarmarku to nie może zabraknąć także słodkości. Na stoiskach znajdziemy kolorowe pierniki ręcznie zdobione, lizaki, czekoladowe figurki i narzędzia, szeroki wybór kaw i herbat, domowe soki z malin, bzu czy mniszka lekarskiego i wiele innych pyszności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto