Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje, konkursy dla dzieci i Muzeum Techniki Sanitarnej. To trzeba zobaczyć!

Redakcja
W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony był pod hasłem „Dlaczego ścieki?”. Wśród instytucji i przedsiębiorstw, które chciały uświadomić mieszkańcom, jak ważne jest sprawne funkcjonowanie gospodarki wodno-ściekowej, było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach. Ważna jest bowiem nie tylko dobra i czysta woda, ale i to, w jaki sposób wykorzystywane są ścieki.

Niewiele osób widzi zależność pomiędzy stanem naszego środowiska, czystymi rzekami a powstającymi w wyniku działalności człowieka ściekami. Tymczasem ścieki stanowią cenny zasób i należy je wykorzystywać w efektywny sposób. Aby to zrobić, konieczne są duże inwestycje, których efektem będzie nie tylko poprawa funkcjonowania gospodarki ściekowej, ale i sporo korzyści dla mieszkańców.

Poprawa środowiska w dorzeczu Kłodnicy

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach ze środków własnych i funduszy europejskich zrealizowało wielomilionowe inwestycje w zakresie modernizacji Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej.
Pierwszy projekt „Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach” składał się z 13 kontraktów na roboty budowlane dla dzielnic miasta: Brzezinka, Żerniki, Łabędy, Sośnica, Ligota Zabrska, ul. Tarnogórska, ul. Kozielska, Stare Miasto, Czechowice. W jego ramach powstało 112 km kanalizacji sanitarnej, 54 km kanalizacji deszczowej oraz przeprowadzono renowację 8 km kanalizacji ogólnospławnej. W skład inwestycji wchodziło także wykonanie 7 przepompowni ścieków. Nowa kanalizacja sanitarna została włączona poprzez istniejący system do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, którą oddano do użytku w 2002 roku.
Cel projektu, którym była rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego, dostosowanie gospodarki ściekowej Gliwic do standardów europejskich oraz poprawa stanu środowiska w dorzeczu rzeki Kłodnicy, zakończył się sukcesem. Okazało się, że nałożony przez pozwolenie wodnoprawne obowiązek, corocznego wykonywania analizy fizykochemicznej wód, wykazał znaczący wpływ oczyszczalni na poprawę jakości rzeki. Warto wiedzieć, że redukcja zanieczyszczeń wody rzeki Kłodnicy poniżej wylotu ścieków z oczyszczalni wynosi blisko 20 proc. względem jakości wody powyżej wylotu ścieków z oczyszczalni.

Bez przykrego zapachu

Działania w zakresie poprawy gospodarki wodno-ściekowej kontynuowane były w ramach drugiego etapu - „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap” - którego realizacja zakończyła się 31 grudnia 2015 roku. Projekt obejmował 17 zadań, m.in modernizację Stacji Uzdatniania Wody, budowę Stacji Zrzutu Osadów, modernizację 2,3 km wodociągu, budowę 2,1 km kanalizacji deszczowej i 74 km sieci kanalizacji sanitarnej w 3 ostatnich dzielnicach miasta, które do tej pory nie były skanalizowane - Bojków, Ostropa i Wójtowa Wieś. Zmodernizowano także Centralną Oczyszczalnię Ścieków, która została rozbudowana i unowocześniona o nowe obiekty technologiczne oraz hermetyzację (uszczelnienie) obiektów już istniejących. Powstały m.in. czwarty reaktor biologiczny, osadnik wtórny, hale magazynowe osadów, dwie wydzielone komory fermentacyjne. Ostania ze zmian, obok innych rozwiązań, pozwoliła usunąć nieprzyjemny zapach powstający podczas oczyszczania ścieków.
Niewiele osób wie, że na terenie oczyszczalni mieści się Muzeum Techniki Sanitarnej. Warto je odwiedzić. Jest to najmłodsza placówka muzealna w Gliwicach, ale eksponaty pokazywane w niej są niezwykle ciekawe - sięgają swoją historią przełomu XIX i XX wieku. Muzeum mieści się w odrestaurowanym, ponadstuletnim budynku starej pompowni ścieków. Co ciekawe, Muzeum Techniki Sanitarnej - obok Radiostacji i Oddziału Odlewnictwa Artystycznego - znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, prezentującego bogactwo dziedzictwa przemysłowego naszego regionu.Jeśli ktoś nie widział jeszcze tak nietypowego muzeum, naprawdę trzeba je odwiedzić!

Atrakcje dla najmłodszych

W Gliwicach Światowy Dzień Wody świętowano dodatkowo pod hasłem „Woda dla pokoleń”. Każdy z nas ma bowiem wpływ na środowisko naturalne i może przyczynić się do ochrony ekosystemów wodnych. Z tej okazji przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zaprosili dzieci z gliwickich szkół i przedszkoli na warsztaty do kina Cinema City w Centrum Handlowym Forum. Dzieci świetnie się bawiły z bohaterem filmu „Co Wodzimierz wie o wodzie w Gliwicach”.
Co ciekawe, ogłoszony został również konkurs plastyczny dla najmłodszych „Woda mój przyjaciel”, w którym mogą wziąć udział wszystkie dzieci oraz wychowawcy placówek szkolno-przedszkolnych z Gliwic. Wszystkie informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej (www.pwik.gliwice.pl).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto