Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zregenerować chore serce? Naukowcom pomaga UE

Marlena Polok-Kin
Projekt zakłada skuteczną izolację i hodowlę nowych komórek serca
Projekt zakłada skuteczną izolację i hodowlę nowych komórek serca Mariusz Jakubowski
Komórki macierzyste robią furorę w różnych dziedzinach medycyny. W Zabrzu i w Gliwicach naukowcy pracują, najprościej mówiąc, nad ich wykorzystaniem w regeneracji mięśnia sercowego.

To w przyszłości może być ważny krok w kardiologii i kardiochirurgii, szansa dla tysięcy chorych na serce na powrót do zdrowia. Warto dodać, że z tą problematyką wiązał także duże nadzieje prof. Zbigniew Religa, legenda polskiej kardiochirurgii. Realizację ich projektów wspiera finansowo Unia Europejska.

Śląscy naukowcy, skupieni wokół problemu regeneracji serca, pracują nad tym ważnym zagadnieniem już od 2010 roku. Śląskie Centrum Chorób Serca, tworząc konsorcjum naukowe z Instytutem Onkologii w Gliwicach oraz Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w wysokości 7,8 mln złotych na rozwój i realizację programu naukowego dotyczącego regeneracji mięśnia sercowego z wykorzystaniem sercowych komórek macierzystych.

Projekt nazywa się "Sercowe komórki macierzyste i progenitorowe - nowa metoda regeneracji uszkodzonego serca", dotyczy komórek, których potencjał regeneracyjny wydaje się mieć olbrzymie znaczenie w odbudowie uszkodzonego mięśnia sercowego. - Realizowany przez nas projekt zakłada skuteczną izolację i hodowlę wspomnianych komórek oraz skuteczne przeniesienie ich w uszkodzony fragment mięśnia sercowego - mówi dr Piotr Wilczek z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Eksperymenty odbywają się na myszach, otwierając jednak drogę do dalszych badań doświadczalnych i klinicznych. Projekt ten stanowi fragment szerszego Projektu Badawczego, wychodzącego daleko poza okres 5 lat,
mającego na celu przygotowanie silnych fundamentów pod pierwsze kliniczne zastosowanie sercowych komórek macierzystych, a więc w leczeniu pacjentów.

Kiedyś postrzegano mięsień sercowy jako organ pozbawiony zdolności regeneracyjnej. Obecnie uważa się, iż starzejące się komórki mięśnia sercowego są nieustannie zastępowane przez odpowiadające im, w pełni funkcjonalne nowe generacje komórek. Jak podkreślają naukowcy, istniejący stan wiedzy pozwala przypuszczać, iż nieprzerwanie funkcjonujący proces repopulacji kardiomiocytów skutkuje wymianą wszystkich komórek mięśnia sercowego 18-20 razy w ciągu życia człowieka.

Ten obiecujący projekt, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, to nadzieja dla chorych pacjentów.

18-20
Nawet tyle razy w ciągu życia człowieka wymieniają się komórki mięśnia sercowego człowieka.

Nasza sonda

Sandra Magnusek
Każdy szuka pomocy medycznej z różnych stron. Dobrze, że Unia sfinansuje to przedsięwzięcie naukowe. Zdrowie jest cenne, więc warto w nie inwestować. Projekt regeneracji uszkodzonego serca jest ważnym krokiem
ku temu, by nasza medycyna rozwijała się, także w dziedzinie kardiologii. Ale przede wszystkim jest szansą dla chorych, którzy będą mieli bardzo dobrych specjalistów, leczących nową i, miejmy nadzieję, skuteczną metodą.

Sandra Domagała
Znam Śląskie Centrum Chorób Serca, bo sama tam się leczę. Nowa metoda leczenia nie powinna nieść ryzyka, dlatego, że pracują nad nią najlepsi kardiolodzy i kardiochirurdzy na Śląsku. Z całym przekonaniem powiem, że wykonują swoją pracę "z serca". Każdy sposób, który niesie nadzieję na funkcjonowanie serca, jest dobry. Medycyna powinna stale iść do przodu. Byle tylko w tym wypadku nie skończyło się na obietnicach. MAK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto