Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II honorowym obywatelem Sosnowca? Miejski działacz proponuje nadanie tytułu w zastępstwie Edwarda Gierka

Adam Tobojka
Adam Tobojka
arch. DZ
Czy Jan Paweł II zostanie honorowym obywatelem Sosnowca? Taki jest plan Piotra Dudały, działacza miejskiego. Proponuje on, by polski papież zastąpił na tym stanowisku urodzonego w Porąbce, obecnie dzielnicy Sosnowca, Edwarda Gierka, I sekretarza PZPR.

- Proponuję by zamiast tow. Edwarda Gierka, komunistycznego aparatczyka, przyjaciela Leonida Breżniewa i ZSRR, wzorem Kołobrzegu, Honorowym Obywatelem Miasta Sosnowca został Święty Jan Paweł II – informuje w mailu skierowanym do redakcji Dziennika Zachodniego Piotr Dudała, działacz miejski i regionalista z Sosnowca.

Swój apel skierował również do prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego i przewodniczącej Rady Miasta Sosnowiec, Ewy Szoty.

Inicjatywa nadania honorowego obywatelstwa dla Jana Pawła II jest w pewien sposób odpowiedzią na sytuację medialną skupioną dookoła tematu tuszowania pedofilii w kościele, której dopuścić miał się Karol Wojtyła w czasie sprawowania funkcji metropolity krakowskiego. Temat podjął dokument „Franciszkańska 3”, który premierę miał w marcu bieżącego roku. O zarzutach przedstawionych w dokumencie Piotr Dudała mówi, że są „szyte grubymi nićmi” i odrzucają olbrzymi dorobek papieża. Wyraża również swoje zdziwienie postawą sosnowieckiej Rady Miasta, która nie przyjęła stanowiska w sprawie uchwały o obronie dobrego imienia Jana Pawła II.

- Z jednej strony obchodzi się dni papieskie, ale kiedy trzeba się jednoznacznie się określić to się tego nie robi. To mi się nie podoba. Sosnowiec wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II, przede wszystkim ustanowienie diecezji, która podniosła rangę miasta. Karol Wojtyła odwiedził miasto jako papież a wcześniej jako metropolita krakowski, w 1966 roku – mówi Piotr Dudała.

Działacz społeczny jednocześnie apeluje o usunięcie z grona honorowych obywateli Sosnowca Edwarda Gierka.

Postać Edwarda Gierka pozostaje wciąż kontrowersyjna dla wielu mieszkańców Sosnowca. Część zarzuca mu współpracę z komunistycznym reżimem i wskazuje na działania na posadzie I sekretarza partii, które doprowadziły do miliardowych długów, zaciąganych na rzecz rozbudowy infrastruktury przemysłowej i lokalowej, które udało się spłacić ostatecznie dopiero w grudniu 2012 roku, 42 lata po rozpoczęciu kadencji Gierka. Inni wskazują, że dzięki decyzjom sosnowiczanina udało się znaczaco podnieść jakość życia Polaków i dokonać modernizacji kraju.

Piotr Dudała zgadza się z tą pierwszą grupą.

- Na Gierku ciążą ciężkie zarzuty. Na pytanie „Kim był właściwie Edward Gierek?” prof. Adam Dziurok i dr Bogusław Tracz z katowickiego IPN-u odpowiadają: „Był szefem partii komunistycznej w Polsce, faktycznym przywódcą zniewolonego państwa, a także v(powtarzając słowa Leonida Breżniewa) „wielkim przyjacielem KPZR i Związku Radzieckiego, niezachwianym marksistrą-leninistą i internacjonalistą”. Całe stanowisko zamieszczone jest w Biuletynie IPN z 2010 roku. Już to dyskwalifikowało go jako honorowego obywatela miasta Sosnowca, dodatkowa ciążą na nim zarzuty agenturalne. Tezę tę wysuwają profesorowie Jerzy Eisler i Andrzej Werbla – mówi regionalista.

Piotr Dudała już w przeszłości starał się o odebranie honorowego obywatelstwa Edwardowi Gierkowi. W 2009 roku złożył wniosek w tej sprawie do przewodniczącego Rady Miasta w tej sprawie, w planach była także zmiana ronda upamiętniającego pierwszego sekretarza PZPR. Z swoich planów wycofał się po serii ataków personalnych, które zostały na niego przepuszczone - jak napisał w oświadczeniu skierowanym do prasy – przez działaczy Federacji Młodych Socjaldemokratów i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Mimo wycofania wniosku, jeden z jego postulatów został spełniony po latach - w 2019 roku rondo im. Gierka przemianowane zostało na rondo Zagłębia Dąbrowskiego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto